Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


İstanbul’da Azerbaycan Caddesi

3 Şubat 2021 Çarşamba - Okunma : 1454

Sarıyer Belediyesi Kardeş ülke Azerbaycan için: Ayazağa’dan Kâğıthane’ye kadar uzanan Cendere Caddesi’nin ismini Azerbaycan Caddesi olarak değiştirdi. Sarıyer Belediye Meclisi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden oy birliğiyle geçen kararı doğrultusunda caddenin tabela değiştirme töreni yapıldı. Törende, Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Nermine Mustafayeva, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Marmara Grubu Vakfı Genel Sekreteri Cafer Okray ve Marmara Grubu Vakfı’ndan Ömer İrtemçelik ile beraber Büyükşehir Belediyesi Yetkilileri de hazır bulundular.

Av. Turan Hançerli’yi ziyaret

3 Şubat 2021 Çarşamba - Okunma : 834

Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli’yi Marmara Grubu Vakfı’nın, Dr. Akkan Suver, Yüksel Çengel, Müjgan Suver, Engin Köklüçınar ve Sezgin Bilgiç’ den oluşan heyeti bu yıl 7-9 Temmuz 2021 günleri yapılacak olan 24. Avrasya Ekonomi Zirvesi ile ilgili bilgilendirme ziyareti gerçekleştirdi.

Dr. Akkan Suver, BM Uluslararası Eğitim Gününde konuştu

26 Ocak 2021 Salı - Okunma : 1254

Uluslararası Eğitim Günü (Dünya Barış ve Sevgi Federasyonu) FOWPAL'ın ev sahipliğinde sanal bir ortamda Newyork'ta kutlandı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Gueterres' in açılışını yaptığı Uluslararası Eğitim Günü etkinliklerinde uydu aracılığıyla bir konuşma yapan Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver; "-daha iyi geleceğin ve barışın yolu eğitimden geçmektedir," dedi.

Dr. Akkan Suver Kuşak ve Yol Küresel Danışma Kurulu üyesi oldu

25 Ocak 2021 Pazartesi - Okunma : 1447

Çin Uluslararası Kültür Değişim Merkezi'nin Ulusal Kuşak ve Yol Yeşil Kalkınma Akademisi Dr. Akkan Suver'i Kuşak ve Yol Küresel Danışma Kurulu üyeliğine kabul etti. Kuşak ve Yol Kalkınma Akademisi'nin bu yıl; karbon nötrlüğü, karbon ticareti, iklim değişikliği, enerji, gıda güvenliği ve biyolojik çeşitlilik gibi önemli konuların ele alınacağı Alt Forum'u tertiplenmesi beklenmektedir.

Denktaş ve Küçük'ü Anıyoruz.

15 Ocak 2021 Cuma - Okunma : 1752

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş 'ın ebediyete intikalinin 9. ve Kıbrıs Türk halkının Özgürlük mücadelesinin unutulmaz ismi ve de Kıbrıs Devleti'nin ilk Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr.Fazıl Küçük'ün ebediyete intikalinin 37.yıldönümleri nedeniyle Marmara Grubu Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Engin Köklüçınar bir basın açıklaması yaptı. Her iki lideri de yakından tanıma şerefine ermiş olan Engin Köklüçınar'ın açıklaması aynen şöyledir; " Kıbrıs Türkü'nün iki unutulmaz Kahramanı'nın ölüm yıldönümlerindeyiz. 15 Ocak 1984 yılında kaybettiğimiz Dr. Fazıl Küçük ve 13 Ocak 2012'de kaybettiğimiz Rauf Denktaş'ın yüksek hatıraları önünde Marmara Grubu Vakfı olarak saygıyla eğiliyoruz. Bu iki Efsane Şahsiyete Kıbrıs Türk'ü müteşekkirdir. Zira Onların emsalsiz ve müstesna önderlikleri ve uzak görüşlülükleriyle Kıbrıs Anayasası'na koydurdukları garantörlük maddesiyle 1963 yılındaki Rum saldırılarında Türk uçakları Kıbrıs'a gelebilmiş ve 1974 yılında da Mehmetçik Ada'ya ayak basabilmiştir. Federal temelde bir çözümün tarihsel bir gerçek olduğunu hayat felsefesi yapan Rauf Denktaş 'a ait bir hatırayı da, ruhlarını şad etmek için burada anmak isterim. Atatürk'ü Rüyasında Görmüş 1974 Barış Harekatı öncesinin gecesinde Denktaş rüyasında Atatürk'ü görür. Atatürk kendisine : "Konjonktür değişti. Hazır ol" der. Aynı gece sabaha karşı gelen bir telefonla uyandırılır. "Türk askeri karaya çıkıyor" derler. Dolayısıyla merhum Denktaş böylelikle hayatının en önemli ve en duygusal anlarını yaşar. Dava adamlıklarının yanında, Kıbrıs Türkleri ile içiçe yaşayan bu iki önemli İnsan'ın manevi huzurlarında, ben ve Marmara Grubu Vakfı'nı oluşturan arkadaşlarımız saygı ile eğiliyoruz. İnanıyoruz ki, yalnız Kıbrıs Türkleri değil, dünya Türkleri bu iki müstesna Önderi unutmayacaklardır. Onları tanımış, Onlarla beraber bulunmuş bir insan olarak, diyebilirim ki, bu İki Kahraman, Kıbrıs Türkü'nün gerçek temsilcileri olarak Türklük durdukça yaşayacaklardır."

Johannes Regenbrecht Marmara Grubu Vakfındaydı

11 Ocak 2021 Pazartesi - Okunma : 1690

Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Johannes Regenbrecht beraberinde Protokol Konsolosu Erich Schmid'le Marmara Grubu Vakfı’na bir nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Marmara Grubu Vakfı adına Dr. Akkan Suver, Cafer Okray ve Müjgan Suver’in hazır bulundukları ziyarette, misafirlere 24. Avrasya Ekonomi Zirvesi hakkında bilgi sunuldu. Ve Federal Almanya’nın Zirveye katılımının önemi vurgulandı.

Ahmet Vefik Alp'i kaybettik

10 Ocak 2021 Pazar - Okunma : 1562

Marmara Grubu Vakfı gönüllülerinden Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp'i kaybettik. Ahmet Vefik Alp Marmara Grubu Vakfı çalışmalarında akademisyen olarak yer almış değerli bir arkadaşımızdı. Hatırasını her zaman muhafaza edeceğimiz arkadaşımıza rahmet diliyor, Ailesi'nin haklı acısını paylaşıyor, Marmara Grubu Vakfı camiasına sabır dileklerimizi sunuyoruz.

Dr.Akkan Suver Montenegro Karadağ Balıkesir Fahri Konsolosluğuna atandı

8 Ocak 2021 Cuma - Okunma : 1558

Yaklaşık on iki yıl İstanbul'da Montenegro (Karadağ) Devleti'ni Fahri Başkonsolos olarak temsil eden Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver İstanbul'da Montenegro ( Karadağ ) Devleti'nin resmi Başkonsolosluk açmasıyla Ocak-2020 tarihi itibarıyla görevinden ayrılmıştı.2008 ile 2020 yılları arasında İstanbul'da Karadağ Devleti'ni Fahri Başkonsolos olarak temsil eden Dr. Akkan Suver’i, bu defa Montenegro (Karadağ) Devleti Balıkesir Fahri Konsolosluk görevine atadı. Atanması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından uygun görülerek onaylanan Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr.Akkan Suver, Montenegro (Karadağ) Balıkesir Fahri Konsolosluk görevine Şubat Ayı başında başlayacaktır.

Marmara Grubu Vakfına gençlerin teveccühü sürüyor

5 Ocak 2021 Salı - Okunma : 811

Marmara Grubu Vakfı çalışmalarında yer almak isteyen genç arkadaşların ilgisi devam ediyor. Bu alanda Müh. Mehmet Yahyaoğlu, Eren Baydan ve Barış Yetim Vakfa kayıtlarını yaptırdılar. Dr. Akkan Suver'in gençlerin rozetlerini taktığı görüşmede Murat Ali de hazır bulundu.

Kenan Akın'ı kaybettik

30 Aralık 2020 Çarşamba - Okunma : 1630

Marmara Grubu Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi arkadaşımız Kenan Akın'ı kaybettik. Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver Kenan Akın'ın ebediyete intikali üzerine bir açıklama yaptı : " Değerli Arkadaşlarım, Marmara Grubu Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Kıymetli Kardeşimiz Kenan Akın Beyefendi'yi Koronavirüs sonrası çoklu organ yetmezliğinden dolayı kaybettik. Marmara Grubu Vakfı'nın çalışmalarında engin bilgisi, yüksek işbirliği karakteri ve müstesna mütevaziliği ile temayüz etmiş Kenan Akın Kardeşimizi, çalışmalarımızda her zaman yol gösterici bir arkadaşımız olarak anacak ve hatırlayacağız. Samimi hizmetlerini Marmara Grubu Vakfı olarak unutmayacağız. Özellikle de, Avrasya Ekonomi Zirveleri sırasında samimi ve içten koşuşturmalarını, fedakarlıklarını hep hatırlayacağız. Cenab-ı Allah'ın rahmeti Güzide Arkadaşımızın üzerinden eksik olmasın. Bu vesileyle kederli Ailesinin haklı acısını şahsım ve Marmara Grubu Vakfı'nı oluşturan arkadaşlarım adına paylaşıyorum."