Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


Tatiana Çelebi Marmara Grubu Vakfı’nda çalışma ziyareti gerçekleştirdi

20 Ağustos 2020 Perşembe - Okunma : 1373

Moldova İstanbul Ticaret Ataşesi Tatiana Çelebi 23.Avrasya Ekonomi Zirvesi çalışmaları hakkında bilgi almak ve Moldova'nın katılımı konusunda görüş alışverişinde bulunmak üzere Marmara Grubu Vakfı’na bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarette, Dr. Akkan Suver, Moldova’nın katılımına büyük önem atfettiklerini belirtti.

Şamil Ayrım, Akdeniz için Birlik Parlamenter Asamblesi mensuplarına mektup gönderdi

19 Ağustos 2020 Perşembe - Okunma : 1267

Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi (AİB PA) Türk Delegasyonu Başkanı Şamil Ayrım, 17 Ağustos 2020 tarihinde AİB PA üye delegasyon ve milletvekillerine Türkiye’nin Akdeniz’deki hidrokarbon faaliyetlerine ilişkin detaylı bilgiler içeren bir mektup gönderdi. Şamil Ayrım, söz konusu mektupta Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de en uzun sahil uzunluğuna sahip ülke olduğunu ve Doğu Akdeniz’deki anlaşmazlığın kalıcı bir şekilde çözümünün ancak diyalog ve işbirliği ile çözülebileceğini ifade etmiştir. Mektupta, AİB PA Türk Grubu Başkanı Şamil Ayrım Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinin iki boyutu olduğunu ifade eden birincisinin Türkiye’nin egemen bir devlet olmasından ötürü sahip olduğu kıta sahanlığından kaynaklanan haklarının korunmasına ilişkin boyutu, ikincisinin ise Ada’nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türklerinin yasal haklarının korunması olduğunu vurguladı. Ayrıca, Türkiye’nin başta diplomasi ve işbirliği kanalı ile uluslararası hukuka uygun olarak haklarını arayacağını, hiçbir şekilde Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin haklarından vazgeçmeyeceğini vurgulamıştır. Bu bağlamda, Şamil Ayrım, Türkiye’nin uluslararası hukuka uygun tezlerini açıkça ortaya koyan mektup ekindeki bir değerlendirme notuyla muhataplarını detaylı olarak bilgilendirmiştir.

Şamil Ayrıma Dostluk Ordeni verildi.

12 Ağustos 2020 Çarşamba - Okunma : 1273

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Marmara Grubu Vakfı Mütevelli Heyet üyesi, İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım'a Dostluk Ordeni madalyası verdi. Madalyayı, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Ankara'da Azerbaycan Büyükelçiliği'nde düzenlenen resmi bir törenle Şamil Ayrım'a takdim etti. Takdim merasimi münasebetiyle Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e, Büyükelçilik aracılığıyla Vakfın teşekkürlerini ihtiva eden bir mektup sundu. Şamil Ayrım, daha önce de 2011 yılında Azerbaycan Terakki Madalyası ile onurlandırılmıştı. Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver de, 2006 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Terakki Madalyası, 2011 yılında da Dostluk Ordeni ile onurlandırılmıştı. Marmara Grubu Vakfı; iki mensubunun ayrı ayrı zaman periyodlarında Azerbaycan Cumhurbaşkanı tarafından madalyalarla onurlandırılmasına minnettardır. (Haberin devamı için lütfen haber başlığını tıklayınız)

Azerbaycanın İstanbul Başkonsolosu Mesim Hacıyevin görev süresi doldu

6 Ağustos 2020 Perşembe - Okunma : 1550

İstanbul'da görev süresi dolan, Azerbaycan'ın Istanbul Başkonsolosu Mesim Hacıyev Baku'ye döndü.Marmara Grubu Vakfı adına ortak bir açıklama yapan Dr.Akkan Suver ve Istanbul Milletvekili, Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve Marmara Grubu Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Şamil Ayrım Mesim Hacıyev'in İstanbul'da önemli etkinliklere imza atan bir diplomat olduğunu söylediler. Dr. Akkan Suver ve Istanbul Milletvekili, Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve Marmara Grubu Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Şamil Ayrım; Mesim Hacıyev'in görev süresinin bitmesiyle ilgili ortak bir açıklama yaptılar. “Görev sürenizin sona ermesi münasebetiyle İstanbul'dan ayrılmakta olduğunuz bugünlerde; Size yeni görevlerinizde engin başarı dileklerimizi sunuyoruz. İstanbul'da Başkonsolosluk görevini yaparken, Marmara Grubu Vakfı'mıza gösterdiğiniz müzaheretle güzel hizmetlere birlikte imza atmamıza olanak sağladınız. Dolayısıyla birlikte ortaya koyduğumuz başarılı işbirliklerimizin yüksek onurunu taşımaktayız. Türkiye ile Azerbaycan arasında mevcut bulunan müstesna ilişkiler çerçevesinde ortaya koyduğunuz etkinliklerde bizlerin de sivil toplum kimliğimizle yer almamıza imkan verdiğiniz için Marmara Grubu Vakfı olarak Size minnettarız. Dostluğunuzu ve hizmetlerinizi unutmayacağız. Tekrar yeni görevlerinizde başarı dileklerimizi sunarken, şahsınızda Aile'niz mensuplarına sağlık, esenlik ve mutluluklar temenni ediyoruz.”

Dr. Akkan Suver Lübnan'a geçmiş olsun dileklerini sundu

6 Ağustos 2020 Perşembe - Okunma : 1463

Dr. Akkan Suver, Lübnan Ankara Büyükelçisi Moallem'e, Lübnan İstanbul Başkonsolosu Kabbara'ya ve Lübnan önceki Başbakanı Siniora'ya birer mesaj göndererek Beyrut'ta yaşanan büyük facia dolayısıyla, Marmara Grubu Vakfı'nın geçmiş olsun dileklerini sundu. (Haberin devamı için lütfen haber başlığını tıklayınız)

Kurban Bayramımız kutlu olsun

29 Temmuz 2020 Çarşamba - Okunma : 1514

Türk ve İslam Dünyasının Kurban Bayramı'nı Marmara Grubu Vakfı olarak sivil toplum kimliğimizle kutluyoruz. Bu Bayram gününde insanlığa sağlık, barış ve esenlik diliyoruz. Nice Bayramlara

Dr.Akkan Suver Birleşmiş Milletler’in Uluslararası Vicdan Günü Heyetine alındı

24 Temmuz 2020 Cuma - Okunma : 1849

Birleşmiş Milletler'in Uluslararası Vicdan Günü'nü benimsemesinin 1. Yıldönümü'nde, BM çercevesinde oluşturulan Kurucu Heyete Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr.Akkan Suver de kabul edildi. Kendimizi ve topluluklarımızı geliştirmek için öz-düşünmeye katılmayı hatırlatan bir gün olarak BM çerçevesinde kutlanacak olan Uluslararası Vicdan Günü'nün benimsemesinin 1. yıldönümünde Güney Koreli Dr. Hong, Tao-Tze'nin başkanlığında oluşturulan Kurucu Heyette Dr. Akkan Suver'le birlikte; Mauritius Eski Cumhurbaşkanı Ameenah Gurib-Fakim, Erik Solheim, UNEP (Birleşmiş Milletler Çevre Programı Genel Müdürü -Norveç), Sergio Duarte, (Pugwash Bilim ve Dünya İşleri Konferansları Başkanı-Brezilya), Anatolio Ndong Mba, (Birleşmiş Milletler Ekvator Ginesi Daimi Temsilcisi, Carlos Garcia, (El Salvador Birleşmiş Milletler Derneği Genel Sekreteri), Justice Antıine Kesia-Mbe Mindua,(Uluslararası Ceza Mahkemesi Hakimi-Kongo), Jonathan Granoff, (Global Güvenlik Enstitüsü Başkanı), Justice Duba Dukpa, (Bhutan Yüksek Mahkeme Başkanı) yer alıyor. 25 Temmuz günü, Birleşmiş Milletler tarafından, Uluslararası Vicdan Günü olarak kabul edildi.

Özgür Çengel Galata Üniversitesi Rektörü oldu

19 Temmuz 2020 Pazar - Okunma : 4236

Marmara Grubu Vakfı Gönüllülerinden , Akademik Konsey Üyesi Prof. Dr. Özgür Çengel yeni kurulan Galata Üniversitesi Rektörlüğü'ne getirildi. 1992-2000 yılları arasında Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan, lisans ve lisansüstü eğitimini University of Central Florida’da İşletme-Pazarlama alanlarında tamamlayan Prof. Dr. Çengel aynı üniversitede Öğretim Görevlisi olarak hizmet vermişti.2005 yılında Marmara Üniversitesi, Üretim Yönetimi ve Pazarlama Anabilim Dalında Doktor unvanına hak kazanan Prof. Dr. Özgür Çengel 2002-2020 yılları arasında 18 yıl İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesinde tam zamanlı olmak üzere akademisyen olarak çalışmıştı. Amerika Birleşik Devletlerinin saygın üniversiteleri olan Harvard, Tufts ve Babson Üniversitelerinde uzmanlık alanıyla ilgili çeşitli çalıştaylara katılan Prof. Dr. Çengel. 2015 yılında Profesör olmuş ve 2015-2019 yılları arasında İstanbul Ticaret Üniversitesinde Rektör Yardımcılığı yapmıştır. 1 Haziran 2020 itibarıyla İstanbul Galata Üniversitesine Rektör olarak atanan Prof. Dr. Özgür Çengel’in uzmanlık alanında anadilde ve yabancı dilde birçok makale kitap ve bildirisi bulunmaktadır. Prof. Dr. Özgür Çengel, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı tarafından 22 yıldır kesintisiz ve başarıyla organize edilen Avrasya Ekonomi Zirvelerinin Raportörü'dür. Galata Üniversitesi İstanbul Galata Üniversitesi, tarihi, sosyal, kültürel ve ekonomik zenginlikleriyle öne çıkan İstanbul’un Galata semtinde kurulmuş ve bu ruha uygun, çok kültürlülük, kültürlerarası diyalog, eşitlik, özgürlük, adalet, hoşgörü ve bilimde sanatta evrensel değişimleri takip etmek başta olmak üzere, , ülkemize hizmet edecek yüksek nitelikli, ahlaklı ve geleneklerimize bağlı, modern dünyayla uyumlu bireyler yetiştirmek amacıyla kurulmuş ülkemizin en yeni ve yenilikçi üniversitesidir.

15 Temmuz’un 4. Yıldönümümdeyiz

15 Temmuz 2020 Çarşamba - Okunma : 1544

15 Temmuz’un 4. yılında, milletimize bu büyük acıyı yaşatanları lanetliyor, şehitlerimizi bir defa daha rahmet ve şükranla anıyoruz. Tesellimiz topyekûn Türk Milleti’nin darbeyi, kalkışmayı reddetmesi ve demokrasiden yana tavır koymasıdır. Bunu bir milli birlik ruh ve şuuru içinde ortaya koyan Milletimizin bu şanlı destan gününde gazilerimize minnet ve şükran duygularımızı sunuyoruz. Marmara Grubu Vakfı olarak sivil toplum kimliğimizle bu olaya kalkışan demokrasi ve insanlık düşmanlarını lanetliyoruz. Bu acının dördüncü yıl dönümünde şehitlerimize rahmet dilerken, bir daha böylesine hainane teşebbüslerin olmamasını Cenab-ı Haktan niyaz ediyoruz.

Dr. Akkan Suver, Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırganlığını kınadı

13 Temmuz 2020 Pazartesi - Okunma : 1623

Ermenistan'ın yaptığı haince saldırıyı kınayan Dr. Akkan Suver, "-Marmara Grubu Vakfı olarak; bu vesileyle Türk Milleti’nin Azerbaycan'ın yanında olduğunu bir defa daha dünyaya haykırıyoruz. Sivil toplum kimliğimizle 4 Azerbaycan askerini haince şehit eden Ermenistan'ı şiddetle kınıyoruz. Siyasi çözüm yerine hainane saldırgan planlar peşinde koşan Ermenistan'ın bu yaptıkları asla karşılıksız kalmayacaktır. Marmara Grubu Vakfı olarak, Azerbaycanlı kardeşlerimize sabır, şehitlerimize rahmet diliyoruz.