Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


Denge ve Denetleme Ağı 4. Koordinasyon Toplantısı Gerçekleştirildi

3 Ocak 2020 Cuma - Okunma : 467

AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, Marmara Grubu Vakfı'nı temsilen içinde aktif olarak yer aldığı Denge ve Denetleme Ağının 3 Ocak tarihinde 3. Koordinasyon Kurulu Toplantısı için Ankara'daydı. Yapısal ve uygulamada görülen aksaklıkların giderilmesi, SİDA'ya verilen bütçe revizyonu ile ilgili görüşler paylaşıldı.

23. AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ

1.1.2020 - Okunma : 18242

Yaklaşık Çeyrek Yüzyıllık bir Başarı Hikayesi 23. AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ KUŞAK ve YOL GİRİŞİMİNİN AYDINLIĞINDA Koronavirüs Sonrası Yeni Dünya Yeni Dünya Ekonomisi'ne Merhaba! 7-8 Ekim 2020 günleri uydu aracılığıyla 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi'ni gerçekleştireceğiz.

Noel tebriği

25 Aralık 2019 Çarşamba - Okunma : 647

Hristiyan aleminin idrak ettiği Noel Bayramı münasebetiyle İstanbul’da Süryani Katolik ve Süryani Ortodoks Cemaatleri ayrı ayrı birer kabul düzenlediler. Süryani Katolik Cemaati Patrik Vekili Orhan Çanlı’nın kabul merasimine katılan Dr. Akkan Suver burada cemaat mensupları, Hahambaşı İsak Haleva ile beraber oldu. Törenden sonra Süryani Ortodoks Patrik Vekili Yusuf Çetin’in, Süryani Ortodoks Patrikhanesindeki kabulüne katılan Dr. Akkan Suver burada da cemaat mensupları ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ile birlikte tebrikte bulundu.

Javad Maboudifar ziyaret

24 Aralık 2019 Çarşamba - Okunma : 628

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver ve Genel Başkan Yardımcısı Engin Köklüçınar 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi tanıtım ziyaretleri çerçevesinde İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Javad Maboudifar’a bir nezaket ziyareti gerçekleştirdiler. Ziyarette Dr. Akkan Suver İran İslam Cumhuriyeti Başkonsolosu Javad Maboudifar’a Avrasya Ekonomi Zirveleri hakkında bilgi sunumunda bulundu ve İran İslam Cumhuriyeti’nin katılımı konusunda desteklerini rica etti.

Özbekistan Seçimleri

22 Aralık 2019 Pazar - Okunma : 711

22 Aralık 2019 günü Özbekistan'da gerçekleşen Milli Meclis, Senato ve Mahalli İdareler seçimlerine Türk sivil toplumu adına Gözlemci statüsünde katılan Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver 26 seçim sandığını ziyaret etti. Taşkent'te Mirabat ve Yekkesaray İlçelerinde görev yaptığı sandıklarla ilgili basına da bilgi veren Dr. Akkan Suver seçimlerin şeffaf ve demokratik kurallara ve de batı normlarına uygun geçtiğini belirtti. Sandık ziyaretlerinde: parti temsilcileri ve seçmenlerle de görüşen Dr. Akkan Suver yapılan seçimlerde ilk defa oy kullanan bayanlara, Sandık Kurulu Başkanı tarafından gül verildiğini, önceden hastalığı belirtilen şahısların heyetle evlerine giderek oy kullanmalarını sağlandığını da müşahede ettiklerini söyledi. Bu arada çıkan milletvekillerinden 36’sının kadın olması da, gözlemciler tarafından: Yeni Özbekistan düşüncesinin ayrı bir başarısı olarak nitelendirildi. Dr. Akkan Suver seçim sonuçları ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: Özbekistan seçimlerine 5 siyasi parti katıldı. Seçim sonuçlarına göre: Özbekistan Liberal Demokrat Partisi 43 milletvekili, Halk Demokratik Partisi 18 Milletvekili, Adalet ve Sosyal Demokratik Partisi 21 milletvekili, Milli Dikleniş Partisi 35 Milletvekili ve Ekoloji Partisi 11 Milletvekili çıkardı. 22 ilde ise 74 aday için yeniden seçim yapılacak. Zira Özbekistan Anayasasına göre kazanan Parti’nin o ilde %50’yi aşması gerekiyor. Bunu aşamadığı için 22 ilde yeniden seçim yapılacak.

Dr. Akkan Suver Özbekistan Seçimlerinde

21 Aralık 2019 Cumartesi - Okunma : 754

22 Aralık 2019 günü Özbekistan'da yapılacak Seçimlere Türkiye'den Gözlemci olarak Katılan Dr. Akkan Suver Taşkent'te seçimler öncesi yapılan uluslararası bilgilendirme toplantısına katıldı. Rusya Federasyonu, İtalya, İngiltere, Çin Halk Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri, Pakistan, İran, Almanya gibi ülkelerden gelen katılımcılar toplantıda birbirleriyle görüşlerini paylaştılar. Türkiye’den Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven de istişare toplantısına katılanlar arasındaydı.

Patrik Bartholomeos Marmara Grubu Vakfı’nı kabul etti

16 Aralık 2019 Pazartesi - Okunma : 766

Marmara Grubu Vakfı Heyeti 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi öncesinde, Ekümenik Patrik Bartholomeos’u makamında ziyaret ederek bilgi sunumunda bulundu. Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, Genel Başkan Yardımcıları Engin Köklüçınar, Yüksel Çengel, İcra Konseyi Üyesi Lale Aytanç Nalbant ve Muhammed Akyol’dan oluşan Heyet, Ekümenik Patrik Bartholomeos’un yaklaşmakta olan Noel’ini ve Yeni Yılını da ayrıca tebrik etti.

Kastamonu İlk Türk Kadın Mitinginin 100. Yılı

14 Aralık 2019 Cumartesi - Okunma : 837

Kastamonu'lular; (Kastamonu'dan Dünya'ya Açılan Kadın Ufku) adıyla, Kastamonu ilk Türk Kadın Mitingi'nin yüzüncü yıldönümünde İstanbul'da bir araya geldiler. Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi olarak gerçekleştirilen etkinlikte; Selçuk Metin'in filmini ve Oğuzhan Balcı'nın yönetiminde solist Nemeth Quartet'in senfonik konserini katılımcılar büyük bir beğeni ile izledi. Törende konuşan Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi Başkanı Dr. Atıf Uğurlu "10 Aralık 1919 Kadın Mitinginin 100. Yıl Dönümü etkinliklerimizi de böylesi anlamlı bir geceyle taçlandırmaktan gurur duyuyoruz" dedi. İş İnsanı Mehmet Reis, Prof. Dr. Sakine Esen Eruz, Dr. Atıf Uğurlu, Prof. Dr. Zeki Alpan, Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu, Prof. Dr. Dursun Kırbaş ve Prof. Dr. İzzet Tor'un öncülük ve önderliğinde kurulan Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi'nin; gelecek yıl, etkinliklerini uluslararası platformlara taşıması beklenmektedir.

Haydar Aliyev anıldı

12 Aralık 2019 Perşembe - Okunma : 857

Azerbaycan İstanbul başkonsolosu Mesim Hacıyev tarafından İstanbul Kireçburnu’nda bulunan Haydar Aliyev Parkı’nda Haydar Aliyev Anıtı önünde ebediyete intikallerinin 16. yılında bir anma merasimi düzenlendi. İstanbul'da bulunan Azerbaycanlılar ile Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç'in de katıldığı merasimde Marmara Grubu Vakfı da Dr. Akkan Suver ve M. Gökhan Havuzlu ile birlikte hazır bulundu. Haydar Aliyev'in ebediyete intikali ile ilgili Dr. Akkan Suver 12 Aralık 2019 günü Milliyet Gazetesi’nde bir makale de kaleme aldı.

Kadınların Demokratik Süreçlere Katılımı Semineri

11 Aralık 2019 Çarşamba - Okunma : 827

Demokrasi İçin Türk Gençliği ve Kadınlar Projesi kapsamında seminerler devam ediyor. Açılış konuşmalarını AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver ve Doç. Dr. Armağan Gözkaman'ın yaptığı seminer Beykent Üniversitesi'nin Taksim Yerleşkesi'nde gerçekleşti. "Kadınların Demokratik Süreçlere Katılımı" konulu seminerde Av. Elif Görgülü, kadınların siyasi süreçlere katılımı hakkında bilgiler verdi. Tarih boyunca kadınların yeri ve önemine değinerek karar alma organlarına katılımının demokrasinin vazgeçilmezi olduğunu belirtti. Moderatörlüğünü Dr. Ezgi Cankurt'un yaptığı seminere Beykent Üniversitesi öğrencilerinin ilgisi ve katılımı yüksekti.