Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


18 Mart Zaferi Kutlu Olsun

18 Mart 2020 Çarşamba - Okunma : 1183

Büyük Atatürk diyor ki: "Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh ve kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebeleri'ni kazandıran bu yüksek ruhtur. Mustafa Kemal Atatürk" 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105.yıldönümünde toprağın her bir karışını kanlarıyla sulayarak bize bu cennet vatanı armağan eden bütün şehitlerimizi rahmetle anarken başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün gazilerimize de saygı ve minnetlerimizi sunuyoruz.

Geleneksel Kültüre Meydan Okuma Semineri Gerçekleşti

13 Mart 2020 Cuma - Okunma : 1274

"Geleneksel Kültüre Meydan Okuma Semineri" 13 Mart Perşembe günü Beykent Üniversitesi’nin Taksim Yerleşkesinde gerçekleşti. Moderatörlüğünü Marmara Grubu Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Vakfı’nın AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan SUVER’in üstlendiği seminerde konuk konuşmacı olarak Milletvekili - Büyükelçi (E) Ertuğrul KUMCUOĞLU yer aldı. Geleneklerin inkar edilerek siyaset yapılamayacağını öne süren KUMCUOĞLU, seminer boyunca Türkiye ekonomisinde; özellikle ekonominin ağırlıklı olarak tarıma dayandığı dönemlerde, kadınların üretimin çok büyük bir parçası olduğunu ve şimdiki gibi yalnızca çocuk bakmak ile mükellef olmadıklarının üzerinde durdu ve ‘’Benim annem inek sağar, pamuk toplar, koca çiftliği yönetirdi. Yalnızca çocuk mu bakmış oluyor yani benim annem?’’ dedi. Son zamanlarda tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüs tehlikesinden dolayı beklenenin çok altında olan katılımcı sayısına rağmen Ertuğrul KUMCUOĞLU ‘’Bugün burada 1 kişi bile olsaydı gelir konuşurdum.’’ dedi ve sahip olduğu siyasi tecrübelerle birlikte gündeme ilişkin görüşlerinin gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan bu semineri gerçekleştirdiği için Sayın Müjgan SUVER’e teşekkürlerini sundu.

Prof. Dr. Halid Eren’i IRCICA’da Ziyaret

12 Mart 2020 Perşembe - Okunma : 1516

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, “IRCICA” İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi Genel Direktörü Halid Eren’i makamında ziyaret ederek 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi hakkında bilgi sunumunda bulundu ve Prof. Dr. Halid Eren’i Zirve’ye davet etti.

ÜNSPED Semineri Gerçekleşti

11 Mart 2020 Çarşamba - Okunma : 1349

AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, ÜNSPED Gümrük Müşavirliği ve Lojistik Hizmetler A.Ş. için "Yükselen Değer: KADIN YETENEKLER" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Konuşmasında kadın erkek eşitliğine dikkat çeken Suver, değişim için hep birlikte mücadele etmeliyiz mesajı verdi. Şirket çalışanlarının seminere ilgisi ve katılımı yüksekti.

8 Mart Dünya Kadınlar gününüz kutlu olsun

7 Mart 2020 Cumartesi - Okunma : 1365

Angel Angelov'un Resepsiyonu

3 Mart 2020 Salı - Okunma : 1710

Bulgaristan Milli Günü münasebetiyle Bulgaristan İstanbul Başkonsolosu Angel Angelov bir Resepsiyon verdi. İstanbul’da bulunan askeri ve mülki erkanın yanı sıra diplomatik misyon şeflerinin yoğun ilgi gösterdiği Resepsiyona Dış İşleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Büyükelçi Murat Tamer de katıldı. Dr. Akkan Suver ile Cafer Okray Milli Gün de Marmara Grubu Vakfı adına hazır bulundular.

Avrupa Birliği Projesi Raporlama Eğitimi

2 Mart 2020 Pazartesi - Okunma : 1182

AB tarafından Ankara'da üç gün sürecek Proje Raporlama eğitim Çalıştaylarında Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver beraberinde Ebrar Eda Demir ile birlikte yer aldı. 70 sivil toplum örgütünün katıldığı Proje Raporlama usul ve esaslarının ele alındığı Çalıştayın üç gün sürmesi beklenmektedir.

Büyük Türk Milleti Başın Sağ olsun

28 Şubat 2020 Cuma - Okunma : 1320

Evlatlarımızın şehadeti canımızı yaktı! Suriye insanlığa kurşun sıkmakta, bomba atmaktadır. Acımız büyüktür. Derindir. Gün, birlik ve beraberlik günüdür. Gün, tek yürek olma günüdür. Evlatlarımıza uzanan ellerin kırılmasını beklerken, insanlık âleminin yaşadığımız olaylara seyirci kalmasını da esefle izlemenin üzüntüsü içindeyiz. İnsanlığa karşı suç işleyen Suriye’nin ve yandaşlarının işledikleri bu cinayetlerin yanlarına kâr kalmayacağına olan inancımızla büyük Türk milletine sabır dileklerimizi sunuyoruz. Milletimizin başı sağ olsun!

Demokratik Katılım Mekanizmaları Semineri Gerçekleşti

27 Şubat 2020 Perşembe - Okunma : 1084

‘’Demokratik Katılım Mekanizmaları'' Semineri Marmara Üniversitesi'nin Göztepe Kampüsü'ndeki Avrupa Araştırmaları Enstitüsü'nde gerçekleşti. Seminere Sayın Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç konuk konuşmacı olarak katıldı. Pınar Türenç, 2013 yılından bu yana Basın Konseyi Başkanlığı yapmaktadır ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın baş temsilciliği görevini üstlenmiştir. Bunların yanı sıra Avrupa Hareketi 2002 Girişim Grubu, KA.DER, Kadın Adayları Eğitme ve Destekleme Derneği’nde çalışmalarını sürdürmüştür. Türenç konuşmasında; bizlerin yalnızca içinde bulunduğumuz topluluğun değil büyük çerçeveye bakıp ülkemizin sorunlarına çözüm üretebilmemizin önemli olduğunu ve katılımcı olmanın birçok farklı şekilde mümkün olduğunu yalnızca bunun için inisiyatif alınması gerektiğini hatırlattı.

Hocalı Faciası 28. Yılında

25 Şubat 2020 Salı - Okunma : 939

Hocalı faciasının 28. yıl dönümü dolayısıyla Marmara Grubu Vakfı adına bir açıklama yapan Dr. Akkan Suver "Türk dünyası gençlerinin Hocalı'yı unutmamalarının gerektiğine inananlardanım." dedi Dr. Akkan Suver'in açıklaması aynen şöyledir: "Bundan yirmi sekiz yıl önce, Ermenistan tarihte eşi, enderi az görülen bir katliam gerçekleştirdi. Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında yaşanan faciada 613 masum Azerbaycan evladı hunharca katledildi. Aradan geçen yirmi beş yıla rağmen, Hocalı katliamının gerektiği gibi ele alınmadığını müşahede etmekteyiz. Hâlâ Hocalı katliamı ile ilgili ciddi bir soruşturmanın ve uluslararası alanda hukuki bir ceza mahkemesinin başlatılmamış olması, insanlık adına ayıptan başka bir şey değildir. İşgal edilmiş Azerbaycan topraklarının Azerbaycan'a iadesi konusunda uluslararası girişimlerin kağıtta kalması eyleme dönüşmemesi yarınlarımıza güvenden uzaklaşmamıza vesile olmaktadır. Bugünlerde kırk yaşın altında olanlar Hocalı katliamını bilmeyebilirler. Onların hafızalarına Hocalı katliamını, bizim neslin aktarma sorumluluğunun olduğuna inananlardanım. Kısaca özetlemek gerekirse yaşananlar sadece insanların katledilmesi değildir. 28 yıl önce Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasına, 336. Sovyet Mekanize Alayı'nın da desteği ile giren Ermeniler; kadın, çocuk, erkek ayrımı yapmadan işkenceye varan yöntemlerle eşine az rast gelinen bir katliam gerçekleştirmişti. Olayda katledilenler üzerinde yapılan incelemelerde birçoğunun yakılmış olduğu, gözlerinin oyulduğu tespit edilmiş, hamile kadınların ve çocukların da bu vahşete maruz kaldığı uluslararası kuruluşlar ve tarafsız yabancı gözlemcilerin çeşitli raporlarıyla belirtilmişti. Bu vahşet dünyanın gözü önünde yaşandı. Gelecek nesillere kin ve garez aşılanmasından yana değilim. Ama Türk dünyası gençlerinin Hocalı'yı unutmamalarının gerektiğine inananlardanım."