Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


Demokratik Katılım Mekanizmaları Semineri Gerçekleşti

27 Şubat 2020 Perşembe - Okunma : 1840

‘’Demokratik Katılım Mekanizmaları'' Semineri Marmara Üniversitesi'nin Göztepe Kampüsü'ndeki Avrupa Araştırmaları Enstitüsü'nde gerçekleşti. Seminere Sayın Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç konuk konuşmacı olarak katıldı. Pınar Türenç, 2013 yılından bu yana Basın Konseyi Başkanlığı yapmaktadır ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın baş temsilciliği görevini üstlenmiştir. Bunların yanı sıra Avrupa Hareketi 2002 Girişim Grubu, KA.DER, Kadın Adayları Eğitme ve Destekleme Derneği’nde çalışmalarını sürdürmüştür. Türenç konuşmasında; bizlerin yalnızca içinde bulunduğumuz topluluğun değil büyük çerçeveye bakıp ülkemizin sorunlarına çözüm üretebilmemizin önemli olduğunu ve katılımcı olmanın birçok farklı şekilde mümkün olduğunu yalnızca bunun için inisiyatif alınması gerektiğini hatırlattı.

Hocalı Faciası 28. Yılında

25 Şubat 2020 Salı - Okunma : 1638

Hocalı faciasının 28. yıl dönümü dolayısıyla Marmara Grubu Vakfı adına bir açıklama yapan Dr. Akkan Suver "Türk dünyası gençlerinin Hocalı'yı unutmamalarının gerektiğine inananlardanım." dedi Dr. Akkan Suver'in açıklaması aynen şöyledir: "Bundan yirmi sekiz yıl önce, Ermenistan tarihte eşi, enderi az görülen bir katliam gerçekleştirdi. Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında yaşanan faciada 613 masum Azerbaycan evladı hunharca katledildi. Aradan geçen yirmi beş yıla rağmen, Hocalı katliamının gerektiği gibi ele alınmadığını müşahede etmekteyiz. Hâlâ Hocalı katliamı ile ilgili ciddi bir soruşturmanın ve uluslararası alanda hukuki bir ceza mahkemesinin başlatılmamış olması, insanlık adına ayıptan başka bir şey değildir. İşgal edilmiş Azerbaycan topraklarının Azerbaycan'a iadesi konusunda uluslararası girişimlerin kağıtta kalması eyleme dönüşmemesi yarınlarımıza güvenden uzaklaşmamıza vesile olmaktadır. Bugünlerde kırk yaşın altında olanlar Hocalı katliamını bilmeyebilirler. Onların hafızalarına Hocalı katliamını, bizim neslin aktarma sorumluluğunun olduğuna inananlardanım. Kısaca özetlemek gerekirse yaşananlar sadece insanların katledilmesi değildir. 28 yıl önce Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasına, 336. Sovyet Mekanize Alayı'nın da desteği ile giren Ermeniler; kadın, çocuk, erkek ayrımı yapmadan işkenceye varan yöntemlerle eşine az rast gelinen bir katliam gerçekleştirmişti. Olayda katledilenler üzerinde yapılan incelemelerde birçoğunun yakılmış olduğu, gözlerinin oyulduğu tespit edilmiş, hamile kadınların ve çocukların da bu vahşete maruz kaldığı uluslararası kuruluşlar ve tarafsız yabancı gözlemcilerin çeşitli raporlarıyla belirtilmişti. Bu vahşet dünyanın gözü önünde yaşandı. Gelecek nesillere kin ve garez aşılanmasından yana değilim. Ama Türk dünyası gençlerinin Hocalı'yı unutmamalarının gerektiğine inananlardanım."

Ivan Brajoviç Marmara Grubu Vakfı’nı kabul etti

22 Şubat 2020 Cumartesi - Okunma : 1650

Türkiye’de resmi ziyarette bulunan Montenegro (Karadağ) Meclis Başkanı Ivan Brajoviç Marmara Grubu Vakfı Heyeti’ni kabul etti. Karadağ Ankara Büyükelçisi Perisa Kastratovic ve Karadağ Milletvekilleri ile birlikte Karadağ İstanbul Başkonsolosluğunda Başkonsolos Selim Lika’nın katılımıyla gerçekleşen kabulde Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, Genel Sekreter Cafer Okray ve İcra Konseyi Üyesi Sezgin Bilgiç hazır bulundu.

AB Projesi çalışmaları devam ediyor

21 Şubat 2020 Cuma - Okunma : 1399

"Politika ve Karar Almada En İyi Genç ve Kadın Uygulamaları Semineri" 20 Şubat Perşembe günü Beykent Üniversitesi’nin Takim Yerleşkesi’nde gerçekleşti. Moderatörlüğünü Evrim Timur ve Zeynep Baykal'ın üstlendiği seminerde konuk konuşmacı olarak Köy Okulları Değişim Ağı (KODA)’nın kurucusu ve 2019 ASHOKA Fellow olan Mine Ekinci yer aldı. Proje koordinatörü Müjgan Suver'in yaptığı açılış konuşmasının ardından Zeynep Baykal kendini tanıtarak seminer içeriğine değindi ve Evrim Timur'un konuşmacıyı takdim etmesi ile söz Ekinci'ye bırakıldı. Boğaziçi Üniversitesi’nin Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olan Ekinci, okurken farkına vardığı üzere asıl ilgi alanının gündem siyasetinden ziyade siyasetin felsefi boyutta ele alınışı ve günlük hayatta pratik edilmesi olduğunu belirtti. Toplumsal adalet ve fırsat eşitliği konularını benimseyen Ekinci 13 yaşından itibaren toplumsal katılımcılığın içinde bulunduğunu ve farklı sivil toplum kuruluşlarının gönüllü ağlarına katıldığını aktardı.

Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ye ziyaret

18 Şubat 2020 Salı - Okunma : 1437

Ankara'da bulunan Dr. Akkan Suver ve Cafer Okray'dan oluşan Marmara Grubu Vakfı Heyeti Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly’e bir nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette Heyet; Büyükelçi Abzal Saparbekuly ile görüş alışverişinde bulundu ve 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nin son durumuyla ilgili de bilgi sundu.

Moldova Büyükelçisi Dimitri Croitora ziyaret

18 Şubat 2020 Salı - Okunma : 1977

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver ve Genel Sekreteri Cafer Okray Moldova'nın Ankara yeni Büyükelçisi Dimitri Croitor'e bir nezaket ziyareti yaparak başarı dileklerini sundu. Moldova Büyükelçiliği Müsteşarı Tudor Vasilica'nın da hazır bulunduğu ziyarette Marmara Grubu Vakfı Heyeti 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi ile bilgi sunumunda bulundu.

Şamil Ayrım’a Azerbaycan’ın Gururu Altın Ordeni verildi

17 Şubat 2020 Pazartesi - Okunma : 1559

Marmara Grubu Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi ve İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım’a Marmara Grubu Vakfı Genel Merkezi’nde yapılan bir törenle Azerbaycan’ın Beynelxalq Jurnalı’nın “Azerbaycan’ın Gururu Altın Ordeni” Dergi’nin Başyazarı ve Kurucusu Emil Nasırlı Rüfatoğlu tarafından verildi. Türkiye-Azerbaycan dostluk, kardeşlik ve birlikteliğine yaptığı hizmetlerden dolayı verilen Orden Töreni’nde Dr. Akkan Suver, Yüksel Çengel, Engin Köklüçınar ve Sezgin Bilgiç de hazır bulundular

Denge Denetleme Ağı IPMde toplandı

15 Şubat 2020 Cumartesi - Okunma : 1358

Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver'in de içinde yer aldığı Denge Denetleme Ağı Adaleti izleme ve DDA-Yargı Reform Grubu Çalıştayı IPM'de gerçekleşti. Toplantıda Adalete erişimdeki zorluklar ve engeller hukukçularla ve ilgili STK kuruluşları ile tartışıldı.

Gjorge Ivanov'a Ziyaret

12 Şubat 2020 Çarşamba - Okunma : 1553

Makedonya önceki Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov'u makamında ziyaret eden Dr. Akkan Suver, Sezgin Bilgiç ve Cengiz Balkan'dan oluşan Marmara Grubu Vakfı Heyeti 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi ile ilgili bilgi sunumunda bulundu. Ziyarette, Makedonya Devlet Önceki Bakanı Furkan Cako ve Makedonya İstanbul Önceki Başkonsolosu Zerrin Abaz da hazır bulundu.

Elvin Hasan'a Ziyaret

12 Şubat 2020 Çarşamba - Okunma : 1752

Marmara Grubu Vakfı Kuzey Makedonya'daydı. 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi bilgilendirme ziyaretleri kapsamında Kuzey Makedonya Devlet Bakanı Elvin Hasan'ı ziyaret eden Dr. Akkan Suver, Sezgin Bilgiç ve Cengiz Balkan'dan oluşan Marmara Grubu Vakfı Heyeti Devlet Bakanı Elvin Hasan'ı İstanbul'a davet etti.