Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99’uncu yıl dönümündeyiz

26 Ağustos 2021 Perşembe - Okunma : 244

Türkiye’nin istiklalinin ve Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı 30 Ağustos Meydan Muharebesi Zaferi’nin 99’uncu yılındayız. Ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın yüksek önderliğinde gerçekleşen ve Türk’ün yeniden varoluşunun temellerinin atıldığı 30 Ağustos Zafer Bayramı’mız kutlu olsun. Bu vesileyle Büyük Atatürk’ü ve Silah Arkadaşlarını rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Büyükelçi Erkan Özorala Marmara Grubu Vakfı Tebrik Yemeği Verdi

15 Ağustos 2021 Pazar - Okunma : 380

Türkiye'nin Azerbaycan Büyükelçiliği görevini başarıyla nihayete erdiren Büyükelçi Erkan Özoral onuruna Marmara Grubu Vakfı bir Yemek verdi. Üstlendiği görevler esnasında gerek bulunduğu ülkelerle, gerekse de Marmara Grubu Vakfı ile olan ilişkilerinde gösterdiği yüksek başarıdan dolayı tertiplenen Teşekkür Yemeği'nde Marmara Grubu Vakfı Büyükelçi Erkan Özoral'a bir Şükran Belgesi sundu. Belgeyi Vakıf adına Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Nermine Mustafayeva'nın sunduğu Yemeğe Türkiye Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım da katıldı. Büyükelçi Erkan Özoral, Baku Büyükelçiliği görevinden ayrıldıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Protokol Genel Müdürlüğü görevine atanmış bulunmaktadır.

Bangladeş Ulusal Yas Günü

13 Ağustos 2021 Cuma - Okunma : 195

Bangladeş İstanbul Başkonsolosu Dr. Münir İslam tarafından, şehit edilen Kurucu Cumhurbaşkanı Mucibur Rahman anısına Bangladeş'in Ulusal Yas günü vesilesi ile İstanbul Başkonsolosluk Binasında bir toplantı tertipledi. Toplantıda şehit edilen Bangladeş'in Kurucu Cumhurbaşkanı Mucibur Rahman anıldı. Bangladeş'in tarihi ve iki ülke ilişkilerine dair tarihi sohbetlerin de yapıldığı Yas Günü toplantısına Marmara Grubu Vakfı'nı temsilen Durmuş Çelen katıldı.

Öznur Özdemir vefat etti

13 Ağustos 2021 Cuma - Okunma : 338

Devlet eski Bakanı ve Marmara Grubu Vakfı Gönüldaşlarından Ali Talip Özdemir’in eşi Öznur Özdemir’i kaybettik. Şakirin Camiinde kılınan cenaze namazına Bin Ali Yıldırım, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Şamil Ayrım, Dr. Akkan Suver, Av Serhat Tabanca’nın da aralarında bulunduğu kalabalık bir cemaat katıldı.

Çin’den Dr. Akkan Suver’e 100. Yıl Hediyesi

13 Ağustos 2021 Cuma - Okunma : 373

Çin Halk Cumhuriyeti, Çin Komünist Partisi’nin yüzüncü Kuruluş Yıldönümü ve Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti’nin diplomatik ilişkilerinin ellinci yılı münasebetiyle Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver’e bir hatıra armağanı sundu. Çin Komünist Partisi tarafından Dünya Siyasi Partiler Zirvesi’nin hatıra armağanı olan “Kırmızı Yaldızlı Dolmakalem”, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei tarafından Dr. Akkan Suver’e iletildi.

Ferdi Güveliyi kaybettik

10 Ağustos 2021 Salı - Okunma : 335

Marmara Grubu Vakfı Gönüllülerinden Ferdi Güveli'yi kaybettik. Gönüllü olarak Marmara Grubu Vakfı'nın çalışma ve etkinliklerinde görev alan arkadaşlarımızdan Ferdi Güveli'yi genç yaşta ebediyete göndermenin büyük üzüntüsü içindeyiz. Gönüldaşlarımızın haklı acılarını paylaşıyor ve Kıymetli arkadaşımıza Cenab-ı Hak'tan rahmet diliyoruz.

Türkiye ile Çin ilişkilerinin 50.yılı konferansında Dr. Suver konuştu

5 Ağustos 2021 Perşembe - Okunma : 319

Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki diplomatik ilişkilerin 50.yıl dönümü münasebetiyle tertiplenen uluslararası konferansta Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver bir konuşma yaparak, ilişkilerimizin tarihi serüvenini anlattı. Uydu üzerinden gerçekleşen konferans CPACCF tarafından tertiplendi. Dr. Suver'in konuşma metnini aşağıda bulacaksınız :

Ersin Tatar İstanbul’da KKTC Resepsiyonu’na Katıldı

4 Ağustos 2021 Çarşamba - Okunma : 291

Kıbrıs Türk Kültür Derneği İstanbul Şubesi, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 47’nci yıldönümü münasebetiyle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu himayesinde bir resepsiyon düzenledi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın onurlandırdığı resepsiyon’da Marmara Grubu Vakfı’ndan Genel Başkan Dr. Akkan Suver, Sevinç Köklüçınar, Engin Köklüçınar ve Av. Serhat Tabanca hazır bulundu.

Şeyhül İslam Allahşükür Paşazade Türk Dünyasının Hürmetli bir Dini Önderidir.

1 Ağustos 2021 Pazar - Okunma : 357

Kafkas Müslümanları ve Azerbaycan Şeyhül İslamı Allahşükür Paşazade'nin Tezapir Camii'nde yaptığı ve yanlış değerlendirilen Açıklamasıyla ilgili olarak Dr. Akkan Suver, Türkiye Azerbaycan dostluğunun önemini vurgulayan bir açıklama yaptı. Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver’in açıklaması; Şeyhül İslam Allahşükür Paşazade'nin konuşması ile ilgili, yanlış bir anlamadan kaynaklanan ve O'nun hakkında ortaya konulan asılsız iddialar yanlıştır. Şık değildir. Biraz da maksadını aşan bir girişimdir. Bir bardak suda koparılmak istenen bu fırtına gerçekte Türkiye ile Azerbaycan beraberliğini hedef almaktadır. Yalnız Azerbaycan'da değil, Türk Dünyasında tanınan, bilinen ve kabul gören bir şahsiyet, bir dini önder, bir aksakal olarak Şeyhül İslam Allahşükür Paşazade'nin, yanlış bir anlamadan dolayı, böyle bir töhmet altında kalması, talihsizliktir. Türkiye ile Azerbaycan arasında var olan yüksek birlikten rahatsız olanların ekmeğine yağ sürmeği hedefleyen böyle haberlere itibar etmek yanlıştır. Gereksizdir. Burada bir hatırlatma yapmak isterim. Cumhurbaşkanımızın Annesi'nin ebediyete intikalinde, Cenazeye gelip, en önde saf tutanlar arasında Şeyhül İslam Hazretleri de vardı. Bunu Şeyhülislam Hazretleri’nin Saygıdeğer Cumhurbaşkanımıza olan samimi duygularını yansıtması açısından bir kadirbilirlilik olarak burada zikretmek isterim. Bizler sorumlu davranmak zorundayız ve yanlış anlamalara meydan vermemeliyiz. Zira yangınlarla uğraştığımız bugünlerde Türkiye ile Azerbaycan'ın birlik ve beraberliğini nasıl daha güçlü, nasıl daha verimli kılabiliriz düşüncesine hizmet etmeliyiz. Dolayısıyla yanlış anlamalara rağbet ve itibar etmeden yolumuza devam etmeliyiz.

Ciğerlerimiz yandı

29 Temmuz 2021 Perşembe - Okunma : 318

Türkiye bu sıcak yaz günlerinde orman yangınlarıyla karşı karşıya kaldı. Manavgat, Bodrum, Marmaris, Didim, Antalya, Kocaeli, Osmaniye, Adana, Kayseri, Karaman, Diyarbakır, İzmir, Bursa, Hatay, Kastamonu, Kahramanmaraş, Sakarya ve Ankara'da peşpeşe gelen yangınlar Türkiye'nin oksijen deposu ormanlarımızı, evlerimizi, evcil ve orman canlılarımızı kül ederken, ciğerlerimizi de yaktı. Marmara Grubu Vakfı bu acı olayda yok olan mal varlıklarımızın yanı sıra kaybettiğimiz evcil hayvanlarımızın ve orman canlılarının yüksek üzüntüsü içindedir. İnsanlarımızın büyük acısını paylaşıyoruz. Kaybettiğimiz evcil dostlarımızın ve orman canlılarının da acılarını yüreğimizde hissediyoruz. Ciğerlerimiz yandı. Temennimiz ve dileğimiz böyle faciaların bir daha yaşanmamasıdır.