Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'u kaybettik

20 Aralık 2016 Salı - Okunma : 1678

Marmara Grubu Vakfı'nın büyük dostlarından Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’u kaybettik. Hain bir saldırı sonrası kaybettiğimiz değerli diplomat Andrey Karlov’a karşı tertiplenen bu olay gerçekte insanlığı karşı işlenmiş bir suçtur. Türk-Rus siyasi, sosyal, kültürel ve sivil toplum ilişkilerinin gelişmesinde önemli rol oynayan Büyükelçi Andrey Karlov Marmara Grubu Vakfı’nın Avrasya çalışmalarına da büyük önem verirdi. Marmara Grubu Vakfı Andrey Karlov’un aziz dostluğunu her zaman saklayacaktır. Onun yüksek huzurunda saygıyla eğiliyoruz.

Denge ve Denetleme Ağı Anayasa Savunuculuk Ekibi Antalya’da Toplandı

19 Aralık 2016 Salı - Okunma : 928

Geçen hafta TBMM gündemine getirilen yeni anayasa teklifinin denge ve denetleme mekanizmalarının var olup olmadığı açısından incelenmesi amacıyla, Denge ve Denetleme Ağı Anayasa Savuculuk Ekibi Antalya'da 16 - 18 Aralık 2016 günleri iki günlük bir toplantı gerçekleştirdi.

AVRASYA TÜNELİ’Nİ AÇTIK!

19 Aralık 2016 Pazartesi - Okunma : 1750

20 Aralık 2016 günü açılacak olan Avrasya Tüneli'ni Açılış Törenlerine katılmak için ülkemize gelen Karadağ Ulaştırma Bakanı Osman Nurkoviç için tertiplenen özel bir gezi turuyla Avrasya Tüneli'ni bir gün evvel geçtik. Resimde Karadağ Ulaştırma Bakanı Osman Nurkoviç, Karadağ Ankara Büyükelçisi Branko Milic, Karadağ İstanbul Fahri Başkonsolosu Dr. Akkan Suver ve Ulaştırma Bakanlığı AB Dairesi'nden Aykut Genç'i Karayolları Bölge Müdürü Ziya Erdem ve ekibi ile birlikte Avrasya Tüneli’nde görmektesiniz.

Karadağlılar Biraraya geldi

18 Aralık 2016 Pazartesi - Okunma : 1902

İstanbul’da bulunan Karadağlılar, Yugoslavya Karadağ Göçmenleri Derneği tarağından tertiplenen Gece’de biraraya geldiler. Karadağ Göçmenleri Derneği Başkanı Av. Recep Sancaktar tarafından düzenlenen Gece’de, Karadağ Büyükelçisi Branko Milic, Karadağ İstanbul Fahri Başkonsolosu Dr. Akkan Suver, Sırbistan Konsolosu Jovica Topalovic hazır bulundu. Karadağ’dan gelen sanatçılar Neno Muric ile Jasna Scepanovic geceye katılan misafirlere müstesna bir konser verdiler.

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Qian Bo Marmara Grubu Vakfında konuştu

15 Aralık 2016 Cuma - Okunma : 1752

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Qian Bo Marmara Grubu Vakfı'nda bir sunum yaparak Türkiye-Çin münasebetleri hakkında bilgi verdi. Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti’nin arasında bulunan siyasi ve ekonomik birliktelikleri de gündeme getiren Başkonsolos Qian Bo ekonomik girdilerde Türkiye aleyhine bulunan dış ticaretin dengesizliği üzerinde de durdu. İpekyolu'nun önemini vurgulayan Başkonsolos Qian Bo, tarihi İpekyolu rotasına sadık kalınmasının daha rantabl olacağını söyledi. Ticaretimizdeki birlikteliklere örnek olarak yeni başlayan güneş enerjisiyle hizmet veren sanayi ortaklıklarının başladıklarını da belirtti. Turizm konusunun önemine de değinen Başkonsolos Qian Bo, yurt dışına çıkmakta olan Çinlilerin yüzde birinin Türkiye'ye gelmesinin öneminin de üzerinde durdu. İstanbul'da tarihi Malta Köşkü'nde samimi bir ortamda gerçekleşen bu toplantıda Marmara Grubu Vakfı'ndan Prof. Sema Kalaycıoğlu, Hüsamettin Kavi ve Ali Talip Özdemir'in sorularını da cevaplayan Başkonsolos Qian Bo, "benim görevim işleri kolaylaştırmak" diyerek katılımcıları, Çin'e davet etti.

İstanbul Valisi Vasip Şahin’e 20. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin sunumu yapıldı

13 Aralık 2016 Salı - Okunma : 1618

İstanbul Valisi Vasip Şahin Marmara Grubu Vakfı’nı kabul etti. 20. Avrasya Ekonomi Zirveleri çalışmaları çerçevesinde, Dr. Akkan Suver, Müjgan Suver ve Dr. Fatih Saraçoğlu’dan oluşan Marmara Grubu Vakfı Heyeti İstanbul Valisi Vasip Şahin’i makamında ziyaret ederek, Zirve ile ilgili bilgilendirdi. Kendilerini Zirve’nin açılışına davet eden Marmara Grubu Vakfı Heyetine İstanbul Valisi Vasip Şahin daha önceki yıllarda verilen desteğin devam edeceğini, toplantıya katılacağını bildirdi.

Haydar Aliyevi Ebediyete İntikalinin 13.Yılında Anıyoruz.

12 Aralık 2016 Pazartesi - Okunma : 1511

Çağdaş Azerbaycan Devleti'nin kurucusu Haydar Aliyev'i kaybedeli onüç yıl oldu. Ülkesini istikrara, barışa ve beraberliğe taşıyan Büyük Önder Haydar Aliyev, Azerbaycan'da olduğu gibi dünyanın dört bir tarafında tertiplenen törenlerle anıldı. Ülkemizde de Haydar Aliyev için Ankara, İstanbul ve Kars'ta Anma Törenleri düzenlendi. Haydar Aliyev'in onüçüncü ölüm yıldönümünde Marmara Grubu Vakfı adına, Dr. Akkan Suver yaptığı yazılı açıklamayla Haydar Aliyev'in çağımızın önemli liderlerinden biri olduğunu belirtti. Dr. Suver; "-Haydar Aliyev Türk Dünyasının önemli liderlerinden biridir. Halkından gelen çağrılara cevap vererek, Azerbaycan'ın başına geçen, önce ülkesini parçalanma tehlikesinden kurtaran ve birlikteliğini sağlayarak bağımsız ve çağdaş bir Cumhuriyet kuran Haydar Aliyev başarıyla yürüttüğü siyasetle ülkesinin varlığını dünya coğrafyasına kabul ettirdi. Türkiye ile çok yönlü işbirliklerine de imza atan Haydar Aliyev "Asrın Mukavelesi" diye adlandırılan Baku-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı ile de Türkiye'yi Azerbaycan'a kendi deyimiyle çelik halatlarla bağladı. Bugünkü çağdaş Azerbaycan O'nun eseridir. Arkasından gelenler İlham Aliyev ve arkadaşlarının öncülüğünde O'nun yüksek ideallerini hayata geçirmenin azim ve kararlılığı içinde kurduğu çağdaş Cumhuriyeti güven ve istikrar içinde yarınlara taşımanın sorumluluğu içindedirler.Bugün ebediyete intikalinin onüçüncü yılında O'nu rahmetle anıyoruz.."

Yastayız. Büyük Türk Milleti Başın Sağolsun...

11 Aralık 2016 Pazar - Okunma : 1916

İstanbul’da 11 Aralık 2016 akşamı yaşadığımız insanlık dışı saldırı topyekûn Türk milletine karşı girişilmiş hain bir eylemdir. Bu insanlık dışı eylemde toprağa düşen şehitlerimize Cenab-ı Hak'tan rahmet diliyoruz. Gazilerimize acil şifalar temenni ediyoruz. Hain saldırı sonrası Dr. Akkan Suver Türk Milletine seslendi:"-Aziz Türk Milleti, Marmara Grubu Vakfı olarak Sivil Toplum Kimliğimizle şahadet mertebesine eren 44 vatandaşımızın yüksek huzurlarında saygıyla eğiliyoruz. Yastayız. Ülkemizin huzur, güvenlik ve istikrarını bozmayı amaçlayan bu saldırılar karşısında geçmişte olduğu gibi bugün de, tek vücut, tek ses olarak dimdik duracağız. Bu insanlık dışı hain ve alçak saldırıyı nefretle kınıyor ve lanetliyoruz. Sivil toplum kimliğimizle Türk milletine sesleniyor ve diyoruz ki; hiç bir kalleş saldırı ve hain pusu milletimizi beraber yaşama kararlığından bölünmez bütünlüğünden döndüremeyecektir. Şahadete erenlere rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyoruz"

Dr. Akkan Suver Saraybosna’yı ziyaret etti

10 Aralık 2016 Cumartesi - Okunma : 1667

Dr. Akkan Suver beraberinde Nigar Sargan ile beraber 20. Avrasya Ekonomi Zirvesi çalışmaları çerçevesinde Saraybosna’ya bir çalışma ziyareti yaptı. Saraybosna’da Bosna Hersek Maliye Bakanı Vjekoslav Bevanda’yı ziyaret ederek başlayan çalışmalar Federasyon Başbakanı Fadil Novalıć’in kabulü ile devam etti. Fadıl Novalıć’in kabulünde hükümette bulunan bazı Bakan’lar da hazır bulundular. Daha sonda Devlet Sekreteri Melika Mahmutbegovic ile görüşen Dr. Suver, Cumhurbaşkanı Mladen Ivanic tarafından da kabul edildi. ( Haberin devamı için lütfen haber başlığını tıklayınız)

İsmet Sezgin’i kaybettik

8 Aralık 2016 Perşembe - Okunma : 1665

Türkiye Büyük Millet Meclisi (E) Başkanları’ndan İsmet Sezgin’i kaybettik. Türk Devlet ve Siyaset dünyasının renkli şahsiyetlerinden İsmet Sezgin, Marmara Grubu Vakfı’nın ulusal ve uluslararası toplantılarında yer almıştı. Kaybı Marmara Grubu Vakfı’nda büyük üzüntü yaratan İsmet Sezgin’i rahmet ve saygıyla anıyoruz.