Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


Sebahat Darendelileri kaybettik

22 Kasım 2020 Pazar - Okunma : 2237

Marmara Grubu Vakfı Kurucuları'ndan, Mütevelli Heyet Üyesi Eczacı Sebahat Darendeliler'i kaybettik. 2008 yılında Marmara Grubu Vakfı Onur Madalyası alan Sebahat Darendeliler, 1995-2004 yılları arasında Marmara Grubu Vakfı İcra Konseyi Üyeliğinde bulunmuştu. Sebahat Darendeliler'in ebediyete intikali üzerine bir açıklama yapan Dr. Akkan Suver; "-Bugün Vakfımızın, ilk günlerinden beri birlikte olduğumuz ve beraber verimli çalışmalar yaptığımız bir arkadaşımızı kaybetmenin acısı içindeyiz. Marmara Grubu Vakfı'nın kuruluşunda önemli hizmetleri bulunan Sebahat Darendeliler'in aziz hatırasını her zaman muhafaza edeceğiz. Mekanı cennet olsun" dedi,

Özbekistan’ın Zamin Vakfı Pandemi Döneminde Çocukların Eğitim Hakları, Forumu’nu gerçekleştirdi

20 Kasım 2020 Cuma - Okunma : 2191

Özbekistan'ın Birinci Hanımı Ziroat Mirziyayeva'nın Başkanlığını yaptığı Özbekistan Uluslararası Zamin Vakfı, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF işbirliği ve katkılarıyla BM’nin 20 Kasım’ı Dünya Çocuk Günü kabul edişinin 30. Yılı münasebetiyle, geniş katılımlı bir web-forum düzenledi. 19 Kasım 2020 günü foruma BM, AB, AGİT gibi uluslararası kurumlar, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dâhil çeşitli devletlerin ilgili devlet kuruluşları ve ilgili STK’lardan temsilciler katıldılar. Web-foruma Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver de Türkiye’den sivil toplum adına dinleyici olarak katıldı. Web-forum; Özbekistan’ın uluslararası ölçekte sosyal faaliyetler yürüten en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan ve Yönetim Kurulu Başkanlığını Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyayev’in eşi Ziroat Mirziyayeva’nın yaptığı, Uluslararası Zamin Vakfı tarafından düzenlendi. Forum her alanda büyük ölçekli reformlarla modern dünyada insan potansiyelini ve yeteneklerini gerçekleştirmeye olanak sağlayan yasal, sosyal ve ekonomik koşulları yaratmayı amaçlamaktadır. Uluslararası web-forumun açılış konuşmasını Özbekistan Uluslararası Zamin Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Özbekistan Birinci Hanımı Ziroat Mirziyayeva yaptı.

Şamil Ayrım Azerbaycan’a Asker Gönderilmesi Tezkeresi’nde Konuştu

19 Kasım 2020 Perşembe - Okunma : 1860

Azerbaycan’a asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülürken, söz alan İstanbul Milletvekili ve Marmara Grubu Vakfı Avrasya Ekonomi Zirveleri Genel Koordinatörü Şamil Ayrım Türkiye-Azerbaycan ebedi dostluğunu vurguladı. Şamil Ayrım’ın konuşmasından sonra oylanan Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Şamil Ayrım’ın konuşmasına https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2406923736281395&id=100008913765183&sfnsn=scwspwa linkinden ulaşabilirsiniz.

Mosud Mannan Marmara Vakfı’ndaydı

18 Kasım 2020 Çarşamba - Okunma : 1632

Bangladeş’in Ankara’ya yeni atanan Büyükelçisi Mosud Mannan Dr. Akkan Suver’e bir nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyareti İstanbul Başkonsolosu Mohammad Monirul Islam ile birlikte gerçekleştiren Büyükelçi Mosud Mannan Dr. Akkan Suver’den Marmara Grubu Vakfı çalışmaları hakkında bilgi aldı. Gelecek yıl tertiplenecek 24. Avrasya Ekonomi Zirvesi ile ilgili de görüş alışverişinde bulunulan ziyarette, Büyükelçi Mosud Mannan Dr. Akkan Suver’i pandemi sonrası Bangladeş’e davet etti.

Jerry John Rawlings’e saygı

18 Kasım 2020 Çarşamba - Okunma : 1464

Gana önceki Cumhurbaşkanı Jerry John Rawlings’in vefatı münasebetiyle Gana’nın Ankara Büyükelçiliği’nde açılan Taziye Defteri’ni Marmara Grubu Vakfı adına İstanbul Milletvekili ve Avrasya Ekonomi Zirveleri Genel Koordinatörü Şamil Ayrım imzaladı. Gana Büyükelçilik Müsteşarı Francis Georgia ile görüşen Şamil Ayrım Taziye Defteri’ne şunları yazdı: “Gana önceki Cumhurbaşkanı Jerry John Rawlings'in elim kaybından dolayı şahsım ve Marmara Grubu Vakfı adına Gana Devleti'ne ve Ganalılara sivil toplum kimliğimizle Başsağlığı ve sabır dileklerimizi sunuyorum. Şamil Ayrım İstanbul Milletvekili Marmara Grubu Vakfı Avrasya Ekonomi Zirveleri Koordinatörü”

Dr. Akkan Suver, Birleşmiş Milletler Dünya Hoşgörü Günü’ne katıldı

17 Kasım 2020 Salı - Okunma : 1396

FOWPAL ve Başkanı Dr. Hong Tao Tze tarafından tertiplenen Birleşmiş Milletler Dünya Hoşgörü Günü etkinliklerine Türkiye’den sivil toplum kimliğiyle katılan Dr. Akkan Suver video konferans yoluyla yaptığı konuşmasında daha çok diyalog, daha çok hoşgörü diyerek tamamladı. “Dr. Akkan Suver’in konuşmasını https://youtu.be/Xy34OYFZvLQ dinleyebilirsiniz.” Toplantıya Dr. Akkan Suver’in yanı sıra Avusturya’dan Dr. Werner Fasslabend ve Dr. Vinzenz von Holle, Japonya’dan Masami Saionji ve Yuki Oguchi, Hindistan’dan Dr. Kuiljeit Uppsal, ABD’den Dr. Mary Shuttleworth ve Rene Wadlow, Bahreyn’den Amina L. Weewo, Cezayir’den Dr. Abdelmadjid Amrani, Brezilya’dan Divino Roberto Veríssimo, Rusya’dan Nina Goncharova, Bangladeş’ten Sabur Khan katıldılar.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 37 Yaşında

15 Kasım 2020 Pazar - Okunma : 1685

15 Kasım 1983 yılında kurulan KKTC bugün 37. Şeref Yılını kutluyor. KKTC'nin kuruluşuyla, Kıbrıs Türk Halkı'nın Ada'daki siyasi yaşamını ilan edişiyle Ada'ya barış, hürriyet ve istikrar gelmişti. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bu anlamlı gününde; KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Büyük Devlet Adamı Rauf Denktaş'ı ve O'nunla birlikte Fazıl Küçük'ü ve de ebediyete intikal etmiş dava arkadaşlarını da bu vesile ile bir defa daha rahmet ve şükranla anıyoruz.

Atatürk’ün Ebediyete İntikallerinin 82. Yılındayız

10 Kasım 2020 Salı - Okunma : 1843

Türk İstiklalinin sembolü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Atatürk’ü 82 yıl önce 10 Kasım 1938 günü kaybetmiştik. Bize bağımsız bir vatan bırakan Büyük Atatürk’ü doğumlarının yüzüncü yılında UNESCO şöyle değerlendirmiş ve 1981 yılını Atatürk yılı ilan etmişti. 27 Kasım 1978 Tarihli UNESCO Genel Kurulu’nun kararında: “UNESCO Genel Konferansı; Uluslararası anlayış işbirliği ve barış yolunda çalışmış üstün kişilerin gelecek kuşaklar için örnek olacakları inancıyla, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunun 100. Yıldönümünde, 1981 yılında anılacağını hatırlatarak, UNESCO’nun ilgilendiği tüm alanlarda olağanüstü bir reformcu olduğunu göz önünde tutarak, özellikle sömürgecilik ve emperyalizme karşı en önce açılan savaşların ilk liderlerinden biri olduğunu kabul ederek, dünya ulusları arasında karşılıklı anlayışın, sürekli barışın kurulması için çalışmalarının olağanüstü bir örnek olduğunu ve tüm yaşamı boyunca insanlar arasında hiçbir renk, din ve ırk ayrımını gözetmeden, bir uyum ve işbirliği çağının doğacağına olan inancını anımsatarak, eylemlerini her zaman barış uluslar arası anlayış ve insan haklarına saygı yönünden yapmış olan Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Atatürk’ün kişiliğini ve eserinin çeşitli yönlerini ortaya çıkarmak üzere, 1980 yılında yapılacak sempozyum hazırlıkları için Türk Hükümeti ile UNESCO’nun işbirliği yapmasına karar verilmiştir.” Büyük Atatürk Vatan Sana Minnettardır.

Şamil Ayrım’dan Şuşa tebriki

9 Kasım 2020 Pazartesi - Okunma : 1551

Azerbaycan işgal altındaki topraklarını kurtarmaya devam ediyor 8 Mayıs 1992 tarihinde işgal edilen sanat ve kültür merkezi Suşa şehri bugün kurtarıldı. Azerbaycan’ımızın ve Türkiye’mizin gözü aydın olsun. Azerbaycan’ın haklı davasını her platformda savunan üyesi olduğum Marmara Grubu Vakfı’mızın gözü aydın olsun. Marmara Grubu Vakfı’nın değerli Başkanı Sayın Dr. Akkan Suver ve şimdiye kadar görev alan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Şuşa Zaferi Kutlu Olsun

8 Kasım 2020 Pazar - Okunma : 1543

Azerbaycan'ın işgal altında bulunan topraklarına yönelik haklı ve adaletli yürüyüşünde ulaştığı Şuşa Zaferi münasebetiyle, Dr. Akkan Suver, Marmara Grubu Vakfı adına Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev'e ve onun şahsında Azerbaycan'ın Kahraman Silahlı Kuvvetleri'ne ve de Azerbaycanlı kardeşlerimize sivil toplum kimliğimizle teşekkür ve tebriklerimizi sundu. Dr. Akkan Suver'in Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev'e hitaben kaleme aldığı mektubu aşağıda bulacaksınız: