Denge ve Denetleme Ağı


2012 yılında, Marmara Grubu Vakfı'nın da aralarında yer aldığı farklı siyasi görüşten 33 sivil toplum örgütü,"farklılıklarımızla birlikte özgürce yaşadığımız, haklarımızın güvence altında olduğunu bildiğimiz, adaletin eşit dağıtıldığı, yönetimin şeffaf olduğu, halka hesap verdiği bir Türkiye" hayali ile bir araya geldiler. Ortak özlemleri olan 108 öneri çerçevesinde, Denge ve Denetleme Ağı’nın (DDA) temellerini attılar.

Yeni bir anayasa ile bireyin hak ve özgürlüklerinin garanti altına alınması için denge ve denetleme sisteminin şart olduğu görüşünde birleşen ağ, başlangıçta sadece yeni anayasa çalışmalarına odaklanmışken, zaman içerisinde güçlü bir demokrasi hedefiyle denge ve denetleme sisteminin yerleşmesi için çalışmalarına devam etme kararı verdi.

Ağ, büyüme ve gelişme aşamasını tamamladıktan sonra, toplumda daha fazla etki yaratmak, katılımları arttırmak ve ağ üyelerinin biraradalığını birlikte çalışarak korumak amacıyla, Ağın karar alma ve uygulama mekanizmalarında da yeni bir yapılanmaya,"stratejik reform gruplarına" geçti. Denge ve Denetleme Ağı, farklı reform alanlarında sürdürülebilir savunuculuk çalışmalarını Anayasa Reform Grubu, Yasama Reform Grubu, Yürütme Reform Grubu, Yargı Reform Grubu, Yerel Yönetimler Reform Grubu, Medya Reform Grubu ve Sivil Toplum Reform Grubu aracılığıyla, Ağın değerlerine ve deklarasyonuna bağlı kalarak, kendi belirlediği stratejiler çerçevesinde yürütür.

Her grup kısa, orta, uzun dönemli reformlar geliştirir ve savunuculuk yapar. Üzerinde çalıştığı reform alanlarının, hesap verebilir, şeffaf ve katılımcı; denge ve denetleme sisteminde olması gerektiği gibi bağımsız ve etkin; toplumsal cinsiyet, inanç, etnik köken, siyasi yakınlık, dil, coğrafya, eğitim ve ekonomik durum farklılıklarını gözetmeden; adil ve eşit biçimde sürdüren özelliklere sahip yapılar olmalarını sağlamak için çalışır.

Karar verme organı Koordinasyon Grubu'na da destek vermek, yol göstermek, yetkilerini paylaşmak üzere iç Değerlendirme Grubu, İletişim Grubu, Yazı İşleri Ekibi gibi yapılar da oluşturulmuştur. Böylece DDA'nın yapılanmasında tek bir karar mekanizması yerine sorumlulukların paylaşıldığı ve birbirini denetlediği, denge denetleme ağının savunduğu değerlere yakışan yeni bir sistem oluşturulmuştur.

Bugün, aynı hedefler doğrultusunda gönüllülük esasıyla çalışan, demokrasinin tarafında yer alan, her biri farklı yaklaşımlara sahip 300 yakın üye kişi ve STK temsilcileri Denge ve Denetleme Ağı içinde yer almaktadır. Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, Yargı Reform Grubu Sözcülüğünü yapmakta olup, ulusal düzeyde Ağı'n yönetim kadrosunu oluşturan Koordinasyon Grubu üyesi ve DDA sözcüsü olarak ağ içinde aktif çalışmalar yürütmektedir

Daha fazla bilgi için:

http://www.birarada.org/


 

Denge ve Denetleme Ağının Anayasa Kampanyası görüşmeleri devam ediyor

20 Ocak 2015 Salı - Okunma : 2976

Müjgan Suver'in Marmara Grubu Vakfı'nı temsilen içinde yer aldığı Denge ve Denetleme Ağı (DDA) temsilcileri, MHP Parti İçi Eğitim, Siyaset ve Liderlik Okulundan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Zühal Topçu'yu ziyaret etti. Denge ve Denetleme Ağı'nın sözcülüğünü yapan Müjgan Suver ziyarette, Denge ve Denetleme Ağı, faaliyetleri ve yürüttüğü kampanyalar hakkında bilgiler verdi.

Taha Akyolla yeni kitabı üzerine…

13 Ocak 2015 Salı - Okunma : 4868

Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, Denge ve Denetleme Ağı'nın anayasa kampanyası kapsamında gerçekleştirdiği ve Taha Akyol'un yeni kitabı "Türkiye'nin Hukuk Serüveni" üzerinden güçler ayrılığı ve denge ve denetleme perspektiflerinin konuşulduğu toplantıdaydı. ( Haberin devamı için lütfen resmin tıklayınız)

Taha Akyolla ve CNNTürkte Görüşmeler

17 Aralık 2014 Cumartesi - Okunma : 3025

AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, Denge ve Denetleme Ağı ile birlikte yürütülen "Gör Bak Bizi Anayasa Kavuşturacak" kampanyası kapsamında Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Taha Akyol, CNNTürk'ten Mirgün Cabas, Ahmet Hakan ve Şirin Payzın'ın haber ekipleri ve program yapımcıları ile görüştü. Suver, denge ve denetleme ağının amacı ve faaliyetleri üzerine konuşulan görüşmede anayasa kampanyasına destek istedi.(Haberin devamı için lütfen resmin üzerini tıklayınız)

AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, Denge ve Denetleme Ağı faaliyetleri kapsamında Ankarada görüşmeler gerçekleştirdi.

05 Aralık 2014 Cuma - Okunma : 2941

AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver'in de içinde yer aldığı Denge ve Denetleme Ağı heyeti, ağın faaliyetleri kapsamında CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül ile Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek ile görüştü. Görüşmede heyet, Denge ve Denetleme Ağı'nın yürüttüğü yeni anayasa kampanyası hakkında bilgi verirken, genel olarak ağın faaliyetleri hakkında da karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. (Haberin devamı için lütfen resmin üzerini tıklayınız)

İstanbulda Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suverin de aralarında bulunduğu Denge ve Denetleme Ağı faaliyetleri kapsamında on Sivil Toplum Kuruluşu temsilcis, Joe Biden ile bir araya gelerek, katılımcı ve çoğulcu bir demokrasiye ilişkin ağın hedef ve ideallerini anlattılar

22 Kasım 2014 Cumartesi - Okunma : 2644

İstanbul'da Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver'in de aralarında bulunduğu Denge ve Denetleme Ağı faaliyetleri kapsamında on Sivil Toplum Kuruluşu temsilcis, Joe Biden ile bir araya gelerek, katılımcı ve çoğulcu bir demokrasiye ilişkin ağın hedef ve ideallerini anlattılar. Türkiye demokrasisinin daha da ileriye gitmesi için neden denge ve denetleme mekanizmalarını bir model olarak önerdiklerini ifade eden temsilciler; vatandaş-devlet ilişkilerinin yeniden düzenlenmesi için başta anayasa olmak üzere diğer yasal ve kurumsal değişikliklere ilişkin önerilerini de paylaştılar. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, devlet kurumları arasındaki güçler ayrılığının bir denge ve denetleme sistemi ile sağlanabileceğini, bunun için de kurumsal ve siyasi reformların sürdürülebilir olmasının ne denli önemli olduğunu vurguladı.

Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, AB Bakan Yardımcısı Alaattin Büyükkaya, MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel ve CHP İzmir Milletvekili Rıza Mahmut Türmen ile Görüştü

19 Kasım 2014 Çarşamba - Okunma : 2969

Müjgan Suver'in Marmara Grubu Vakfı'nı temsilen içinde yer aldığı Denge ve Denetleme Ağı (DDA) grubu, AB Bakan Yardımcısı Sayın Alaattin Büyükkaya ile görüştü. Grubun sözcüsü olan Müjgan Suver, DDA çalışmaları ve amacı hakkında genel bilgiler verdi. Avrupa Birliği İletişim Stratejisi’nin uygulanması, izlenmesi ve değerlendirilmesi kapsamında birlikte çalışma isteklerini yineledi.

Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, Denge ve Denetleme Ağı Karar Vericiler Çalışma Grubu toplantısı için Ankaradaydı.

17 Temmuz 2014 Perşembe - Okunma : 3413

Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, Denge ve Denetleme Ağı Karar Vericiler Çalışma Grubu toplantısı için Ankara'daydı. Denge ve Denetleme Ağı olarak bugüne dek yapılan çalışmaların özetlendiği toplantıda, geliştirilmesi gereken yönler belirlendi ve gelecek dönemde neler yapılacağına ilişkin kararlar alındı.

Aralarında Marmara Grubu Vakfının da bulunduğu Denge ve Denetleme Ağında 156 STK, Cumhurbaşkanı Adaylarından Beklentilerini Açıkladı

07 Temmuz 2014 Pazartesi - Okunma : 2866

Marmara Grubu Vakfı'nın da aralarında bulunduğu birbirinden bağımsız 156 sivil kuruluşunun bir araya gelmesiyle oluşan Denge ve Denetleme Ağı Ankara'da toplandı.

Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, 30 Mayıs 2014 - 1 Haziran 2014 tarihleri arasında Antalyada Denge ve Denetleme Ağı toplantısına katıldı.

01 Haziran 2014 Pazar - Okunma : 2685

Suver'in, Denge ve Denetleme Ağı Karar Vericiler Çalışma Grubu Üyesi olarak katıldığı toplantıda, Ağ'ın duruşunun ne olacağı, çalışma gruplarının Ağ içindeki sorumlulukları, karar verici bir yapı için yapılması gerekenler, bunların uygulamadaki durumları ve Türkiye gündemi üzerine karşılıklı görüş alışverişleri yapıldı, kararlar alındı.

Siyasette Denge ve Denetleme Algısı konuşuldu

29 Mayıs 2014 Perşembe - Okunma : 2952

Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver'in, Denge ve Denetleme Ağı Karar Vericiler Çalışma Grubu Üyesi olarak ev sahipliğini yaptığı toplantıya, sivil toplum örgütü temsilcileri katıldılar. "Siyasette Denge ve Denetleme Algısı" üzerine karşılıklı görüş alış verişi yapılan toplantıda ayrıca Denge ve Denetleme Ağı'nın amacı ve kapsamı da konuşuldu.