Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


Çin’den Dr. Akkan Suver’e 100. Yıl Hediyesi

13 Ağustos 2021 Cuma - Okunma : 1032

Çin Halk Cumhuriyeti, Çin Komünist Partisi’nin yüzüncü Kuruluş Yıldönümü ve Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti’nin diplomatik ilişkilerinin ellinci yılı münasebetiyle Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver’e bir hatıra armağanı sundu. Çin Komünist Partisi tarafından Dünya Siyasi Partiler Zirvesi’nin hatıra armağanı olan “Kırmızı Yaldızlı Dolmakalem”, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei tarafından Dr. Akkan Suver’e iletildi.

Ferdi Güveliyi kaybettik

10 Ağustos 2021 Salı - Okunma : 1020

Marmara Grubu Vakfı Gönüllülerinden Ferdi Güveli'yi kaybettik. Gönüllü olarak Marmara Grubu Vakfı'nın çalışma ve etkinliklerinde görev alan arkadaşlarımızdan Ferdi Güveli'yi genç yaşta ebediyete göndermenin büyük üzüntüsü içindeyiz. Gönüldaşlarımızın haklı acılarını paylaşıyor ve Kıymetli arkadaşımıza Cenab-ı Hak'tan rahmet diliyoruz.

Türkiye ile Çin ilişkilerinin 50.yılı konferansında Dr. Suver konuştu

5 Ağustos 2021 Perşembe - Okunma : 945

Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki diplomatik ilişkilerin 50.yıl dönümü münasebetiyle tertiplenen uluslararası konferansta Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver bir konuşma yaparak, ilişkilerimizin tarihi serüvenini anlattı. Uydu üzerinden gerçekleşen konferans CPACCF tarafından tertiplendi. Dr. Suver'in konuşma metnini aşağıda bulacaksınız :

Ersin Tatar İstanbul’da KKTC Resepsiyonu’na Katıldı

4 Ağustos 2021 Çarşamba - Okunma : 898

Kıbrıs Türk Kültür Derneği İstanbul Şubesi, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 47’nci yıldönümü münasebetiyle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu himayesinde bir resepsiyon düzenledi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın onurlandırdığı resepsiyon’da Marmara Grubu Vakfı’ndan Genel Başkan Dr. Akkan Suver, Sevinç Köklüçınar, Engin Köklüçınar ve Av. Serhat Tabanca hazır bulundu.

Şeyhül İslam Allahşükür Paşazade Türk Dünyasının Hürmetli bir Dini Önderidir.

1 Ağustos 2021 Pazar - Okunma : 1182

Kafkas Müslümanları ve Azerbaycan Şeyhül İslamı Allahşükür Paşazade'nin Tezapir Camii'nde yaptığı ve yanlış değerlendirilen Açıklamasıyla ilgili olarak Dr. Akkan Suver, Türkiye Azerbaycan dostluğunun önemini vurgulayan bir açıklama yaptı. Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver’in açıklaması; Şeyhül İslam Allahşükür Paşazade'nin konuşması ile ilgili, yanlış bir anlamadan kaynaklanan ve O'nun hakkında ortaya konulan asılsız iddialar yanlıştır. Şık değildir. Biraz da maksadını aşan bir girişimdir. Bir bardak suda koparılmak istenen bu fırtına gerçekte Türkiye ile Azerbaycan beraberliğini hedef almaktadır. Yalnız Azerbaycan'da değil, Türk Dünyasında tanınan, bilinen ve kabul gören bir şahsiyet, bir dini önder, bir aksakal olarak Şeyhül İslam Allahşükür Paşazade'nin, yanlış bir anlamadan dolayı, böyle bir töhmet altında kalması, talihsizliktir. Türkiye ile Azerbaycan arasında var olan yüksek birlikten rahatsız olanların ekmeğine yağ sürmeği hedefleyen böyle haberlere itibar etmek yanlıştır. Gereksizdir. Burada bir hatırlatma yapmak isterim. Cumhurbaşkanımızın Annesi'nin ebediyete intikalinde, Cenazeye gelip, en önde saf tutanlar arasında Şeyhül İslam Hazretleri de vardı. Bunu Şeyhülislam Hazretleri’nin Saygıdeğer Cumhurbaşkanımıza olan samimi duygularını yansıtması açısından bir kadirbilirlilik olarak burada zikretmek isterim. Bizler sorumlu davranmak zorundayız ve yanlış anlamalara meydan vermemeliyiz. Zira yangınlarla uğraştığımız bugünlerde Türkiye ile Azerbaycan'ın birlik ve beraberliğini nasıl daha güçlü, nasıl daha verimli kılabiliriz düşüncesine hizmet etmeliyiz. Dolayısıyla yanlış anlamalara rağbet ve itibar etmeden yolumuza devam etmeliyiz.

Ciğerlerimiz yandı

29 Temmuz 2021 Perşembe - Okunma : 1009

Türkiye bu sıcak yaz günlerinde orman yangınlarıyla karşı karşıya kaldı. Manavgat, Bodrum, Marmaris, Didim, Antalya, Kocaeli, Osmaniye, Adana, Kayseri, Karaman, Diyarbakır, İzmir, Bursa, Hatay, Kastamonu, Kahramanmaraş, Sakarya ve Ankara'da peşpeşe gelen yangınlar Türkiye'nin oksijen deposu ormanlarımızı, evlerimizi, evcil ve orman canlılarımızı kül ederken, ciğerlerimizi de yaktı. Marmara Grubu Vakfı bu acı olayda yok olan mal varlıklarımızın yanı sıra kaybettiğimiz evcil hayvanlarımızın ve orman canlılarının yüksek üzüntüsü içindedir. İnsanlarımızın büyük acısını paylaşıyoruz. Kaybettiğimiz evcil dostlarımızın ve orman canlılarının da acılarını yüreğimizde hissediyoruz. Ciğerlerimiz yandı. Temennimiz ve dileğimiz böyle faciaların bir daha yaşanmamasıdır.

Haydi Aşıya

29 Temmuz 2021 Perşembe - Okunma : 1074

Marmara Grubu Vakfı sivil toplum kimliğiyle, insanlarımızın biran önce Covid-19 aşısı olmaları konusunda uyarıda bulundu. Yarınlarımız açısından, insanlarımızın sağlığını düşünerek Marmara Grubu Vakfı dikkat çeken bir uyarı da bulunarak, bir an önce Covid-19 aşısı olmanın gerekliliğini vurguladı. Marmara Grubu Vakfı'nın açıklaması aynen şöyledir: "-Çocuklarımızın ve insanlarımızın geleceği için bir an önce Covid-19'a karşı aşılarımızı olmalıyız. Biz Covid-19'un bir an önce durdurulabilmesi için Aşı olmağı bir vatandaşlık görevi addediyoruz. Zira Covid-19'a karşı aşı bir sosyal sorumluluktur. Çocuklarımızın okula gidebilmesi için bir fırsattır. Ailelerin anneleriyle, babalarıyla , büyükleriyle biraraya gelmesidir. İşyerlerinin çalışmasıdır. Geleceğimizin teminatıdır. Onun için sivil toplum kimliğimizle haykırıyoruz: Haydi Aşı'ya."

Sivil Toplum Diyalog Toplantısı yapıldı

27 Temmuz 2021 Salı - Okunma : 928

Türkiye ve Avrupa Birliği arasında Sivil Toplum Diyaloğu ve Sivil Toplum Destek Programlarının Uygulanmasına Yönelik Teknik Yardım Projesi kapsamında 27 Temmuz 2021, Salı günü, Pia Sera, Ankara’da gerçekleşen kapanış etkinliği hibrit bir ortamda çalışmalarını gerçekleştirdi. Marmara Grubu Vakfı adına AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver ve Yönetim Kurulu Üyesi Lale Aytanç Nalbant'ın katıldılğı etkinlik Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Faruk Kaymakçı'nın yönetiminde çalışmalarını sürdürdü. Etkinlikte sivil toplum kuruluşlarının proje uygulamalarında karşılaştığı sürdürülebilirlilik ve AB ilişkileri ele alındı. Avrupa Birliği Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan açılışını yaptığı toplantıda uygulanan projeler ve gelecekte duyuruları yapılacak olan hibelerin tanıtımı da yapıldı.

Lozan Zaferi 98 Yaşında

24 Temmuz 2021 Cumartesi - Okunma : 902

Türkiye Cumhuriyeti'nin tapu senedi olan Lozan Anlaşmasının 98. yılındayız. Lozan Anlaşmasını 98 yıl önce bugün imzaladık. Türkiye savaş meydanında yendiği düşmanı Lozan'da masada da bu anlaşmayla yendi. Lozan Büyük Atatürk'ün deyimiyle" Türk tarihinde bir dönüm noktasıdır. " İstiklalimizin ve varlığımızın tapusunu Lozan'da imzalayan İsmet İnönü, Dr. Rıza Nur ve Hasan Saka ile Danışman Heyeti'ni şükran, rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Kıbrıs Türklerinin Barış ve Özgürlük Bayramı 47.yılında

21 Temmuz 2021 Çarşamba - Okunma : 843

Kıbrıs Türkleri'nin Barış ve Özgürlük Bayramı 47.yılındal. Kardeş Kıbrıs Türkleri'nin bu onurlu gününü Dr. Akkan Suver yayınladığı bir mesajla kutladı. Kıbrıs Türkleri'ni kutladığı mesajında Dr. Akkan Suver, Ada Türkleri'ne esenlikler diledi. "Kıbrıs Türkleri'nin bu şerefli Bayram Günü'nde Büyük Kahramanlar Fazıl Küçük ile Rauf Denktaş'ı saygı ve rahmetle anıyorum. Onların yüksek rehberliğinde, Kıbrıs Türkleri'nin fedekarlık ve kahramanlıklarıyla bugünlere gelinmiştir. Marmara Grubu Vakfı, sivil toplum kimliğiyle Kıbrıs Türkü'nün haklı davasında dünden bugüne itina ve dikkatle yanında durmuş ve durmağa da devam etmektedir. Kıbrıs Türkü'nün haklı davasını ulusal ve uluslararası her platformda gündeme getirmiş bir sivil toplum kuruluşu olarak bu Büyük Bayram Günü'nde, Kıbrıs Türkleri'ne tebriklerimizi ve esenlik dileklerimizi sunuyorum. Nice Bayramlara"