Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


Jerry John Rawlings’e saygı

18 Kasım 2020 Çarşamba - Okunma : 697

Gana önceki Cumhurbaşkanı Jerry John Rawlings’in vefatı münasebetiyle Gana’nın Ankara Büyükelçiliği’nde açılan Taziye Defteri’ni Marmara Grubu Vakfı adına İstanbul Milletvekili ve Avrasya Ekonomi Zirveleri Genel Koordinatörü Şamil Ayrım imzaladı. Gana Büyükelçilik Müsteşarı Francis Georgia ile görüşen Şamil Ayrım Taziye Defteri’ne şunları yazdı: “Gana önceki Cumhurbaşkanı Jerry John Rawlings'in elim kaybından dolayı şahsım ve Marmara Grubu Vakfı adına Gana Devleti'ne ve Ganalılara sivil toplum kimliğimizle Başsağlığı ve sabır dileklerimizi sunuyorum. Şamil Ayrım İstanbul Milletvekili Marmara Grubu Vakfı Avrasya Ekonomi Zirveleri Koordinatörü”

Dr. Akkan Suver, Birleşmiş Milletler Dünya Hoşgörü Günü’ne katıldı

17 Kasım 2020 Salı - Okunma : 622

FOWPAL ve Başkanı Dr. Hong Tao Tze tarafından tertiplenen Birleşmiş Milletler Dünya Hoşgörü Günü etkinliklerine Türkiye’den sivil toplum kimliğiyle katılan Dr. Akkan Suver video konferans yoluyla yaptığı konuşmasında daha çok diyalog, daha çok hoşgörü diyerek tamamladı. “Dr. Akkan Suver’in konuşmasını https://youtu.be/Xy34OYFZvLQ dinleyebilirsiniz.” Toplantıya Dr. Akkan Suver’in yanı sıra Avusturya’dan Dr. Werner Fasslabend ve Dr. Vinzenz von Holle, Japonya’dan Masami Saionji ve Yuki Oguchi, Hindistan’dan Dr. Kuiljeit Uppsal, ABD’den Dr. Mary Shuttleworth ve Rene Wadlow, Bahreyn’den Amina L. Weewo, Cezayir’den Dr. Abdelmadjid Amrani, Brezilya’dan Divino Roberto Veríssimo, Rusya’dan Nina Goncharova, Bangladeş’ten Sabur Khan katıldılar.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 37 Yaşında

15 Kasım 2020 Pazar - Okunma : 697

15 Kasım 1983 yılında kurulan KKTC bugün 37. Şeref Yılını kutluyor. KKTC'nin kuruluşuyla, Kıbrıs Türk Halkı'nın Ada'daki siyasi yaşamını ilan edişiyle Ada'ya barış, hürriyet ve istikrar gelmişti. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bu anlamlı gününde; KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Büyük Devlet Adamı Rauf Denktaş'ı ve O'nunla birlikte Fazıl Küçük'ü ve de ebediyete intikal etmiş dava arkadaşlarını da bu vesile ile bir defa daha rahmet ve şükranla anıyoruz.

Atatürk’ün Ebediyete İntikallerinin 82. Yılındayız

10 Kasım 2020 Salı - Okunma : 964

Türk İstiklalinin sembolü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Atatürk’ü 82 yıl önce 10 Kasım 1938 günü kaybetmiştik. Bize bağımsız bir vatan bırakan Büyük Atatürk’ü doğumlarının yüzüncü yılında UNESCO şöyle değerlendirmiş ve 1981 yılını Atatürk yılı ilan etmişti. 27 Kasım 1978 Tarihli UNESCO Genel Kurulu’nun kararında: “UNESCO Genel Konferansı; Uluslararası anlayış işbirliği ve barış yolunda çalışmış üstün kişilerin gelecek kuşaklar için örnek olacakları inancıyla, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunun 100. Yıldönümünde, 1981 yılında anılacağını hatırlatarak, UNESCO’nun ilgilendiği tüm alanlarda olağanüstü bir reformcu olduğunu göz önünde tutarak, özellikle sömürgecilik ve emperyalizme karşı en önce açılan savaşların ilk liderlerinden biri olduğunu kabul ederek, dünya ulusları arasında karşılıklı anlayışın, sürekli barışın kurulması için çalışmalarının olağanüstü bir örnek olduğunu ve tüm yaşamı boyunca insanlar arasında hiçbir renk, din ve ırk ayrımını gözetmeden, bir uyum ve işbirliği çağının doğacağına olan inancını anımsatarak, eylemlerini her zaman barış uluslar arası anlayış ve insan haklarına saygı yönünden yapmış olan Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Atatürk’ün kişiliğini ve eserinin çeşitli yönlerini ortaya çıkarmak üzere, 1980 yılında yapılacak sempozyum hazırlıkları için Türk Hükümeti ile UNESCO’nun işbirliği yapmasına karar verilmiştir.” Büyük Atatürk Vatan Sana Minnettardır.

Şamil Ayrım’dan Şuşa tebriki

9 Kasım 2020 Pazartesi - Okunma : 741

Azerbaycan işgal altındaki topraklarını kurtarmaya devam ediyor 8 Mayıs 1992 tarihinde işgal edilen sanat ve kültür merkezi Suşa şehri bugün kurtarıldı. Azerbaycan’ımızın ve Türkiye’mizin gözü aydın olsun. Azerbaycan’ın haklı davasını her platformda savunan üyesi olduğum Marmara Grubu Vakfı’mızın gözü aydın olsun. Marmara Grubu Vakfı’nın değerli Başkanı Sayın Dr. Akkan Suver ve şimdiye kadar görev alan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Şuşa Zaferi Kutlu Olsun

8 Kasım 2020 Pazar - Okunma : 689

Azerbaycan'ın işgal altında bulunan topraklarına yönelik haklı ve adaletli yürüyüşünde ulaştığı Şuşa Zaferi münasebetiyle, Dr. Akkan Suver, Marmara Grubu Vakfı adına Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev'e ve onun şahsında Azerbaycan'ın Kahraman Silahlı Kuvvetleri'ne ve de Azerbaycanlı kardeşlerimize sivil toplum kimliğimizle teşekkür ve tebriklerimizi sundu. Dr. Akkan Suver'in Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev'e hitaben kaleme aldığı mektubu aşağıda bulacaksınız:

2 Yeni kitap, Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu 2 Yeni Kitap yayınladı

6 Kasım 2020 Cuma - Okunma : 585

Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu başarıyla nihayete erdirdiği AB Projesi “Demokrasi için Türk Gençliği ve Kadınlar” projesi ile ilgili olarak iki ayrı kitap yayınladı. “Demokrasi İçin Türk Gençliği ve Kadınlar Final Raporu” ve “Demokrasi İçin Türk Gençliği ve Kadınlar Politika Kılavuzu” isimli kitapları http://demokrasiyolunda.com/ sitesinde de okuyabilirsiniz. Final Raporu kitabımızın önsüzünü aşağıda sunuyoruz. (Haberin devamı için lütfen haber başlığını tıklayınız)

Ahmet Samsunlu’yu Kaybettik

3 Kasım 2020 Salı - Okunma : 559

Marmara Grubu Vakfı Kurucu Üyesi ve 2007 yılı onur madalyası sahibi Prof. Dr. Ahmet Samsunlu’yu kaybettik. Acımız büyüktür. 1981-1982 yıllarında İmar ve İskan Bakanlığı yapan Prof. Dr. Ahmet Samsunlu Marmara Grubu Vakfı’nın kuruluşunda yer almıştır. Avrasya Ekonomi Zirveleri’nin müdavimlerinden olan Prof. Dr. Ahmet Samsunlu, 2000-2014 yılları arasında Marmara Grubu Vakfı Akademik Konsey Başkanlığı’nda da bulunmuştu. Prof. Dr. Ahmet Samsunlu’nun ebediyete intikali münasebetiyle bir açıklama yapan Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver: “-Merhum Ahmet Samsunlu’yla Marmara Grubu Vakfı’nın kuruluşunda bugüne kadar samimiyetle birlikte çalışmanın yüksek gururu içindeyim. Merhum Samsunlu örnek bir insan ve gerçek bir dost idi. Bu yıl hariç 22 Avrasya Ekonomi Zirvesi’ni kendisi ile birlikte tertiplemiştik. 2007 yılında da Marmara Grubu Vakfı Onur Madalyası’nı alan Prof. Dr. Ahmet Samsunlu’yu unutmayacağız Eşinin ve kızıyla oğlunun haklı acısını paylaşıyorum.” Prof. Dr. Ahmet Samsunlu 4 Kasım 2020 günü Çorum’da toprağa verildi.

Viyana’nın Yanındayız

3 Kasım 2020 Salı - Okunma : 776

Avusturya’nın Başkenti Viyana’da gerçekleşen terörist saldırıları Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, şiddetle kınadığını bildirdi. Bir basın bildirisi yayınlayan Dr. Akkan Suver, “Marmara Grubu Vakfı olarak sivil toplum kimliğimizle gece Viyana’da gerçekleşen terör eylemlerini şiddetle kınıyoruz. Saldırıda ölen ve yaralananların ailelerine taziyelerimizi sunuyoruz. Sanatın, medeniyetin ve hür düşüncenin merkezi olan Viyana’da gerçekleştirilen bu saldırı gerçekte insanlığı ve insanlığın yüksek değerlerini hedef almıştır. Sivil toplum kimliğimizle dünyaya sesleniyoruz: Bu bize bir defa da göstermiştir ki, terörizme karşı küresel işbirliği önemli ve gereklidir. Avusturya Devleti’nin, Avusturyalıların haklı acılarını paylaşıyor ve bir defa daha terörü lanetliyoruz.”

Fadıl Novaliç Dr. Suver i kabul etti....

1 Kasım 2020 Pazar - Okunma : 588

Türkiye'de resmi bir ziyarette bulunan Bosna Hersek Başbakanı Fadıl Novaliç, Dr. Akkan Suver'i kabul etti. Kabulde  Bosna Hersek Başbakanlarından Prof. Dr. Nedzad Brankovic (2007-2009) ile Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Adis Alagic de hazır bulundu. Dr. Akkan Suver, Marmara Grubu Vakfı'ndan Nigar Sargan ile Fadıl Novaliç ile gelecek yıl tertiplenecek 24. Avrasya Ekonomi Zirvesi hakkında görüş alışverişinde bulundular.