Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


Lazar Comanescu’ya Ziyaret

7 Temmuz 2021 Çarşamba - Okunma : 198

İstanbul’da görevine başlayan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Lazar Comanescu’ya Dr. Akkan Suver bir nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Genel Sekreter Lazar Comanescu’nun makamında gerçekleşen ziyarette, Dr. Akkan Suver Büyükelçi Comanescu’ya Marmara Grubu Vakfı’nın başarı dileklerini sundu.

Eldar Tulyakov Marmara Grubu Vakfını ziyaret etti

7 Temmuz 2021 Çarşamba - Okunma : 280

Özbekistan’ın önemli düşünce kuruluşlarından Özbekistan Stratejik Kalkınma Merkezi Başkanı Eldar Tulyakov Dr. Akkan Suver'e bir nezaket yaparak Türkiye ile Özbekistan arasında sivil toplum alanında bir işbirliği önerisinde bulundu. Yapılan istişari görüşmeler sonrasında Marmara Grubu Vakfı ile Özbekistan Stratejik Kalkınma Merkezi ile bir işbirliği iyi niyet anlaşmasının imzalanmasına karar verildi.

Sadettin Sükan'ı kaybettik

3 Temmuz 2021 Cumartesi - Okunma : 263

Marmara Grubu Vakfı’nın Gönüllüleri’nden ve Türk atçılığının duayen isimlerinden işinsanı Sadettin Sükan'ı kaybettik. Sadettin Sükan'ın ebediyete intikali münasebetiyle bir açıklama yapan Dr. Akkan Suver şunları söyledi: "Marmara Grubu Vakfı’nın çalışmalarında ve Avrasya Ekonomi Zirveleri’nin etkinliklerinde önemli çalışmaları olan Sadettin Sükan'ın elim kaybından dolayı büyük üzüntü içindeyiz. Türk atçılığının yaşayan efsanelerinden Sadettin Sükan mütevazi şahsiyetiyle ama ortaya koyduğu emsalsiz çalışmalarla asla unutulmayacaktır. Sadettin Sükan Beyefendi örnek bir şahsiyet olarak her zaman aramızda olacaktır. Muhterem Eşi Hanımefendi’nin ve Evladının haklı acısını paylaşıyor, kendisine Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum."

Dr. Akkan Suvere İpek Yolu Ödülü

3 Temmuz 2021 Cumartesi - Okunma : 276

Dr. Akkan Suver, 2020 yılında sivil toplum alanında ortaya koyduğu başarılı çalışmalarından dolayı İpek Yolu Ödülüne layık görüldü. Geride bıraktığımız 26 Haziran 2021 günü gerçekleşen İpek Yolu Ödül Töreni’ne, mazereti dolayısıyla katılamayan Dr. Akkan Suver'e Ödülü Seyfullah Türksoy tarafından Marmara Grubu Vakfı'nda sunuldu. Törende Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Amirsaid Agzamhocayev de hazır bulundu.

Çin Büyükelçilği’nden Zoom Konferans

2 Temmuz 2021 Cuma - Okunma : 238

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği tarafından tertiplenen bir Zoom konferans ile ilişkilerimiz gündeme getirildi. Çin Komünist Partisi’nin 100. Yılı ve Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin 50. Yıldönümü dolayısıyla Dr. Akkan Suver Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçilği’nin tertiplediği online konferansta konuştu. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin’in açılış konuşmasıyla başlayan Konferansta Dr. Akkan Suver’in yanı sıra İhsan Beşer, Korhan Kurdoğu, Hakan Çelik, Ali Koçakoğlu, Hasan Çapan, Zhou Yan Quan ve Hilal Zorba da birer sunum yaptılar. “Kuşak ve Yol Projesi’nin ” iki ülke açısından ciddi fırsatlar olduğunu gündeme getiren konuşmacılar tarımdan ulaşıma, teknoloji ürünlerinin geliştirilmesi’nden dijital ticaret kanallarının yaygınlaştırılmasına kadar bir dizi alanda fırsatların söz konusu olduğunu vurguladılar. Gene konuşmacılar turizm en hızlı büyüyebilecek sektör olabileceğini, Ankara ve Pekin’in birlikte başarabileceği çok şey olduğuna inandıklarını belirttiler.

Dr. Akkan Suvere Azerbaycandan Ödül

27 Haziran 2021 Pazar - Okunma : 352

Azerbaycan Diaspora Bakanlığı, Bakan Fuad Muratov'un ev sahipliğinde Azerbaycan Ordu Günü münasebetiyle İstanbul'da Polat Oteli'nde büyük bir Zafer Resepsiyon'u verdi. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'nden üst düzey generallerle Türkiye Hastahaneleri'nde tedavi gören Gazi'lerin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden General ve üst rütbeli subayların katıldığı Zafer Resepsiyonu'nda veciz bir konuşma yapan Azerbaycan Diaspora Bakanı Fuat Muradov Karabağ Zaferi Azerbaycan askerinin kahramanlığı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in kararlılığı ve Türkiye ile Azerbaycan ilişkilerinin mükemmelliğinin eseridir, dedi. Zafer Resepsiyon'unda bir konuşma yapan Türkiye Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım savaş sonrası dört defa gittiği Karabağ' dan  ve iki Cumhurbaşkanı'nın katılımıyla Şuşa'yı ziyaretinden anıları misafirlerle paylaştı. Zafer Resepsiyon'unda Diaspora Bakanı Fuat Muradov Dr. Akkan Suver'e Karabağ Zaferi sırasında gösterdiği dostluktan dolayı Teşekkür Şildi sundu. Zafer Resepsiyon'unda Marmara Grubu Vakfı İcra Konseyi Üyesi Sezgin Bilgiç hazır bulundu.

Gençler Yönetimle bir araya geldi

27 Haziran 2021 Pazar - Okunma : 298

Marmara Grubu Vakfı İcra Konseyi'nden; Dr. Akkan Suver, Yüksel Çengel, Engin Köklüçınar, Cafer Okray, Sezgin Bilgiç ve Av. Serhat Tabanca Marmara Grubu Vakfı bünyesinde yer alan gençlerle biraya gelerek bir sohbet toplantısı gerçekleştirdiler. 24. Avrasya Ekonomi Zirvesi çalışmaları çerçevesinde ve gelecek sonbahar'da yapılması tasarlanan Genel Kurul öncesi birbirini tanıma toplantısı olarak tertiplenen bu bir araya gelişde, Marmara Grubu Vakfı'nın yarınını  oluşturacak gençler, Yönetim Kurulu'na kendilerini tanıtıp, projelerini paylaştılar.

Michael Christides Veda Etti

26 Haziran 2021 Cumartesi - Okunma : 230

Ülkemizdeki görevi nihayete eren, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri, Büyükelçi Michael B. Christides Boğaz’da bir gemide veda resepsiyonu verdi. İstanbul’da bulunan yabancı misyon şeflerinin katıldığı resepsiyona Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver ve Genel Sekreteri Cafer Okray da katıldı. Görevde bulunduğu süre zarfında Marmara Grubu Vakfı’nın toplantılarına katılan ve BSEC ile ortak çalışmalarımıza katkıda bulunan Genel Sekreter Büyükelçi Michael Christides’e merkezi Japonya’da bulunan GOI Barış Vakfı tarafından “Çok Taraflılık Barış Ödülü” de sunuldu. Marmara Grubu Vakfı olarak Büyükelçi Michael Christides’i her zaman saygıyla hatırlayacağız.

Dr. Akkan Suver, Sofya’da Slavyani Vakfı’nda konuştu

25 Haziran 2021 Cuma - Okunma : 264

Dr. Akkan Suver Sofya’da Slavyani Vakfı tarafından tertiplenen Uluslararası “Sivil toplum örgütleri – politik diyaloğun ve insanlar arasında yeni iletişimlerin gelişmesinde bir faktör: politika ve diplomasi, yeni coğrafi açılar.” konulu konferansa da bir sunum yaparak Kuşak ve Yol konusunda görüşlerini açıkladı. Slavyani Vakfı Başkanı ve Rusya ve BDT halkları arasında Dostluk Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Zahari Zahariev’in konuşmasıyla başlayan konferansta Dr. Akkan Suver’in yaptığı konuşma metnini aşağıda bulacaksınız.

Dr. Suver PABSEC Genel Kurulu’nda konuştu

23 Haziran 2021 Çarşamba - Okunma : 227

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Parlamenterler Asamblesi’nin online düzenlenen Genel Kurulu’nda söz alan Dr. Akkan Suver, Kuşak ve Yol Girişimi’ni anlattı. Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Kuzey Makedonya, Moldova, Romanya, Rusya Sırbistan, Yunanistan, Ukrayna ve Türkiye Meclis Başkanları'nın veya KEİPA üyesi milletvekillerinin iştirak ettiği Genel Kurulda Moldova Meclis Başkanı’nda bulunan Başkanlık makamı Romanya Parlamento Başkanı Ludovic Orban' a geçti.