Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


24. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne Doğru

9 Şubat 2021 Salı - Okunma : 557

Marmara Grubu Vakfı 24. Avrasya Ekonomi Zirvesi gündemini belirlemek üzere bir çalıştay gerçekleştirdi. Marmara Grubu Vakfı’nın merkezinde, Dr. Akkan Suver’in başkanlığında yapılan toplantıda, “Yeni Ufuklar, Yen, Başlangıçlar” başlığı üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantıya, Sezgin Bilgiç, Av. Serhat Tabanca, Bilal Bilici, Nimet Ulubay, Rahmi Dilek, Sevil Kulak ve Bengisu Ergenç katıldı. Toplantıların önümüzdeki günlerde de devam etmesine karar verildi. Taslak gündem kaleme alındı.

Prof. Dr. ATİLLA DİCLEDEN BİR YAŞAM ÖYKÜSÜ

8 Şubat 2021 Pazartesi - Okunma : 613

Marmara Grubu Vakfı Akademik Konsey Başkanı Prof. Dr. Atilla Dicle, Van Başkale’den başlayıp, akademisyen eşi Ülkü Dicle ile birlikte Amerika ve Japonya’ya kadar uzanan Akademik yaşamıyla iç içe geçmiş aile yaşamını, kendi yaşam penceresinden okuyucuya yansıttığı güzel bir kitap kaleme aldı. Değerli arkadaşımız Atilla Dicle kitabında, dış dünyaya açtığı penceresinden bize sadece Akademik ve Aile yaşamını değil, o süreçlerde bulunduğu ortamlarda tanıştığı birçok ilginç insan portresini, değerlendirmeleri ve devrin önemli olaylarını da birlikte harmanlayıp göstermektedir. Atilla Dicle, görev yaptığı üniversiteleri, oradaki çalışmaları, dostlukları, arkadaşlıkları anlatırken aynı zamanda tarihsel süreç içinde, Türkiye’de özel üniversitelerin gelişim süreçlerini de özetlemektedir. Gene kitabında dost ve arkadaşlarıyla birlikte yaptığı yurt içi ve yurt dışındaki gezilerde karşılaştığı güzellikleri okuyucuyla paylaşıyor. Kitabın eklerinde Atilla Dicle, meslek alışkanlığıyla doğum yeri ve ailesinin oturduğu Van-Başkale ve çevresinin siyasi, etnik ve toplumsal yapısıyla ilgili genel bir bilgiyi dip notlarıyla birlikte koymayı da unutmamış. Çok da iyi yapmış. Bu sayede kafamızdaki birçok sorunun cevabını da kitabından öğreniyoruz. Kitabının notlarını 2003 yılında almaya başlayan Atilla Dicle, yaşam öyküsünü anlatma niyetiyle yola çıkarken, büyük bir özen ve emeğin ürünü olan 1000 sayfalık kitabında; Türkiye'nin akademik, siyasi ve toplumsal yaşamından muhteşem bir kesiti okuyucusuna sunmaktadır. Yazdıklarını fotoğraflarla pekiştirdiği kitap, bu haliyle bir yaşamın, bir devrin romanı haline dönüşmüş.

Gürcü-Türk Diplomasisi 100 yaşında

8 Şubat 2021 Pazartesi - Okunma : 491

Türkiye ile Gürcistan arasında diplomatik misyonun oluşmasının 100. Yıldönümü münasebetiyle Dr. Akkan Suver, Gürcistan’ın Ankara Büyükelçisi George Janjgava’ya bir tebrik mektubu gönderdi. (Haberin devamı için lütfen haber başlığını tıklayınız)

İstanbul’da Azerbaycan Caddesi

3 Şubat 2021 Çarşamba - Okunma : 544

Sarıyer Belediyesi Kardeş ülke Azerbaycan için: Ayazağa’dan Kâğıthane’ye kadar uzanan Cendere Caddesi’nin ismini Azerbaycan Caddesi olarak değiştirdi. Sarıyer Belediye Meclisi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden oy birliğiyle geçen kararı doğrultusunda caddenin tabela değiştirme töreni yapıldı. Törende, Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Nermine Mustafayeva, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Marmara Grubu Vakfı Genel Sekreteri Cafer Okray ve Marmara Grubu Vakfı’ndan Ömer İrtemçelik ile beraber Büyükşehir Belediyesi Yetkilileri de hazır bulundular.

Av. Turan Hançerli’yi ziyaret

3 Şubat 2021 Çarşamba - Okunma : 448

Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli’yi Marmara Grubu Vakfı’nın, Dr. Akkan Suver, Yüksel Çengel, Müjgan Suver, Engin Köklüçınar ve Sezgin Bilgiç’ den oluşan heyeti bu yıl 7-9 Temmuz 2021 günleri yapılacak olan 24. Avrasya Ekonomi Zirvesi ile ilgili bilgilendirme ziyareti gerçekleştirdi.

Dr. Akkan Suver, BM Uluslararası Eğitim Gününde konuştu

26 Ocak 2021 Salı - Okunma : 524

Uluslararası Eğitim Günü (Dünya Barış ve Sevgi Federasyonu) FOWPAL'ın ev sahipliğinde sanal bir ortamda Newyork'ta kutlandı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Gueterres' in açılışını yaptığı Uluslararası Eğitim Günü etkinliklerinde uydu aracılığıyla bir konuşma yapan Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver; "-daha iyi geleceğin ve barışın yolu eğitimden geçmektedir," dedi.

Dr. Akkan Suver Kuşak ve Yol Küresel Danışma Kurulu üyesi oldu

25 Ocak 2021 Pazartesi - Okunma : 593

Çin Uluslararası Kültür Değişim Merkezi'nin Ulusal Kuşak ve Yol Yeşil Kalkınma Akademisi Dr. Akkan Suver'i Kuşak ve Yol Küresel Danışma Kurulu üyeliğine kabul etti. Kuşak ve Yol Kalkınma Akademisi'nin bu yıl; karbon nötrlüğü, karbon ticareti, iklim değişikliği, enerji, gıda güvenliği ve biyolojik çeşitlilik gibi önemli konuların ele alınacağı Alt Forum'u tertiplenmesi beklenmektedir.

Denktaş ve Küçük'ü Anıyoruz.

15 Ocak 2021 Cuma - Okunma : 765

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş 'ın ebediyete intikalinin 9. ve Kıbrıs Türk halkının Özgürlük mücadelesinin unutulmaz ismi ve de Kıbrıs Devleti'nin ilk Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr.Fazıl Küçük'ün ebediyete intikalinin 37.yıldönümleri nedeniyle Marmara Grubu Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Engin Köklüçınar bir basın açıklaması yaptı. Her iki lideri de yakından tanıma şerefine ermiş olan Engin Köklüçınar'ın açıklaması aynen şöyledir; " Kıbrıs Türkü'nün iki unutulmaz Kahramanı'nın ölüm yıldönümlerindeyiz. 15 Ocak 1984 yılında kaybettiğimiz Dr. Fazıl Küçük ve 13 Ocak 2012'de kaybettiğimiz Rauf Denktaş'ın yüksek hatıraları önünde Marmara Grubu Vakfı olarak saygıyla eğiliyoruz. Bu iki Efsane Şahsiyete Kıbrıs Türk'ü müteşekkirdir. Zira Onların emsalsiz ve müstesna önderlikleri ve uzak görüşlülükleriyle Kıbrıs Anayasası'na koydurdukları garantörlük maddesiyle 1963 yılındaki Rum saldırılarında Türk uçakları Kıbrıs'a gelebilmiş ve 1974 yılında da Mehmetçik Ada'ya ayak basabilmiştir. Federal temelde bir çözümün tarihsel bir gerçek olduğunu hayat felsefesi yapan Rauf Denktaş 'a ait bir hatırayı da, ruhlarını şad etmek için burada anmak isterim. Atatürk'ü Rüyasında Görmüş 1974 Barış Harekatı öncesinin gecesinde Denktaş rüyasında Atatürk'ü görür. Atatürk kendisine : "Konjonktür değişti. Hazır ol" der. Aynı gece sabaha karşı gelen bir telefonla uyandırılır. "Türk askeri karaya çıkıyor" derler. Dolayısıyla merhum Denktaş böylelikle hayatının en önemli ve en duygusal anlarını yaşar. Dava adamlıklarının yanında, Kıbrıs Türkleri ile içiçe yaşayan bu iki önemli İnsan'ın manevi huzurlarında, ben ve Marmara Grubu Vakfı'nı oluşturan arkadaşlarımız saygı ile eğiliyoruz. İnanıyoruz ki, yalnız Kıbrıs Türkleri değil, dünya Türkleri bu iki müstesna Önderi unutmayacaklardır. Onları tanımış, Onlarla beraber bulunmuş bir insan olarak, diyebilirim ki, bu İki Kahraman, Kıbrıs Türkü'nün gerçek temsilcileri olarak Türklük durdukça yaşayacaklardır."

Johannes Regenbrecht Marmara Grubu Vakfındaydı

11 Ocak 2021 Pazartesi - Okunma : 644

Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Johannes Regenbrecht beraberinde Protokol Konsolosu Erich Schmid'le Marmara Grubu Vakfı’na bir nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Marmara Grubu Vakfı adına Dr. Akkan Suver, Cafer Okray ve Müjgan Suver’in hazır bulundukları ziyarette, misafirlere 24. Avrasya Ekonomi Zirvesi hakkında bilgi sunuldu. Ve Federal Almanya’nın Zirveye katılımının önemi vurgulandı.

Ahmet Vefik Alp'i kaybettik

10 Ocak 2021 Pazar - Okunma : 665

Marmara Grubu Vakfı gönüllülerinden Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp'i kaybettik. Ahmet Vefik Alp Marmara Grubu Vakfı çalışmalarında akademisyen olarak yer almış değerli bir arkadaşımızdı. Hatırasını her zaman muhafaza edeceğimiz arkadaşımıza rahmet diliyor, Ailesi'nin haklı acısını paylaşıyor, Marmara Grubu Vakfı camiasına sabır dileklerimizi sunuyoruz.