Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


Dr. Akkan Suver Vakıflar Haftası münasebetiyle bir mesaj yayınladı

8 Mayıs 2020 Cuma - Okunma : 523

Her yıl çeşitli etkinliklerle yurt genelinde kutlanan Vakıflar Haftası'nın bu yıl Corona Virüs sebebiyle sanal ortamda kutlanması münasebetiyle Dr. Akkan Suver bir video mesajı yayınladı. Mesajında Vakıf düşüncesini bir medeniyet projesi olarak değerlendiren Dr. Akkan Suver, idrak ettiğiniz Vakıflar Haftası münasebetiyle Kültür Bakanlığı ile Vakıflar Genel Müdürlüğü camiasını ortaya koydukları verimli çalışmalarından dolayı da tebrik etti. (Haberin devamı için lütfen haber başlığını tıklayınız)

Çinden Marmara Grubu Vakfına Covit-19 salgını için koruyucu sağlık desteği

2 Mayıs 2020 Cumartesi - Okunma : 721

Marmara Grubu Vakfı'nın üyesi olduğu, merkezi Pekin'de bulunan Bir Kuşak-Bir Yol inisiyatifi içinde , Xinhua Enstitüsü Başkanı Cai Mingzhao başkanlığında "Sağlık İpek Yolu" birlikteliği oluşturuldu. Corona Salgını sonrasında sağlık ve salgınla mücadele konularında yapılması gerekenleri, uluslararası sivil düşünce ortamlarında tartışmak , kamu oyu oluşturmak ve bu alanlarda yapılan çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla kurulan "Sağlık İpek Yolu " birlikteliği, sürdürülebilir işbirliklerinin oluşmasına hizmet edecektir. Marmara Grubu Vakfı’nın sivil toplum kimliğiyle içinde yer alacağı "Sağlık İpek Yolu" birlikteliği dünden bugüne sürdürülmekte olunan Bir Kuşak-Bir Yol projesine bağlı bir inisiyatif olarak çalışacaktır. Bu arada Sağlık İpek Yolu birlikteliği yaşamakta olduğumuz Covid-19 ile mücadeleye destek amacıyla Xinhua Enstitüsü Marmara Grubu Vakfı'na kişisel koruyucu eşya paketi de göndererek işbirliğinin ilk adımını atmış bulunmaktadır. (Haberin devamı için lütfen haber başlığını tıklayınız)

İlhami Emini kaybettik

28 Nisan 2020 Salı - Okunma : 918

Yalnız Makedonya'nın değil Balkanlar'ın efsane yazar, şair ve gazetecilerinden olan ve başta eski Yugoslavya lideri Jozip Broz Tito olmak üzere yıllarca birçok devlet adamının resmi ve özel tercümanlığını yapan İlhami Emin'i kaybettik. Dr. Akkan Suver; "Türkiye'nin ve Türk varlığının Balkanlar'da uzun süredir devam eden boşluğunu dolduran ve yaşatan İlhami Emin Balkanların son ulu çınarlarından biriydi" dedi (HABERİN DEVAMI İÇİN LÜTFEN HABER BAŞLIĞINI TIKLAYINIZ)

TBMM Yüzüncü Onur Yaşında

24 Nisan 2020 Perşembe - Okunma : 971

Türk istiklalinin temsilcisi Türkiye Büyük Millet Meclisi yüzüncü onur yılındadır. Marmara Grubu Vakfı olarak; milli iradenin temsilcisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin bu onur yıldönümünde, başta Atatürk olmak üzere kurucu meclisin bütün mensuplarını rahmet, şükran ve minnetle anıyoruz. Tarihe sivil toplum kimliğimizle bir not düşebilmek için Marmara Grubu Vakfı olarak bir Şükran Sayfası hazırladık. Yüce Meclisi'mize nice yüz yıllar temenni ediyoruz. (ŞÜKRAN SAYFAMIZ İÇİN LÜTFEN HABER BAŞLIĞIMIZI TIKLAYINIZ)

23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı Kutlu olsun

23 Nisan 2020 Pazar - Okunma : 1092

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir. Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 23 Nisan, 27 Mayıs 1935 tarihinde çıkarılan Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun ile "Ulusal Egemenlik Bayramı" olarak kutlanmaya devam edildi. Kanunun ikinci maddesinin B fıkrasında, "Ulusal Egemenlik Bayramı; 22 Nisan öğleden sonra ve 23 Nisan günü" ifadesi yer aldı. 1981 tarihli Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun'da, 20 Nisan 1983'te yapılan değişiklikle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı'nın adı, "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" olarak değiştirildi. 1979 yılında ilk olarak 6 ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşınan bu milli bayramda, dünyanın birçok ülkesinden çocuklar Türkiye'ye gelmeye başladı. Türkiye, dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülkedir. Türk milletinin gönlünde, bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri alan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurt içinde ve yurt dışındaki temsilciliklerde, bütün kurumlarda ve okullarda çeşitli etkinliklerle kutlanarak milli birliğin kenetlenmiş ruhunu temsil ediyor. Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanlar’ı çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir. (HABERİN DEVAMI İÇİN LÜTFEN HABER BAŞLIĞINI TIKLAYINIZ)

Dr. Suver Azertaca demeç verdi

15 Nisan 2020 Çarşamba - Okunma : 803

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, Azerbaycan'a ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e üç günde gerçekleştirilen iki büyük etkinlikten dolayı Azertac Ankara Temsilcisi Sabir Şahttahtı’ya demeç verdi. (HABERİN DEVAMI İÇİN LÜTFEN HABER BAŞLIĞINI TIKLAYINIZ)

Dr. Akkan Suver, Türk Polis Teşkilatının 175.Kuruluş Yıldönümünü kutladı.

10 Nisan 2020 Cuma - Okunma : 789

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver Türk Polis Teşkilatı'nın 175. kuruluş yıldönümü münasebetiyle İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ı kutladı. Dr. Akkan Suver'in mesajı aynen şöyledir: "- Değerli Emniyet Müdürümüz, Marmara Grubu Vakfı olarak sivil toplum kimliğimizle Zat-ı Ali'nizin şahsında, Türk Emniyet Teşkilatının 175. kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Yaşamakta olduğumuz bu zor günlerimizde yalnız güvenliğimizin değil, istikrarımızın ve hayatımızın teminatı olan Polis Camiasına şahsınızda tebrik ve teşekkür dileklerimizi sunuyoruz. Nice yılları sağlık, güvenlik ve birliktelik içinde idrak dileğiyle, saygılarımızı arz ediyoruz." (HABERİN DEVAMI İÇİN LÜTFEN HABER BAŞLIĞINI TIKLAYINIZ)

Dr. Akkan Suver Hristiyan Alemi’nin Paskalya Bayramını kutladı

10 Nisan 2020 Cuma - Okunma : 937

Dr. Akkan Suver, 12 Nisan 2020 günü Katolik Dünyası'nın, 19 Nisan 2020 günü Ortodoks Dünyası'nın idrak edeceği Paskalya Bayramı münasebetiyle bir tebrik mesajı yayınladı. Dr. Akkan Suver'in mesajı aynen şöyledir: "-Bu hafta Katolik Hristiyanların gelecek haftada Ortodoks Hristiyanların idrak edecekleri Paskalya Bayramları'nı Marmara Grubu Vakfı olarak sivil toplum kimliğimizle tebrik ediyoruz. Yaşamakta olduğumuz bu zor günlerde, bizleri manen birbirimize yakınlaştıran Bayram günlerinin, sağlıklı günlerimizin geleceği olması dileğiyle Katolik ve Ortodoks dünyasının Paskalya Bayramı'nı kutluyoruz. " (HABERİN DEVAMI İÇİN LÜTFEN HABER BAŞLIĞINI TIKLAYINIZ)

Nezir Kırdarı kaybettik

5 Nisan 2020 Pazar - Okunma : 1170

Marmara Grubu Vakfı'nın 2000-2003 yıllarında İcra Konseyi üyeliği görevinde bulunan Irak Türkmenleri'nden, iş adamı Nezir Kırdar'ı kaybettik. Nezir Kırdar Irak'ta bulunduğu yıllarda Kerkük Milletvekilliği de yapmıştı. 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de yakın dostu olan arkadaşımız Nezir Kırdar'a Tanrı'dan rahmet dilerken görev yaptığı dönemde beraber olduğu arkadaşlarımızdan Dr. Şahap Kocatopçu, Ogan Soysal, Zühdi Hacıoğlu'nu da bu vesile ile rahmet ve saygı ile anıyoruz. (HABERİN DEVAMI İÇİN LÜTFEN HABER BAŞLIĞINI TIKLAYINIZ)

Alparslan Türkeşi kaybedeli 23 yıl oldu

4 Nisan 2020 Cumartesi - Okunma : 966

Türk milliyetçi hareketinin önderi ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin kurucusu Alparslan Türkeş'i 4 Nisan 1997 günü kaybetmiştik. Türk siyasi hayatına Milliyetçi Hareket Partisi kazandıran Alparslan Türkeş, 1969 ile 1997 yılları arasında Genel Başkanlığı'nı gerçekleştirdiği partisini 1977 yılında iktidar ortağı yapmış, 39. ve 41. Cumhuriyet Hükümetlerinde Başbakan Yardımcılığı görevinde bulunmuştu. Ebediyete intikalinin 23 yılında Dr. Akkan Suver yaptığı bir açıklamayla; "Türkeş'i albaylığından dolayı herkes asker olarak tanır. Oysa O, seksen yıllık hayatının yirmi iki yılını asker, otuz yedi yılını ise siyasetle geçirmiştir. Milliyetçi Hareket Partisi O'nun eseridir. Ebediyete intikalinin yirmi üçüncü yılında kendilerini rahmet ve özlemle anarken, geride bırakılan yıl gerçekleşen bir kadirbilirliği de burada zikretmek isterim. Bu önemli devlet adamımıza, geride bıraktığımız yıl KKTC Devleti bir vefa örneği göstererek, Kıbrıs doğumlu olan Alparslan Türkeş'in doğduğu evi Müze haline getirdi. Müze'nin açılışına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Tuğrul Türkeş, KKTC Başbakanı Ersin Tatar'la birlikte ben de bulundum. İnanıyorum ki gelecek yıllar O'nun değerini daha çok anlayacağız. Ebediyete intikalinin 23. Yılında Alparslan Türkeş'i rahmet ve özlemle anıyorum." (HABERİN DEVAMI İÇİN LÜTFEN HABER BAŞLIĞINI TIKLAYINIZ)