Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


19 MAYIS KUTLU OLSUN

19 Mayıs 2019 Pazar - Okunma : 2344

19 Mayıs günü, Türk Milleti için önemli bir gündür. Özgürlüğe, bağımsızlığa ilk adım o gün atılmıştır. Kurtuluş savaşı, Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak basması ile başlamıştır. Mustafa Kemal, Samsun’a çıkışı ile tüm ülkeyi kurtaracak bir hareket başlatmıştır. Atatürk’ün milli birlik ve dayanışmayı gerçekleştirmek için çıktığı yolculuk milletin güçlenmesini sağlamıştır. Atatürk bu savaşta gerçekten tüm gücünü, millet sevgisini ortaya koyarak savaşmıştır. Atatürk bir konuşmasında “Ben 19 Mayısta doğdum.” Demiştir. Ulu Önder’in 19 Mayıs’ı doğum günü olarak kabul etmesi, 19 Mayıs’ın tarihimizdeki yerini ve önemini en iyi biçimde açıklamaktadır. Kurtuluş savaşı İngiltere ve Fransa gibi ülkelerin saldırmasıyla başlamıştır. Ve savaşı Türk Milleti onur ve başarı ile tamamladıktan sonra 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilmiştir. Mustafa Kemal, 19 Mayıs gününü kurtuluş günümüz ve özgürlük ateşini yaktığı gün olarak Gençlik ve Spor Bayramı yapmış ve tüm Türk Milletine özellikle gençlere armağan etmiştir.

Tanya Mihaylova Marmara Grubu Vakfı’ndaydı

15 Mayıs 2019 Çarşamba - Okunma : 1458

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Enstitüsü Direktörü Tanya Mihaylova Marmara Grubu Vakfı’nı ziyaret etti. Ziyarette, Dr. Akkan Suver’le Türk-Bulgar düşünce kuruluşları arasında ortak işbirliği geliştirilmesi üzerine görüş alışverişinde bulundular.

Latin Katolik Kilisesi İftar Düzenledi

13 Mayıs 2019 Pazartesi - Okunma : 4362

İstanbul Latin Katolik Kilisesi Ramazan münasebetiyle bir İftar yemeği verdi. Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş'ın katıldığı İftar'da Vatikan Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı Monsenyör Luis-Miguel Munoz Cardaba ile birlikte Ortodoks ve Musevi Ruhanileri de hazır bulundular. Şişli Müftüsü'nün duasıyla açılan İftar’a Türkiye'nin Vatikan önceki Büyükelçisi Prof. Dr. Kenan Gürsoy ve Eşi, Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver ve Genel Sekreteri Cafer Okray da katılanlar arasındaydı.

Avrupa Birliği Liderleri Romanya’da toplandı

11 Mayıs 2019 Perşembe - Okunma : 1282

Avrupa Birliği dönem başkanı olan Romanya'da, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Werner Iohannis' in yüksek himayelerinde toplanan Avrupa Birliği Bakan ve yetkilileri 9 Mayıs Avrupa Birliği gününde Romanya'nın Sibiu şehrinde biraraya geldiler. Aralarında Angela Merkel ile Emmanuel Macron'un da bulunduğu ve İngiltere dışındaki Avrupa ülkelerinin liderlerinin biraraya geldiği Romanya'nın Sibiu şehrindeki Avrupa Günü Toplantısı’na Türkiye Dış İşleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı ve Büyükelçi Fusun Aramaz ile Türk sivil toplumu adına Dr. Akkan Suver katıldı. Fransa'nın, Almanya'nın, İtalya'nın, Romanya'nın, İngiltere'nin, Litvanya'nın, Polonya'nın, Hollanda'nın , Ukrayna'nın sivil düşünce topluluklarının da katıldığı toplantıda Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr.Akkan Suver "-Kimin Hangi Değerleri ?" konulu oturumda bir konuşma yaparak, devlet adamlığının önemini vurguladı. Dr. Akkan Suver Türkiye'nin Avrupa Birliği projesini bir barış ve istikrar birlikteliği olarak değerlendirdiği konuşmasında, Balkanları Türkiyesiz düşünmenin geçersizliğini anlattı. Sibiu‘da yapılan toplantıda Avrupa Birliği liderleri Batı'dan Doğu'ya birtek Avrupa fikrine olan inançlarını ortaya koydular. 30 yıl önce milyonlarca kişinin özgür olmak için mücadele ettiğini belirten liderler bölünmelerin Avrupa Birliği’ne yarar getirmeyeceğini vurguladılar. Özetlemek gerekirse; Liderler, ‘’birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğiz. Zor zamanlarda bile dayanışmaya önem vereceğiz.’’dediler

Haydar Aliyevin 96. Doğum Günü kutlandı

10 Mayıs 2019 Cuma - Okunma : 1146

Azerbaycan'ın Milli Lideri merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in 96. Doğum Günü münasebetiyle, Azerbaycan'ın İstanbul Başkonsolosu Mesim Hacıyev tarafından İstanbul Sarıyer'de bulunan Haydar Aliyev Anıtı'nda bir merasim düzenlenerek, törenle çiçekler konuldu. İstanbul’da bulunan Azerbaycanlı vatandaşların yoğun olarak katıldığı Doğum Günü merasimde Marmara Grubu Vakfı Genel Genel Başkan Yardımcısı Engin Köklüçınar, Genel Sekreter Cafer Okray ve Yönetim Kurulu Üyesi M. Gökhan Havuzlu da hazır bulundu.

9 MAYIS AVRUPA GÜNÜ'NÜ KUTLUYORUZ

9 Mayıs 2019 Perşembe - Okunma : 1312

Marmara Grubu Vakfı, bugün, Taksim Grand Hyatt Oteli’nde Avrupa Günü’nü kutladı. Katılımcılar arasında, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Proje Yönetim ekibinden Sinem İşöz Bölükbaşı, Kamu ve Sivil toplum kuruluşları temsilcileri, iş insanları ve akademisyenlerin bulunduğu toplantıda “Günümüzde Avrupa Birliği’ni Nasıl Tartışmalı Ne Yapmalı” konulu bir panel gerçekleştirildi. Marmara Grubu Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Engin Köklüçınar’ın hoş geldiniz konuşması ve AB Platformu Başkanı Müjgan Suver’in açılış konuşmasıyla başlayan toplantı, Gazeteci Yazar-Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Nur Batur’un moderatörlüğü’nde yapılan bir panelle devam etti. “Günümüzde Avrupa Birliği’ni Nasıl Tartışmalı Ne Yapmalı” konulu bu panelde, Okan Üniversitesi AB Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeynep Alemdar, Avrupa Takımı Üyesi Can Baydarol AB ile ilgili görüşlerini paylaştılar ve katılımcılardan gelen soruları cevaplandırdılar. Ayrıca, Avrupa Günü kutlamaları çerçevesinde, Vakfımızın, Avrupa Birliği’nin Finanse ettiği Sivil Toplum Destekleme Programı II kapsamında uygulamakta olduğu, “Demokrasi İçin Türk Gençliği Ve Kadınlar” Projesinin tanıtımı yapıldı.

Dr. Akkan Suver Büyükelçi Songül Ozan’ı ziyaret etti

6 Mayıs 2019 Pazartesi - Okunma : 1513

Montenegro (Karadağ’da) bulunan Dr. Akkan Suver çalışma ziyaretleri kapsamında Podgorica Türkiye Büyükelçisi Songül Ozan’ı da ziyaret etti. Dr. Akkan Suver, Büyükelçi Songül Ozan’a Marmara Grubu Vakfı’nın 2020 yılının çalışmalarına ait bir sunum yaptı. Kabul de Mümtaz Tahincioğlu ile Müsteşar Hakan Özdemir de hazır bulundular.

Montenegro Karadağ 3. Fahri Konsoloslar Toplantısı yapıldı

2 Mayıs 2019 Perşembe - Okunma : 1259

Montenegro (Karadağ) 3. Fahri Konsoloslar toplantısı Podgorica’da yapıldı. Toplantıya Montenegro İstanbul Fahri Başkonsolosu Dr. Akkan Suver de katıldı. Toplantılar esnasında Montenegro (Karadağ) Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Srđan Darmanović’le görüşen Dr. Akkan Suver toplantının kapanışında Fahri Konsolosları Dışişleri Bakanlığı adına başarıyla biraraya getiren Selim Lika’ya teşekkür etti.

Dr. Akkan Suver 5.Kültürlerarası Dünya Diyalog Forumuna katıldı

2 Mayıs 2019 Perşembe - Okunma : 1152

2-3 Mayıs 2019 günleri Bakü'de düzenlenen 5. Kültürlerarası Dünya Diyalog Toplantısı Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in yaptığı açılış konuşmasıyla çalışmalarına başladı. Azerbaycan Medeniyet Bakanı Abulfas Garayev tarafından düzenlenen Forum'a Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mammadyarov da konuşmacı olarak katıldı. Birleşmiş Milletler Yüksek Temsilcisi Miguel Ángel Moratinos ile İslam İşbirliği Genel Sekreteri Yousef Bin Ahmad Al-Othaimeen'in de hazır bulunduğu Forum'da Dr. Akkan Suver de "Göç ve Mültecilik" konusunda bir sunum yaptı. Dr. Akkan Suverin söz aldığı oturumda Karadağ İçişleri Bakanı Mevludin Nuhodzic, Azerbaycan Göç Bakanı Vusal Hüseynov, İtalyan Milletvekili Maurizio Lupi, Prof. Dr. Heaven Crawley, Linda Oucho ve Alexandra Bilak konuşmacıydılar. Oturumu Prof. Dr. Michael Hardy yönetti.

Birinci Hazar Ekonomi Forumu tanıtıldı

30 Nisan 2019 Salı - Okunma : 1231

İstanbul’da Türkmenistan Büyükelçisi Ishankuli Amanlyev'in ve Türkmenistan İstanbul Başkonsolosu Myratgeldi Seyitmammedov’un katılımıyla Birinci Hazar Ekonomi Forumu, Türkiye Odalar Birliği’nde gerçekleşen bir toplantı ile tanıtıldı. 12 Ağustos 2019 günü Türkmenistan’ın Avaz Milli Turizm Bölgesinde tertiplenecek Forum "Hazar Denizi" günü ile aynı tarihte düzenlenecek. Türkmenistan Devlet Başkanı Kurbankulu Berdimuhammedov tarafından önerilen ve hayata geçirilecek bu Forum üç farklı düzeyde yapılacaktır.