Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


Dr. Akkan Suver Özbekistan Seçimlerinde

21 Aralık 2019 Cumartesi - Okunma : 951

22 Aralık 2019 günü Özbekistan'da yapılacak Seçimlere Türkiye'den Gözlemci olarak Katılan Dr. Akkan Suver Taşkent'te seçimler öncesi yapılan uluslararası bilgilendirme toplantısına katıldı. Rusya Federasyonu, İtalya, İngiltere, Çin Halk Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri, Pakistan, İran, Almanya gibi ülkelerden gelen katılımcılar toplantıda birbirleriyle görüşlerini paylaştılar. Türkiye’den Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven de istişare toplantısına katılanlar arasındaydı.

Patrik Bartholomeos Marmara Grubu Vakfı’nı kabul etti

16 Aralık 2019 Pazartesi - Okunma : 958

Marmara Grubu Vakfı Heyeti 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi öncesinde, Ekümenik Patrik Bartholomeos’u makamında ziyaret ederek bilgi sunumunda bulundu. Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, Genel Başkan Yardımcıları Engin Köklüçınar, Yüksel Çengel, İcra Konseyi Üyesi Lale Aytanç Nalbant ve Muhammed Akyol’dan oluşan Heyet, Ekümenik Patrik Bartholomeos’un yaklaşmakta olan Noel’ini ve Yeni Yılını da ayrıca tebrik etti.

Kastamonu İlk Türk Kadın Mitinginin 100. Yılı

14 Aralık 2019 Cumartesi - Okunma : 1046

Kastamonu'lular; (Kastamonu'dan Dünya'ya Açılan Kadın Ufku) adıyla, Kastamonu ilk Türk Kadın Mitingi'nin yüzüncü yıldönümünde İstanbul'da bir araya geldiler. Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi olarak gerçekleştirilen etkinlikte; Selçuk Metin'in filmini ve Oğuzhan Balcı'nın yönetiminde solist Nemeth Quartet'in senfonik konserini katılımcılar büyük bir beğeni ile izledi. Törende konuşan Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi Başkanı Dr. Atıf Uğurlu "10 Aralık 1919 Kadın Mitinginin 100. Yıl Dönümü etkinliklerimizi de böylesi anlamlı bir geceyle taçlandırmaktan gurur duyuyoruz" dedi. İş İnsanı Mehmet Reis, Prof. Dr. Sakine Esen Eruz, Dr. Atıf Uğurlu, Prof. Dr. Zeki Alpan, Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu, Prof. Dr. Dursun Kırbaş ve Prof. Dr. İzzet Tor'un öncülük ve önderliğinde kurulan Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi'nin; gelecek yıl, etkinliklerini uluslararası platformlara taşıması beklenmektedir.

Haydar Aliyev anıldı

12 Aralık 2019 Perşembe - Okunma : 1087

Azerbaycan İstanbul başkonsolosu Mesim Hacıyev tarafından İstanbul Kireçburnu’nda bulunan Haydar Aliyev Parkı’nda Haydar Aliyev Anıtı önünde ebediyete intikallerinin 16. yılında bir anma merasimi düzenlendi. İstanbul'da bulunan Azerbaycanlılar ile Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç'in de katıldığı merasimde Marmara Grubu Vakfı da Dr. Akkan Suver ve M. Gökhan Havuzlu ile birlikte hazır bulundu. Haydar Aliyev'in ebediyete intikali ile ilgili Dr. Akkan Suver 12 Aralık 2019 günü Milliyet Gazetesi’nde bir makale de kaleme aldı.

Kadınların Demokratik Süreçlere Katılımı Semineri

11 Aralık 2019 Çarşamba - Okunma : 995

Demokrasi İçin Türk Gençliği ve Kadınlar Projesi kapsamında seminerler devam ediyor. Açılış konuşmalarını AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver ve Doç. Dr. Armağan Gözkaman'ın yaptığı seminer Beykent Üniversitesi'nin Taksim Yerleşkesi'nde gerçekleşti. "Kadınların Demokratik Süreçlere Katılımı" konulu seminerde Av. Elif Görgülü, kadınların siyasi süreçlere katılımı hakkında bilgiler verdi. Tarih boyunca kadınların yeri ve önemine değinerek karar alma organlarına katılımının demokrasinin vazgeçilmezi olduğunu belirtti. Moderatörlüğünü Dr. Ezgi Cankurt'un yaptığı seminere Beykent Üniversitesi öğrencilerinin ilgisi ve katılımı yüksekti.

ABD Başkonsolosluğu’ndan Marmara Grubu Vakfı’na ziyaret

10 Aralık 2019 Salı - Okunma : 880

23. Avrasya Ekonomi Zirvesi ile ilgili görüşmeler ışığında Amerika Birleşik Devletleri Başkonsolosluğu Politika ve Ekonomi Bölümü Şefi Robert Kris ve Siyasi İşler Sorumlusu Tyler Rube Marmara Grubu Vakfı’na bir çalışma ziyaretinde bulundular. Dr. Akkan Suver, Ali Rıza Arslan ve Cafer Okray ile görüşen Kirs ve Rube, 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde Amerika Birleşik Devletleri’nin katılmaları konusunda çalışacaklarını belirttiler.

Bakırköy’de Belarus Parkı açıldı

10 Aralık 2019 Salı - Okunma : 883

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu tarafından Belarus İstanbul Başkonsolosluğu ile yapılan bir ortak çalışma ile Bakırköy’de Belarus Dostluk Parkı açıldı. Rusya Federasyonu Başkonsolosu Andrey Buravov, Ukrayna Başkonsolosu Oleksandr Gaman, Belarus Başkonsolosu Aleksei Shved ve Sovietsky Belediye Başkanı’nın katıldıkları Açılış merasiminde Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu Belarus’un Sovietsky şehri ile kardeş şehir olduklarını vurguladı. Açılış Törenine Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver ve Marmara Grubu Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Arslan da Marmara Grubu Vakfı adına katıldılar.

Yeni yıl Kutlaması

9 Aralık 2019 Pazartesi - Okunma : 1159

İstanbul’da bulunan kariyer diplomatlar ve fahri konsoloslarla, uluslararası kuruluşlar şerefine İstanbul Konsoloslar Birliği Başkanı Hırvatistan Başkonsolosu İvana Zerec tarafından Fransa Başkonsolosluğunun Fransa Sarayı'nda bir Yeni Yıl kutlaması gerçekleştirildi. Hırvat Başkonsolosu İvana Zerec'in, Duayen Başkonsolos Adriana Ciamba'nın ve Ev Sahibi Fransa Başkonsolosu Bertrand Buchwalter'in Konsoloslar Birliği adına konuşmalarıyla başlayan geceye Dr. Akkan Suver ve Müjgan Suver de katıldı. Kutlamada Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Büyükelçi Murat Tamer de Eşi ile birlikte hazır bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Marmara Grubu Vakfını kabul etti

7 Aralık 2019 Cumartesi - Okunma : 1123

Dr. Akkan Suver ve Ertuğrul Kumcuoğlu Marmara Grubu Vakfı adına, 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi tanıtım ziyaretleri çerçevesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu ziyaret ederek bilgi sunumunda bulundular. Marmara Grubu Vakfı Heyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nin Açılışı'na davet etti. Daveti kabul eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun kabulünde Dışişleri Bakanlığı Özel Müşaviri Büyükelçi Koray Ertaş da hazır bulundu.

Berlin Eyalet Parlamentosu Ziyareti

6 Aralık 2019 Cuma - Okunma : 851

Marmara Grubu Vakfı’nın uygulamakta olduğu Demokrasi İçin Türk Gençliği ve Kadınlar Projesi kapsamında proje ortak kurum temsilcilerinden oluşan on kişilik ekip Berlin’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında Berlin Eyalet Parlamentosu Milletvekili Sn. Dr. Turgut Altuğ ile bir toplantı yapıldı. Toplantı kapsamında Türk kökenli vatandaşların demokratik süreçlere katılımı ile ilgili önemli bilgilendirmelerde bulunuldu. Sn. Altuğ, kendi biyografisinden de yola çıkarak Berlin özelinde kadınların siyasete katılımının önemi ve kişisel biyografilerin toplumun gelişmesine katkı sağladığına değindi. Parlamentoda bulunan kadın/erkek milletvekili sayılarına dikkat çekti. Toplantının ardından tarihi parlamento binasında bir gezi gerçekleştirildi. Proje ortağı Türk Kadınlar Birliği temsilcileri Yasemin Kültür, Ayşen Karakulak ve Zeynep Şanal; Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, Yönetim Kurulu Üyesi Lale Aytanç Nalbant, proje asistanları Ömer Yıldırım ve Ebrar Eda Demir hazır bulundular. Ayrıca Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mesut Eren Beykent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akile Gürsoy da toplantı kapsamında hazır bulundular.