Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


Dr. Akkan Suver Çin Xınhuanet Ajansına konuştu

4 Ekim 2020 Pazar - Okunma : 752

Dr. Akkan Suver Xinhuanet Haber Ajansına verdiği demeçte : “Çin, Deniz İpek Yolu boyunca uzanan ülkelerin yaşam standartlarını iyileştiriyor” dedi. Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı Başkanı Dr. Akkan Suver’in konuşma metni aynen şöyledir: “Çin'in 21. yüzyıl Deniz İpek Yolu üzerindeki ülkelerin yaşam standartlarını önemli ölçüde artırdığını söyledi. Suver Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Deniz İpek Yolu'nu büyük fedakârlıklarla oluşturarak ve kapsamlı bir yol haritası geliştirerek, Çin bu ülkelerin altyapılarına yatırım yaptı ve ekonomik büyümelerine katkıda bulundu" dedi. "Asya ve Afrika'daki pek çok ülkede, bu tür büyümenin doğal sonucu olan birçok davranışa ve nitelikli yaşam standartlarına tanık oldum," dedi ve "ilgili olumlu değişiklikleri gözlemlemeye devam ettiğini" ekledi. Dr. Suver ayrıca, yüksek kaliteli karayolları ağıyla desteklenen, ileri teknoloji ile donatılmış geniş limanları ile Türkiye'nin Deniz İpek Yolu'nun önemli bir parçası olarak kabul edilebileceğine inanıyor. Çin, Asya ile Avrupa ve Afrika'yı birbirine bağlayan denizcilik işbirliğini, bölgesel bağlanabilirliği ve ekonomik entegrasyonu teşvik etmek için Kuşak ve Yol Girişimi'nin bir parçası olarak 21. yüzyıl Deniz İpek Yolu'nu 2013 yılında başlattı. Dr. Suver, "Çin, hizmetleri ve altyapıları bir mekanizma ağı gibi yeniden inşa ediyor," dedi. "En önemlisi, Çin dünyanın barışına, refahına ve istikrarına temelden katkıda bulunuyor" dedi. Ona göre, girişimin ülkelerin birlikte yaşamasına ve gelişmesine izin veren çok uluslu özelliği, ulusların uluslarla buluştuğu ve kültürlerin kültürlere dokunduğu bir barış ortamı yaratıyor. "Kuşak ve Yol'un çok uluslu, çok kültürlü ve çok bölgeli boyutu sayesinde, ülkeler bir arada yaşamayı özümseyebilecek ve gelecek nesiller için daha iyi bir gelecek çizecekler" dedi. Dr. Suver, mevcut dünya durumunun, Çin'in insanlık için ortak bir geleceği olan bir toplumu teşvik etme taahhüdünün ne kadar doğru olduğunu ortaya çıkardığını sözlerine ekledi. COVID-19 salgınını örnek alarak, "İçinde yaşadığımız günler bize hiçbir devletin yalnız yaşayamayacağını söyledi." Dedi. En gelişmiş ülkelerin bile bu virüsle tek başına mücadele edemeyeceğini ve kapsamlı bir anti-salgın savaş yürütmek için başkalarıyla birlikte çalışması gerektiğini söyledi. Dr. Suver'e göre dünya çapında ülkeler ortak bir kaderi paylaşıyorlar ve ne kadar müreffeh olurlarsa olsunlar hiçbiri kendi başına bir yol haritası çizebilecek durumda değil. "Geleceğimiz için temel nokta, birlikte yaşamak için topluca bir yol haritası çizmek. Kara ve deniz kısımları da dâhil olmak üzere bu girişimin değerini bilelim. Destekleyelim ve yaşatalım."

Marmara Grubu Vakfı İcra Konseyi oy birliğiyle aldığı bir kararla Ermenistan’ı kınadı

28 Eylül 2020 Pazartesi - Okunma : 693

Karabağ topraklarında işgalciliğini sürdüren Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı kalkıştığı hain saldırıyı Marmara Grubu Vakfı İcra Konseyi oy birliğiyle kınadı. “Ermenistan Devleti’nin hukuk tanımaz ve insan haklarına saygısız davranışlarına bir yenisini eklediği ve masum insanları hedef aldığı hainane teşebbüslerini şiddetle kınıyoruz. Marmara Grubu Vakfı olarak; sivil toplum kimliğimizle Azerbaycanlı kardeşlerimizin dün olduğu gibi bugün ve yarın da yanlarındayız. İnanıyoruz ki, Azerbaycan’ın nüfusu 93 milyondur. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin kahraman evlatlarını selamlıyoruz. Ve Türkiye’nin topyekün Azerbaycan’ın yanında olduğunun bilinmesini istiyoruz.”

Dr. Akkan Suver’e Toplumsal Yaşam Üstün Hizmet Ödülü verildi

22 Eylül 2020 Salı - Okunma : 819

Trakya Grubu İşadamları ve Serbest Meslek Sahipleri Derneği tarafından Dr. Akkan Suver’e Toplumsal Yaşam Üstün Hizmet Ödülü verildi. Dr. Akkan Suver’e Gözlem Gazetesi köşe yazarlığı ve Süleyman Demirel’li Yıllar eseriyle Trakya Grubu Yetkili Kurullarınca 2020 yılının En İyi Yazar Üstün Hizmet Ödülüne laik görüldü. İşadamı Y. İnşaat Müh. Faruk Korça, Prof. Dr. Sıdıka Semahat Demir ve Prof. Dr. Gündü Özışık imzasıyla sunulan Ödül’ü, Koronavirüs tedbirleri kapsamında Törensiz kabul eden Dr. Akkan Suver için ilerideki günlerde Trakya Grubu tarafından bir Ödül Takdim Merasimi düzenleneceği de bildirilmiştir.

Sabina Klimek ile İş Yemeği

21 Eylül 2020 Pazartesi - Okunma : 1040

İstanbul Polonya Konsolosu Sabina Klimek ile Marmara Grubu Vakfı Milport Oteli'nde bir çalışma yemeğinde biraraya geldi. Yemeğe Marmara Grubu Vakfı'ndan: Dr. Akkan Suver, İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, Cafer Okray, Sezgin Bilgiç, Jaguar Ayakkabı Sanayi Ceo’su Ahmet Polat, Milten Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Ökten, EAE Elektrik Yönetim Kurulu Üyesi Elif Ok, Reis Gıda sorumlusu Erol Kiraz, İHKİB Başkan Yardımcısı Jale Tunçel, Polisan Holding Ceo’su Murat Yıldıran ve Mahmut Saklı katıldı. Polonya Konsolosu Sabina Kilimek, Türkiye-Polonya arasında mevcut bulunan ekonomik işbirliğini arttırmak istediklerini ve Türk yatırımcılara sunulan fırsatları anlattı.

Zoom Üzerinden TBMM Webinarımız Gerçekleşti

18 Eylül 2020 Cuma - Okunma : 856

Yürüttüğümüz AB Projesi kapsamında Webinar serilerinin dördüncüsü CHP 25.-26. Dönem Milletvekili Gülay Yedekci ve AK Parti 27. Dönem Milletvekili Şamil Ayrım'ın katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Gülay Yedekci, gençlerin siyasete katılım süreçleri için; günümüzde apolitik bir neslin yetiştiğini bu sebeple partilerin genç üye sayılarının düşük olduğuna değindi. Kadınların siyasete katılımında ise partilerin politikalarının geliştirilmesi gerektiğini aktardı. Yedekci, kadınlara pozitif ayrımcılık sağlanması gerekliliği, bu sebeple kota sınırının gerekli olduğuna da değindi. Şamil Ayrım ise siyasi partilerin çalışma şekilleri hakkında bilgi vererek gençlerin kendi görüşlerine yakın buldukları partilere üye olmalarını tavsiye etti. Gençlerin eleştirilerini çözüm önerileri ile birlikte dile getirdikleri takdirde daha faydalı süreçler izleneceğini aktaran Ayrım, bu şekilde geleceğin çok daha iyi inşa edilebileceğini aktardı. Pandemi döneminde Türkiye'nin başarılı mücadelesinin örnek alındığını belirten Ayrım, katılımcılara maske, mesafe ve hijyen kurallarını hatırlatarak konuşmasını sonlandırdı.

Zoom Üzerinden Üçüncü Webinarımız Gerçekleşti

17 Eylül 2020 Perşembe - Okunma : 775

Yürüttüğümüz AB Projesi kapsamında Webinar serilerinin üçüncüsü Sendika Uzmanı Mustafa Paçal'ın katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Webinar kapsamında sendikaların çalışmaları hakkında bilgilendirmeler yapılan webinara öğrencilerin yüksek bir katılımı oldu. Gençlerin ve kadınların sendikalara katılım biçimleri, nasıl katılım sağlayabilecekleri ve katılanlara ne tür fırsatlar sunulduğundan bahseden Paçal, sendikalar içerisinde kadın temsilcilerin bulunmadığını aktardı. Paçal, hiçbir hakkın takdim edilmeyeceğini, her zaman o hakkı bireylerin kendileri alması gerektiğine değindi.

Bir Millet iki Devlet Resepsiyonu

16 Eylül 2020 Çarşamba - Okunma : 723

Türkiye Azerbaycan Vakfı tarafından tertiplenen “Bir Millet iki Devletin Hikâyesi” Resepsiyonu İstanbul Ticaret Odası’nın Cemile Sultan Tesisleri’nde gerçekleşti. Marmara Grubu Vakfı’nın yer aldığı Resepsiyonda İstanbul’da bulunan Azerbaycanlılar biraraya geldiler.

Suna Kıraç’ı kaybettik

15 Eylül 2020 Salı - Okunma : 876

Ebediyete intikal eden Suna Kıraç, Marmara Grubu Vakfı’nın 2008 yılı Toplumsal Sorumluluk Ödülü Sahibiydi. Ödülünü 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’den törenle alan Suna Kıraç’ın aziz hatırası önünde Marmara Grubu Vakfı olarak saygı ile eğiliyor, merhumeye Cenab- Hak’tan rahmet diliyoruz. Dostlarına, sevenlerine ve Ailesine engin sabır dileklerimizi sunuyoruz.

Marmara Vakfı İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’yı ziyaret etti

14 Eylül 2020 Pazartesi - Okunma : 477

Marmara Grubu Vakfı, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’yı makamında ziyaret ederek, 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi hakkında bilgi sunumunda bulundu. Dr. Akkan Suver, Milletvekili Şamil Ayrım ve Cafer Okray’dan oluşan Marmara Grubu Vakfı Heyeti, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’yı 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne Şeref Konuğu olarak davet etti.

Marmara Vakfı I. Bartholomeos’u ziyaret etti

12 Eylül 2020 Cumartesi - Okunma : 649

Marmara Grubu Vakfı Heyeti, 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi çalışmaları ile ilgili olarak İstanbul Rum Patriği I. Bartholomeos’u makamında ziyaret etti. Dr. Akkan Suver, Cafer Okray ve Sezgin Bilgiç’ten oluşan Marmara Grubu Vakfı Heyeti ziyarette İstanbul Rum Patriği I. Bartholomeos’a 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin çalışmaları hakkında bilgi sunumunda bulundu.