Fransa Fransa

Fransa

14.10.2019 - Okunma: 15093

FRANSA

Marmara Grubu Vakfı bir sivil düşünce platformu olarak Fransa’ya büyük önem vermektedir. AB konusunda Fransa’nın desteğinin sürdürülebilmesi ile ilgili kültür ve ekonomi alanında Marmara Grubu Vakfı önemli sivil etkinlikler ortaya koymaktadır.

Marmara Grubu Vakfı sivil toplum kimliğiyle Türkiye ve Fransa arasındaki ilişkilerde yapıcı bir rol oynamanın sorumluğuyla hareket etmektedir. Yıllar önce Fransa Senatosu’nda Türk ve Fransız devlet adamları, akademisyenler, diplomatlar ve işinsanlarıyla birlikte gerçekleştirdiği toplantılarda sivil düşünce alanında bir ilkin de oluşumunu sağlamıştır. Böylelikle iki ülkenin sivil toplum alanında birlikte üçüncü ülkelerde yapabilecekleri konular gündeme getirilmiştir. Marmara Grubu Vakfı ticari alanlarda iki ülke şirketlerinin üçüncü ülkelerde ve Türkiye'de ve Fransa'daki ortak operasyonlarını özendirme ve teşvik etme çalışmalarında da bulunmaktadır. Kültürel anlamda olduğu kadar fırsatlar anlamında, ticaret ve ekonomi alanlarında da Marmara Grubu Vakfı sivil toplum kimliğiyle önce bir rol oynamaya çalışmaktadır.

Marmara Grubu Vakfı; Türk işinsanları ile Fransız işinsanlarını özendirerek iki ülkenin ticaret hacmini 20 milyar euro’ya çıkarmaya hizmet etmeyi hedef olarak benimsemiştir.

Sivil düşünce olarak; AB konusunda Fransa'nın desteğine ihtiyacımız olduğunun sorumluluğu içinde, AB toplantılarında ve sürecinde Fransa’nın desteğini görmeyi de ümit etmekteyiz. Zira Marmara Grubu Vakfı AB’ye katılıma büyük önem vermektedir. 

Bu arada gerçekleşen Avrasya Ekonomi Zirvelerinde Fransa Milletvekili ve Senatör ve de eski Bakan seviyesinde temsil edilmekte olup, bu da bizim ticaret ve ekonomi alanlarında sivil düşünce olarak çalışmamızı daha da güçlendirmektedir.