Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


Türkiye-Özbekistan Sivil Toplum Çalıştayı

23 Haziran 2023 Cuma - Okunma : 511

Marmara Grubu Vakfı ile Özbekistan Cumhurbaşkanlığı nezdinde Strateji Geliştirme Merkezi arasında 21 -24 Haziran 2023 günleri düzenlenen “Türkiye – Özbekistan İlişkileri” ve “Türkiye Cumhuriyeti 100 Yaşında” isimli çalıştay, İstanbul Kent Üniversitesi’nde yapıldı. Eldor Tulyakov Başkanlığı’ndaki Özbekistan Strateji Geliştirme Merkezi’nin Furqat Yunusov, Nilufar Doniyorkhodjaeva ve Farrukh Khakimov’dan oluşan heyeti Türkiye – Özbekistan ilişkileri konusunda geniş bir sunum yaptı. Dr. Akkan Suver de Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı ile ilgili yaptığı tanıtım konuşmasında Cumhuriyetimizin oluşumunu ve bugünlere gelişini anlattı. Marmara Grubu Vakfı’ndan Cafer Okray, Belgin Tanrıverdi, Hasan Yediyıldız, Av. Murat Keçeciler, Nimet Ulubay, Prof. Dr. Figen Yıldırım, Rahmi Dilek, Mustafa Ergin, Engin Köklüçınar, Abuzer Sarı, Murat Uçak ve Mahmut Saklı’nın katıldığı çalıştayda Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Amirsaid Agzamkhodjayev de hazır bulundu. Eldor Tulyakov da Dr. Akkan Suver’e el yapımı bir satranç takımı hediye etti.

Qian Xinyi, Marmara Grubu Vakfı’ndaydı

20 Haziran 2023 Salı - Okunma : 433

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Siyasi Müsteşarı Qian Xinyi beraberinde Büyükelçilik Ataşesi Qui Zhenxiong’la Marmara Grubu Vakfı’nı ziyaret etti. Türkiye- Çin ilişkileri, Kuşak ve Yol inisiyatifi konularının görüşüldüğü ziyarette, Marmara Grubu Vakfı’ndan Dr. Akkan Suver, Cafer Okray ve Hasan Yediyıldız hazır bulundu.

Büyükelçi Ayşe Sözen Usluer’e ziyaret

20 Haziran 2023 Salı - Okunma : 426

Marmara Grubu Vakfı’nın Dr. Akkan Suver, Cafer Okray ve Hasan Yediyıldız’dan oluşan Heyeti, Dışişleri Bakanlığı’nın İstanbul Temsilcisi Büyükelçi Ayşe Sözen Usluer’i makamında ziyaret etti. Ziyarette Heyet, Büyükelçi Ayşe Sözen Usluer’e Marmara Grubu Vakfı’nın çalışmaları hakkında bilgi sunumunda bulundu.

Denge Denetleme Ağında Müjgan Suver konuştu

17 Haziran 2023 Cumartesi - Okunma : 418

Denge ve Denetleme Ağı'nda (Demokrasi Atölyeleri sonuçları ışığında seçimler ve Türkiye'nin ikinci yüzyıl vizyonu) paneli yapıldı. Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, Hakan Yavuzyılmaz, Dr. Tanju Tosun, Ceren Bayar, Doç. Dr. Berk Esen tertiplenen panelde söz aldılar. Hayriye Ataş, Prof. Dr. Emre Erdoğan' ın bilgi sunumunda bulunduğu panelin açılışını Zübeyde Ozanözü, Muratcan Işıldak ve Kerem Ateş yaptılar.

Demirel’i Saygıyla Anıyoruz

17 Haziran 2023 Cuma - Okunma : 392

Sekiz sene önce, Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i kaybetmiştik. Marmara Grubu Vakfı’nın ve Avrasya Ekonomi Zirveleri’nin oluşumunda Süleyman Demirel’in payı ve hissesi büyüktür. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Türk demokrasi tarihinin örnek bir şahsiyeti olarak kabul görmekte ve anılmaktadır. Gelecek yıl 100. Doğum günü münasebetiyle, Avrasya Ekonomi Zirveleri’nde uluslararası bir etkinlikte anacağımız Süleyman Demirel’in aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz.

Marmara Grubu Vakfı İcra Konseyi Toplantısı

16 Haziran 2023 Cuma - Okunma : 430

Marmara Grubu Vakfı Genel Kurulu sonrası yeni seçilen İcra Konseyi Özel Adem Ceylan Final Teknik Koleji’nde ilk toplantısını yaptı. Dr. Akkan Suver’in konuşmasıyla çalışmalarına başlayan İcra Konseyi’nde Genel Sekreterliğe Sezgin Bilgiç, Genel Başkan Yardımcılığı’na Cafer Okray, Genel Mali Sekreterliği de Av. Serhat Tabanca getirildi. Zirve kitaplarının basıldığı, dağıtıma verildiğinin de kaydedildiği toplantıda Yüksek İstişare Konseyi’nin kurulması ve başkanlığına da Yüksel Çengel’in getirilmesi karalaştırıldı. Toplantı bitiminde Adem Ceylan, Dr. Akkan Suver’e “Türk Devletleri Tarih ve Kültür Atlası” adlı muhteşem bir kitap sundu.

Şamil Ayrım Şuşadaydı

15 Haziran 2023 Perşembe - Okunma : 296

Türk Devletler Teşkilatı Aksakallar Şurası Başkanı Binali Yıldırım Başkanlığındaki Türk Devletler Teşkilatı parlamento heyeti Şuşa'da törenlere katıldı. Türk Dünyası Kültür Başkenti, Karabağ’ın incisi Şuşa’da “Kurtuluştan Zafere” adlı Uluslararası Konferansta Doğumunun 100.Yılında Haydar Aliyev de anıldı.Şuşa Beyannamesi'nin yıldönümü ile taçlanan Azerbaycan Milli Kurtuluş gününü, aralarında Marmara Grubu Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım'ın da bulunduğu parlamenterlerimiz kutladılar. Toplantılarda konuşan Şamil Ayrım, Türkiye - Azerbaycan ilişkilerini gündeme getirdi.

Rusya Milli Günü Kutlandı

12 Haziran 2023 Pazartesi - Okunma : 330

Rusya İstanbul Başkonsolosu Andrey Burarov, Rusya Milli Günü münasebetiyle bir Resepsiyon verdi. Resepsiyonda İstanbul'da bulunan yabancı misyon şefleri mülki erkan mensupları ve iş insanları'yla Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Büyükelçisi Ayşe Sözen Usluer, İstanbul Vali Yardımcısı Özlem Bozkurt ve Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız da hazır bulundu. Resepsiyon'a Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver Cafer Okray ve Mahmut Saklı da katıldı. Resepsiyonda Prof. Dr. İlber Ortaylı ve KEİPA Genel Sekreteri Prof. Dr. Asaf Hajıyev ile Marmara Grubu Vakfı Heyeti bir süre sohbet etti.

Marmara Grubu Vakfı Şile Belediye Başkanını ziyaret etti

10 Haziran 2023 Cumartesi - Okunma : 314

Marmara Grubu Vakfı'nın hazırlanmakta olduğu AB Projesi çalışmaları çerçevesinde Lale Aytanç Nalbant, Mustafa Ergin, Selda Muhçu ve Mahmut Saklı Şile Belediye'sini ziyaret etti. Başkan Yardımcısı Yasin Çakır'a gerçekleşecek yeni AB projesi bilgi sunumunda bulundu.

Avrupa Diplomatlar Birliği İstanbul da toplandı.

10 Haziran 2023 Cumartesi - Okunma : 326

Avrupa Diplomatlar Birliği İstanbul' da , Avrupa Diplomatlar Birliği Uluslararası Başkanı (E) Büyükelçi Dr. Günther Meinel'in Başkanlığında yıllık toplantısını yaptı. İsviçre Başkanı Dr. Halil Sert, Almanya Başkanı Siegfried Benedict Paulus ile Türkiye' den Avrupa Diplomatlar Birliği Başkanı Ferhat Bozçelik'le Prof. Dr. Uğur Özgöker ve Mahmut Saklı'nın hazır bulunduğu toplantıya Dr. Akkan Suver de katıldı.