Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


Javad Maboudifar ziyaret

24 Aralık 2019 Çarşamba - Okunma : 1832

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver ve Genel Başkan Yardımcısı Engin Köklüçınar 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi tanıtım ziyaretleri çerçevesinde İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Javad Maboudifar’a bir nezaket ziyareti gerçekleştirdiler. Ziyarette Dr. Akkan Suver İran İslam Cumhuriyeti Başkonsolosu Javad Maboudifar’a Avrasya Ekonomi Zirveleri hakkında bilgi sunumunda bulundu ve İran İslam Cumhuriyeti’nin katılımı konusunda desteklerini rica etti.

Özbekistan Seçimleri

22 Aralık 2019 Pazar - Okunma : 1805

22 Aralık 2019 günü Özbekistan'da gerçekleşen Milli Meclis, Senato ve Mahalli İdareler seçimlerine Türk sivil toplumu adına Gözlemci statüsünde katılan Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver 26 seçim sandığını ziyaret etti. Taşkent'te Mirabat ve Yekkesaray İlçelerinde görev yaptığı sandıklarla ilgili basına da bilgi veren Dr. Akkan Suver seçimlerin şeffaf ve demokratik kurallara ve de batı normlarına uygun geçtiğini belirtti. Sandık ziyaretlerinde: parti temsilcileri ve seçmenlerle de görüşen Dr. Akkan Suver yapılan seçimlerde ilk defa oy kullanan bayanlara, Sandık Kurulu Başkanı tarafından gül verildiğini, önceden hastalığı belirtilen şahısların heyetle evlerine giderek oy kullanmalarını sağlandığını da müşahede ettiklerini söyledi. Bu arada çıkan milletvekillerinden 36’sının kadın olması da, gözlemciler tarafından: Yeni Özbekistan düşüncesinin ayrı bir başarısı olarak nitelendirildi. Dr. Akkan Suver seçim sonuçları ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: Özbekistan seçimlerine 5 siyasi parti katıldı. Seçim sonuçlarına göre: Özbekistan Liberal Demokrat Partisi 43 milletvekili, Halk Demokratik Partisi 18 Milletvekili, Adalet ve Sosyal Demokratik Partisi 21 milletvekili, Milli Dikleniş Partisi 35 Milletvekili ve Ekoloji Partisi 11 Milletvekili çıkardı. 22 ilde ise 74 aday için yeniden seçim yapılacak. Zira Özbekistan Anayasasına göre kazanan Parti’nin o ilde %50’yi aşması gerekiyor. Bunu aşamadığı için 22 ilde yeniden seçim yapılacak.

Dr. Akkan Suver Özbekistan Seçimlerinde

21 Aralık 2019 Cumartesi - Okunma : 1883

22 Aralık 2019 günü Özbekistan'da yapılacak Seçimlere Türkiye'den Gözlemci olarak Katılan Dr. Akkan Suver Taşkent'te seçimler öncesi yapılan uluslararası bilgilendirme toplantısına katıldı. Rusya Federasyonu, İtalya, İngiltere, Çin Halk Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri, Pakistan, İran, Almanya gibi ülkelerden gelen katılımcılar toplantıda birbirleriyle görüşlerini paylaştılar. Türkiye’den Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven de istişare toplantısına katılanlar arasındaydı.

Patrik Bartholomeos Marmara Grubu Vakfı’nı kabul etti

16 Aralık 2019 Pazartesi - Okunma : 1862

Marmara Grubu Vakfı Heyeti 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi öncesinde, Ekümenik Patrik Bartholomeos’u makamında ziyaret ederek bilgi sunumunda bulundu. Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, Genel Başkan Yardımcıları Engin Köklüçınar, Yüksel Çengel, İcra Konseyi Üyesi Lale Aytanç Nalbant ve Muhammed Akyol’dan oluşan Heyet, Ekümenik Patrik Bartholomeos’un yaklaşmakta olan Noel’ini ve Yeni Yılını da ayrıca tebrik etti.

Kastamonu İlk Türk Kadın Mitinginin 100. Yılı

14 Aralık 2019 Cumartesi - Okunma : 2098

Kastamonu'lular; (Kastamonu'dan Dünya'ya Açılan Kadın Ufku) adıyla, Kastamonu ilk Türk Kadın Mitingi'nin yüzüncü yıldönümünde İstanbul'da bir araya geldiler. Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi olarak gerçekleştirilen etkinlikte; Selçuk Metin'in filmini ve Oğuzhan Balcı'nın yönetiminde solist Nemeth Quartet'in senfonik konserini katılımcılar büyük bir beğeni ile izledi. Törende konuşan Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi Başkanı Dr. Atıf Uğurlu "10 Aralık 1919 Kadın Mitinginin 100. Yıl Dönümü etkinliklerimizi de böylesi anlamlı bir geceyle taçlandırmaktan gurur duyuyoruz" dedi. İş İnsanı Mehmet Reis, Prof. Dr. Sakine Esen Eruz, Dr. Atıf Uğurlu, Prof. Dr. Zeki Alpan, Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu, Prof. Dr. Dursun Kırbaş ve Prof. Dr. İzzet Tor'un öncülük ve önderliğinde kurulan Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi'nin; gelecek yıl, etkinliklerini uluslararası platformlara taşıması beklenmektedir.

Haydar Aliyev anıldı

12 Aralık 2019 Perşembe - Okunma : 2133

Azerbaycan İstanbul başkonsolosu Mesim Hacıyev tarafından İstanbul Kireçburnu’nda bulunan Haydar Aliyev Parkı’nda Haydar Aliyev Anıtı önünde ebediyete intikallerinin 16. yılında bir anma merasimi düzenlendi. İstanbul'da bulunan Azerbaycanlılar ile Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç'in de katıldığı merasimde Marmara Grubu Vakfı da Dr. Akkan Suver ve M. Gökhan Havuzlu ile birlikte hazır bulundu. Haydar Aliyev'in ebediyete intikali ile ilgili Dr. Akkan Suver 12 Aralık 2019 günü Milliyet Gazetesi’nde bir makale de kaleme aldı.

Kadınların Demokratik Süreçlere Katılımı Semineri

11 Aralık 2019 Çarşamba - Okunma : 1835

Demokrasi İçin Türk Gençliği ve Kadınlar Projesi kapsamında seminerler devam ediyor. Açılış konuşmalarını AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver ve Doç. Dr. Armağan Gözkaman'ın yaptığı seminer Beykent Üniversitesi'nin Taksim Yerleşkesi'nde gerçekleşti. "Kadınların Demokratik Süreçlere Katılımı" konulu seminerde Av. Elif Görgülü, kadınların siyasi süreçlere katılımı hakkında bilgiler verdi. Tarih boyunca kadınların yeri ve önemine değinerek karar alma organlarına katılımının demokrasinin vazgeçilmezi olduğunu belirtti. Moderatörlüğünü Dr. Ezgi Cankurt'un yaptığı seminere Beykent Üniversitesi öğrencilerinin ilgisi ve katılımı yüksekti.

ABD Başkonsolosluğu’ndan Marmara Grubu Vakfı’na ziyaret

10 Aralık 2019 Salı - Okunma : 1704

23. Avrasya Ekonomi Zirvesi ile ilgili görüşmeler ışığında Amerika Birleşik Devletleri Başkonsolosluğu Politika ve Ekonomi Bölümü Şefi Robert Kris ve Siyasi İşler Sorumlusu Tyler Rube Marmara Grubu Vakfı’na bir çalışma ziyaretinde bulundular. Dr. Akkan Suver, Ali Rıza Arslan ve Cafer Okray ile görüşen Kirs ve Rube, 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde Amerika Birleşik Devletleri’nin katılmaları konusunda çalışacaklarını belirttiler.

Bakırköy’de Belarus Parkı açıldı

10 Aralık 2019 Salı - Okunma : 1735

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu tarafından Belarus İstanbul Başkonsolosluğu ile yapılan bir ortak çalışma ile Bakırköy’de Belarus Dostluk Parkı açıldı. Rusya Federasyonu Başkonsolosu Andrey Buravov, Ukrayna Başkonsolosu Oleksandr Gaman, Belarus Başkonsolosu Aleksei Shved ve Sovietsky Belediye Başkanı’nın katıldıkları Açılış merasiminde Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu Belarus’un Sovietsky şehri ile kardeş şehir olduklarını vurguladı. Açılış Törenine Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver ve Marmara Grubu Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Arslan da Marmara Grubu Vakfı adına katıldılar.

Yeni yıl Kutlaması

9 Aralık 2019 Pazartesi - Okunma : 2428

İstanbul’da bulunan kariyer diplomatlar ve fahri konsoloslarla, uluslararası kuruluşlar şerefine İstanbul Konsoloslar Birliği Başkanı Hırvatistan Başkonsolosu İvana Zerec tarafından Fransa Başkonsolosluğunun Fransa Sarayı'nda bir Yeni Yıl kutlaması gerçekleştirildi. Hırvat Başkonsolosu İvana Zerec'in, Duayen Başkonsolos Adriana Ciamba'nın ve Ev Sahibi Fransa Başkonsolosu Bertrand Buchwalter'in Konsoloslar Birliği adına konuşmalarıyla başlayan geceye Dr. Akkan Suver ve Müjgan Suver de katıldı. Kutlamada Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Büyükelçi Murat Tamer de Eşi ile birlikte hazır bulundu.