Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


Mirko Sarovic, Dr. Akkan Suver’i kabul etti

5 Kasım 2019 Salı - Okunma : 807

Uluslararası bir etkinliğe katılmak üzere İstanbul’da bulunan Bosna Hersek Başbakan Yardımcısı ve Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Sarovic, Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver’i kabul etti. Kabulde Dr. Akkan Suver, Başbakan Yardımcısı Mirko Sarovic’i 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne davet etti ve resmi davet mektubunu sundu.

Tüyap Kitap Fuarında Azerbaycan da yer aldı

3 Kasım 2019 Pazar - Okunma : 484

38. TÜYAP Kitap Fuarı açıldı. Yüzlerce yayın kuruluşunun katıldığı ve on binlerce kitapseverin biraraya geldiği Kitap Fuarı'nda bu yıl Azerbaycan Kültür Bakanlığı büyük bir standla yer aldı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in bu yılı Nesimi Yılı ilan etmesine büyük önem veren Azerbaycan Kültür Bakanlığı, standında Nesimi'nin eserlerinin yanı sıra Azerbaycan klasiklerinin ve çağdaşlarının eserleri de sergilendi. Azerbaycan'ın çağdaş yazar ve şairlerinden Sona Veliyeva'nın kitaplarının da yer aldığı stantta, son kitabı "Yurt Sevdası"nın da tanıtımı yapıldı. Azerbaycan'ın İstanbul Başkonsolosu Mesim Hacıyev'in de katıldığı Açılış Merasimi'nde Azerbaycan Kültür Bakanlığı Temsilcilerinin yanı sıra kalabalık bir kitapsever grubu hazır bulundu. Dr. Akkan Suver ve Müjgan Suver'in de yer aldığı Açılış Merasimi'nde Dr. Akkan Suver ve Müjgan Suver ayrı ayrı söz alarak günün önemini belirten birer konuşma yaptılar. Dr. Akkan Suver yaptığı konuşmasında; Nesimi Yılı'nın önemini vurguladı ve Sona Veliyeva'nın yazarlığını, şairliğini ve Hüseyin Cavid'e olan yüksek saygısını anlattı. Konuşmasının sonunda Sona Veliyeva’nın son kitabından şiirler de okudu. Müjgan Suver de konuşmasında Sona Veliyeva'nın yazarlığında, şairliğinde kadına verdiği yüksek değeri gündeme getirdi. Onun kadının varlığına verdiği önemi şiirlerinden örnekler okuyarak anlatan Müjgan Suver'den sonra Kültür Bakanlığı yetkilileri de söz aldılar. Merasime kitapsever büyük bir kalabalığın iştirak ettiği gözlemlendi.

Kosova Başbakan Yardımcısı Dr. Enver Xoxhaj ve Kosova Kamu Bakanı Mahir Yağcılar Marmara Grubu Vakfı’ndaydı.

31 Ekim 2019 Perşembe - Okunma : 775

Kosova Başbakan Yardımcısı Dr. Enver Xoxhaj ve Kosova Kamu Bakanı Mahir Yağcılar beraberinde Kosova İstanbul Başkonsolosu Saranda Osmani’yle birlikte Marmara Grubu Vakfı’nı ziyaret ettiler. Ziyarette Dr. Akkan Suver, Dr. Enver Xoxhaj ve Mahir Yağcılar’ı 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne davet etti ve Marmara Grubu Vakfı’nın çalışmaları hakkında bilgi sunumunda bulundu.

Milan Rocen İstanbul’daydı

30 Ekim 2019 Çarşamba - Okunma : 1031

Montenegro (Karadağ) Dışişleri eski Bakanı Cumhurbaşkanlığı Dış Politika Başdanışmanı Milan Rocen İstanbul’da tertiplenecek VI. İstanbul Arabuluculuk Konferansı’na katılacak. Toplantı öncesi Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı ve Karadağ İstanbul Fahri Başkonsolosu Dr. Akkan Suver'i Eşi ile birlikte ziyaret etti. Ziyarette Marmara Grubu Vakfı’ndan Nezihe Timur, Necdet Timur, Nigar Sargan ve Müjgan Suver de hazır bulundular.

Cumhuriyetimiz 96 Yaşında

29 Ekim 2019 Pazartesi - Okunma : 676

Büyük Atatürk'ün en büyük eserim dediği Türkiye Cumhuriyeti 96. Şeref Yaşını Türkiye'de, Yurt dışı temsilciliklerinde ve KKTC'de tertiplenen törenlerle idrak etti. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde İstanbul Valisinin verdiği Resepsiyona Marmara Grubu Vakfı adına katılan Dr. Akkan Suver, Müjgan Suver ve Engin Köklüçınar Vali Ali Yerlikaya'yı tebrik ettiler.

Perisa Kastratovic Marmara Grubu Vakfı’nı ziyaret etti

28 Ekim 2019 Pazartesi - Okunma : 1273

Karadağ (Montenegro) Ankara Büyükelçisi Perisa Kastratovic beraberinde Büyükelçilik Müsteşarı Anda Alivodic ve Karadağ (Montenegro) İstanbul Diasporasından bir heyetle Dr. Akkan Suver’i makamında ziyaret etti. Ziyarette, Dr. Akkan Suver Büyükeçi Perisa Kastratovic’e yazdığı Montonegro kitabını hediye etti.

Seniha Birand Çınar’a ziyaret

27 Ekim 2019 Pazar - Okunma : 916

Marmara Grubu Vakfı Başkanı Dr. Akkan Suver 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi bilgilendirme çalışmaları çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Seniha Birand Çınar’ı makamında ziyaret etti. Dr. Akkan Suver; İstanbul’da görevine yeni başlayan Seniha Birand Çınar’ı tebrik de etti. Ziyarette Konsolos Cahit Kayıarslan da hazır bulundu.

IFSPD Uluslararası Sürdürülebilir Barış ve Kalkınma Genel Kurulu yapıldı

26 Ekim 2019 Cuma - Okunma : 560

26 Ekim 2019'da IFSPD'nin 18. Genel Kurul Toplantısı Belgrad, Sırbistan'da yapıldı. Biserka Jevtimijeviç, Uluslararası Sürdürülebilir Barış ve Kalkınma Vakfı (IFSPD) Başkanı seçildi.

1 Kasım, Süleyman Demirelin Doğum Günü

26 Ekim 2019 Pazartesi - Okunma : 908

Marmara Grubu Vakfı, 95. Doğum Günü’nde 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i saygı, özlem ve rahmetle anmaktadır. Marmara Grubu Vakfı'nın kuruluşunda ve Avrasya Ekonomi Zirveleri’nin oluşumunda yüksek desteğini esirgemeyen Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i şükranla anıyor ve O’nun Marmara Grubu Vakfı hakkındaki bir sözünü yayınlayarak, kendilerine Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyoruz. “Marmara Grubu bir entelektüel platform’dur. Ülke ve dünya sorunlarına ilgi duymak vatandaşlık görevidir. Bu toplantılara katılanlar bu görevi yaparlar. Örgütlü toplum, sesli toplum, konuşan toplum güç ve kudret demektir. Bütün misafirleri selamlıyorum ve yönetici arkadaşlarımı tebrik ediyorum” İYİ Parti Isparta Milletvekili ve Süleyman Demirel'in doktoru Dr. Aylin Cesur, Demirel Vakfı ile birlikte 1 Kasım 2019 günü Isparta'da Anıt Mezarı’nda büyük bir Anma Töreni tertipledi. 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel'in Doğum Günü Anma Etkinliğine Marmara Grubu Vakfı da Mütevelli Heyet Üyesi Turan Sarıgülle ile katıldı. 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel'in siyaset arkadaşlarının, akademisyenlerinin ve kalabalık bir izleyici kitlesinin hazır bulunduğu törenler hem kabri başında hem de Süleyman Demirel Üniversitesi'nde büyük bir katılımla gerçekleşti. Marmara Grubu Vakfı olarak 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel'in aziz hatırası önünde saygı ile eğiliyoruz.

Gençlerin Demokratik Katılımı Semineri

24 Ekim 2019 Perşembe - Okunma : 930

Avrupa Birliği Projesi kapsamında Marmara Grubu Vakfı'nın düzenlediği seminerler devam ediyor. Marmara Üniversitesinde gerçekleştirilen Doç. Dr. Yonca Özer moderatörlüğünü yaptığı ''Demokrasi İçin Siyasal Katılımın Önemi: Gençlerin Demokratik Katılımı'' başlıklı seminer'de Prof. Dr. Serhat Güvenç, demokratik süreçlere katılım ve katılımın mekanizmaları ile ilgili deneyimlerini paylaştı. AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver Demokrasi için Türk Gençliği ve Kadınlar projesinin tanıtımını yaptı. Seminer'e ev sahipliği yapan Marmara Üniversitesi Avrupa Araştırmaları Enstitü Müdürü Prof. Dr. Muzaffer Dartan ve proje ortağı Türk-Alman Enstitüsü'nden Kenan Kolat, Dr. Ertekin Özcan ve Cem Gençtürk de seminer de görüşlerini açıklayarak katılım sağladı.