Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


Şarık Tarayı kaybettik.

29 Haziran 2018 Cuma - Okunma : 2391

Türk sanayi dünyasının önde gelen isimlerinden ENKA Holding'in kurucusu Şarık Tara'yı kaybettik. Şarık Tara, Türk sanayi dünyasında olduğu kadar, eğitim ve kültür hayatımızda da önemli bir yeri olan işadamımızdı. Şarık Tara'nın vefatı münasebetiyle bir basın açıklaması yapan Dr. Akkan Suver, "- Şarık Tara'nın kaybı, Türk entelektüel iş dünyasının kaybıdır" dedi. Dr. Akkan Suver'in açıklaması aynen şöyledir: "-Şarık Tara'yı kaybetmenin yüksek acısı içindeyiz. Merhum Şarık Tara yalnız bir işadamı değil, bir gönül insanıydı. Marmara Grubu Vakfı'nın sivil toplum alanında ortaya koyduğu çalışmaları, Avrasya Ekonomi Zirveleri'nde kat ettiği yüksek başarıyı her zaman takdir eden ve öven Sayın Şarık Tara çalışmalarımıza büyük önem verirdi. Marmara Grubu Vakfı'nın toplantılarının müdavimlerinden olan Sayın Şarık Tara, zaman zaman da misafir konuşmacı olarak etkinliklerimizi şereflendirmişti. Çalışmalarımızdan ekonomik desteğini de esirgemeyen Sayın Şarık Tara Avrasya Ekonomi Zirveleri'nde Divan Üyeliği de yapmıştı. Konuşmacı olarak da 6 Mayıs 2009 12. Avrasya Ekonomi Zirvemizde söz alan Sayın Şarık Tara'nın kaybı Türk entelektüel iş dünyasının kaybıdır. Marmara Grubu Vakfı olarak, Türk iş dünyasına başsağlığı dileklerimizi sunuyor, kederli ailesinin büyük acısını paylaşıyoruz. Mekânı Cennet olsun."

Cafer Okray Avrasya Diyalogu için Avrupa Enstitüsü Forumu’na katıldı

26 Haziran 2018 Salı - Okunma : 2464

23 Haziran 2018 Cumartesi günü, İtalya'nın Lerici beldesindeki La Spezia donanma üssü içinde yer alan Amerigo Vespucci adlı İtalyan Okul Gemisi'nde yapılan Avrasya Diyalogu için Avrupa Enstitüsü Forumu'na, Türkiye'den, İtalya'dan, Avusturya'dan, Yunanistan'dan ve Belçika'dan sivil toplum önderleri katıldılar. Gelişmiş ülkelerin yeni oyun alanındaki endüstriyel sistemin global rekabeti destekleyerek geliştirilebilmesinin yollarını tartışan katılımcılar Avrasya Diyalogu’nun önemini de vurguladılar. Forum’da Türk sivil toplumunu Marmara Grubu Vakfı adına Cafer Okray temsil etti.

Dilek Terimere Ödül

26 Haziran 2018 Salı - Okunma : 3253

Marmara Grubu Vakfı'nın Destekçileri’nden İşinsanı Dilek Terimer'e , Ekovitrin Dergisi, Türkiye’de Yılın İş Kadını Ödülü’nü veriyor. 1 Temmuz 2018 günü İstanbul WOW Otel’de tertiplenecek törenle Ödülü'nü alacak olan Dilek Terimer'i Marmara Grubu Vakfı olarak tebrik ediyoruz. Dilek Terimer iş dünyamızın yüz akı sanayi tesislerinden biri olan Halley Duvar Kağıtları A.Ş.’yi yönetmekte ve yalnız ülkemizde değil yurt dışında da kabul gören bir kuruluşun başında bulunmaktadır.

Seçimler sonrası Dr. Akkan Suver Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kutladı ve kamuoyuna bir mesaj yayınladı.

25 Haziran 2018 Pazartesi - Okunma : 2625

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Adalet Kalkınma Partisi’nin Parlamento seçimlerini kazanması münasebetiyle bir tebrik mesajı yayınladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir kutlama mektubu da gönderen Dr. Akkan Suver, istikrarın ve demokrasinin önemini de vurguladı.( Dr. Akkan Suver'in mesajı için lütfen haber başlığını tıklayınız)

Şamil Ayrım Milletvekili Seçildi

25 Haziran 2018 Pazartesi - Okunma : 3135

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Şamil Ayrım, Adalet ve Kalkınma Partisi'nden İstanbul 3.Bölgeden milletvekili seçildi. Arkadaşımız Şamil Ayrım'ı kutluyoruz. Sivil toplum alanında Türkiye’de ve uluslararası alanda ortaya koyduğu başarılı çalışmalarını, bundan böyle Parlamento'da sürdüreceğine inanıyor, tebriklerimizi sunuyoruz.

Dr. Suver Azerbaycan İçtimai Televizyonunda

22 Haziran 2018 Cuma - Okunma : 2779

Azerbaycan İçtimai Televizyonu 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak seçimlerle ilgili olarak sivil toplum kimliğiyle Dr. Akkan Suver’le bir mülakat gerçekleştirdi. Azerbaycan televizyonuna verdiği mülakatta Dr. Suver seçimlerin demokrasinin bir gereği olarak gerçekleştiğini ve Türkiye’nin 1923-1946 tek parti, 1946-2018 parlamenter çok partili sistemden sonra bu seçimle Başkanlık sistemine geçeceğini söyledi.

Süleyman Demirel aramızdan ayrılalı 3 yıl oldu

17 Haziran 2018 Çarşamba - Okunma : 2973

Türkiye’nin dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i 17 Haziran 2015 günü kaybetmiştik. 91 yaşında hayata veda eden Süleyman Demirel 40 yılı aşkın siyasi hayatında kendi deyimiyle “altı kez gittiği” sonra yedi kez geldiği devlet görevlerini Cumhurbaşkanlığı ile noktalamıştı. Marmara Grubu Vakfı’nın 2007 yılında ONUR MADALYASI’nı alan ve 2006 Yılı Marmara Grubu Vakfı TOPLUMSAL SORUMLULUK ÖDÜLÜ sahibi Süleyman Demirel Avrasya Ekonomi Zirveleri’nin Cumhurbaşkanlığı döneminde hamisi daha sonra ise müdavimiydi. Marmara Grubu Vakfı olarak aziz hatırasına her zaman sadık kalacağız. Süleyman Demirel’i rahmet, saygı ve özlemle anıyoruz.

TANAP AÇILDI

13 Haziran 2018 Çarşamba - Okunma : 2587

Azeri doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak enerji’nin yeni İpek Yolu projesi Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) açıldı. Ve TANAP hattında ilk gaz akışı başlatıldı. TANAP’ın açılışı için yapılan törene Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexandar Vuçiç ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko da katıldı. Açılışta ilk konuşmayı Rövnag Abdullayev yaptı. Tören, Türkiye’de gazın dağıtımının başlayacağı ilk nokta olan Eskişehir Kompresör ve Ölçüm İstasyonu’nda yapıldı. TANAP projesi doğrudan ve dolaylı toplam 10 bin kişilik bir istihdam sağlayacak. (Haberin devamı için lütfen haber başlığını tıklayınız)

SOCAR Türkiyenin Yeni Binası Açıldı

12 Haziran 2018 Salı - Okunma : 3039

SOCAR Türkiye'nin yeni binası SOCAR Plaza'nın açılış töreni, İstanbul'da gerçekleştirildi. Şehrin önemli bir iş merkezi olan Vadiistanbul'da bulunan ofis binası, şirketin tüm işlerini tek merkezden yönetmesini sağlayacak. Törende, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, İstanbul Başkonsolosu Mesim Hacıyev, İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başdanışmanı Prof. Dr. Erman Tuncer, SOCAR TÜRKİYE Yönetim Kurulu Başkanı Vaqif Aliyev, SOCAR TÜRKİYE Ceo'su Zaur Kahramanov ve Yönetim Kurulu Üyeleri Süleyman Gasimov ile Farrukh Gasimov ve KEIPA Genel Sekreteri Prof. Dr. Asaf Hacıyev'ın yanı sıra Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver ve Genel Başkan Yardımcısı Engin Köklüçınar da hazır bulundu. Açılış konuşmasında SOCAR Genel Müdürü Rövnag Abdullayev, yapılan bu binanın iki kardeş ülke arasında sürekli artan ekonomik ve kültürel işbirliğinin merkezi olacağını vurguladı ve şirketin yatırımlarının her yıl artarak toplam 19.5 milyar dolara ulaştığını söyledi. Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim ise yaptığı konuşmada Türkiye ile Azerbaycan'ın arasında bulunan verimli ilişkileri gündeme getirdi. Açılışın son konuşmasını ise Dr. Akkan Suver yaptı. Dr. Suver, SOCAR TÜRKİYE'nin, İlham Aliyev ve arkadaşlarının Haydar Aliyev'in yolunda yürümelerinin, izinde olmalarının bir eseri olduğunu söyledi.

Yeşil Attika Sempozyumu yapıldı

9 Haziran 2018 Cumartesi - Okunma : 2863

“Gezegeni korumak, insanlığı korumaktır” sloganıyla Patrik Bartholomeos’un himayesinde tertiplenen Yeşil Attika’ya Doğru konferansına Türkiye’den Dr. Akkan Suver, Müjgan Suver ile Laki Vingas ve Nikos Manginas katıldılar. Yunanistan’ın Atina şehrinde başlayan konferans önce Spetses Adası’nda sonra Hydra Adası’nda daha sonra da gemide devam etti. (Haberin devamı için lütfen haber başlığını tıklayınız)