Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


EBEDİYETE İNTİKALİNİN 5. YILINDA SÜLEYMAN DEMİREL'İ ANIYORUZ.

15 Haziran 2020 Pazartesi - Okunma : 2377

Marmara Grubu Vakfı ebediyete intikalinin 5. yılında Süleyman Demirel’i ellibeş tanıyanın kalemiyle anıyor. Dr. Akkan Suver'in hazırladığı, Sevil Kulak'ın tasarladığı ve Bengisu Ergenç ile Ömer İrtemçelik’in çevirileriyle Yurt dışından; İlham Aliyev (Azerbaycan Cumhurbaşkanı), Nedim Abaz (Makedonya), Constantin Grigorie (Romanya), Ion İliescu (Romanya), Mladen İvanic (Bosna Hersek), Petru Lucinschi (Moldova), Fatos Nano (Arnavutluk), Solomon Passy (Bulgaristan), Mircea Snegur (Moldova), Petar Stoyanov (Bulgaristan), Peker Turgud (Kıbrıs) Ülkemizden de; Kenan Akın, Fethi Akkoç, Ali Rıza Arslan, Şamil Ayrım, Patrik I. Bartholomeos, Nur Batur, Mehmet Ali Bayar, Taylan Bilgel, Aylin Cesur, Hüsamettin Cindoruk, Cavit Çağlar, Ahmet Çalık, Gürbüz Çapan, Yavuz Donat, Hasan Ekinci, Ali Naili Erdem, Ali Şevki Erek, Jak Kamhi, Murat Karayalçın, Hüsamettin Kavi, Orhan Keçeli, Ahmet Kılıçoğlu, Engin Köklüçınar, Ertuğrul Kumcuoğlu Sümer Oral, Bensiyon Pınto, Rıfat Saban, Ahmet Samsunlu, Turan Sarıgülle, Ülkü Söylemezoğlu, Akkan Suver, Müjgan Suver, Leyla Emeç Tavşanoğlu, Necdet Timur, Yaşar Topcu, Hulûsi Turgut, Pınar Türenç, Tufan Türenç, ,Şevket Bülent Yahnici ve Erman Yerdelen'in yazıları için lütfen haber başlığımızı tıklayınız.

İstanbul Fethi’nin 567. Yılındayız

29 Mayıs 2020 Cuma - Okunma : 2031

Çağ değiştiren, dünyanın önemli olaylarından biri olarak kabul edilen İstanbul’un fethinin 567. yılı kutlu olsun. İstanbul, 29 Mayıs 1453’te Fatih Sultan Mehmed tarafından fethedildi. 6 Nisan’dan 29 Mayıs 1453’e kadar süren kuşatma sonucunda Osmanlı ordusu İstanbul’u fethetti ve Bizans imparatorluğu sona erdi. Fetihten sonra İstanbul Osmanlı’nın başkenti oldu. İstanbul’un fethinin yıl dönümünü kutluyor, bu eşsiz güzellikteki dünya şehrini bizlere miras bırakan başta Fatih Sultan Mehmet Han olmak üzere kahraman ecdadımızı ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Azerbaycan Devleti 102 yaşında

27 Mayıs 2020 Çarşamba - Okunma : 1939

28 Mayıs 1918 tarihinde Mehmet Emin Resulzade ve arkadaşları tarafından kurulan Azerbaycan Demokratik Halk Cumhuriyeti bugün 102 yaşındadır. Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, 28 Mayıs 2020 günü Milliyet Gazetesi’nde yayınlanan makalesinde "-Bugün Azerbaycan'ın doğum günüdür" dedi. Dr. Suver'in Milliyet Gazetesi'ndeki makalesi aşağıdadır: (Haberin devamı için lütfen haber başlığını tıklayınız)

İsmail Hakkı Karadayıyı kaybettik

26 Mayıs 2020 Salı - Okunma : 1822

Türkiye'nin 22. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'yı kaybettik. Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı emekli olduktan sonra Marmara Grubu Vakfı'nın faaliyetlerine önem vermiş, çalışmalarında zaman zaman yer almıştı. Aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz.

Şeker Bayramımız kutlu olsun

24 Mayıs 2020 Pazar - Okunma : 1982

Şeker Bayramı'nı idrak etmenin mutluluğu içindeyiz. Şeker Bayramı dolayısıyla Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver bir mesaj yayınladı. Dr. Suver mesajında :"-Şeker Bayramı'nın insanlığa barış ve huzur getirmesini diliyorum. Yurt içinde ve dışında yaşayan vatandaşlarımızın ve İslam âleminin Şeker Bayramı'nı Marmara Grubu Vakfı olarak sivil toplum kimliğimizle tebrik ediyorum. Milli ve manevi değerlerin coşkuyla yaşandığı toplumsal bağların güçlendiği bu bayram gününün yaşamakta olduğumuz Corona Virüs salgınından bütün insanlık aleminin kurtulması için dayanışmaya vesile olmasını diliyorum. Barışın, sevginin ve kardeşlik atmosferinin pekiştiği bugün, Şeker Bayramı'nı kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şeker Bayramı'mız kutlu olsun" dedi. (HABERİN DEVAMI İÇİN LÜTFEN HABER BAŞLIĞINI TIKLAYINIZ)

Marmara Grubu Vakfı AB Projesi çalışmalarını askıya aldı

22 Mayıs 2020 Cumartesi - Okunma : 1612

Marmara Grubu Vakfı'nın yürütmekte olduğu Avrupa Birliği projesi kapsamındaki çalışmalar yaşamakta olduğumuz Corona Virus salgını dolayısıyla 1 Ağustos 2020 tarihine ertelenmiş bulunmaktadır. Konu ile ilgili olarak Marmara Grubu Vakfı AB ve insan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, "-Corona Virus salgını münasebetiyle gerek hitap ettiğimiz üniversite gençlerinin yerlerinde bulunmaması, gerekse de süregelen seyahat kısıtlamaları çalışmalarımızı verimli kılmamaktadır. Dolayısıyla ortalığın normale dönmesini beklemeği projenin başarısı ve verimi açısından tercih ettik ve 1 Ağustos'a kadar çalışmalarımızı askıya aldık. Durumu Merkezi Finans ve İhale Birimi'ne de bildirmiş bulunuyoruz." (HABERİN DEVAMI İÇİN LÜTFEN HABER BAŞLIĞINI TIKLAYINIZ)

Bağımsız Karadağ 14 yaşında

21 Mayıs 2020 Perşembe - Okunma : 1767

21 Mayıs 2006 pazar günü % 55,5 "evet" oyu ile bağımsızlığına kavuşan Karadağ (Montenegro) bugün bağımsızlığının 14.yılını kutlamaktadır.2017 yılında NATO üyesi olan Karadağ (Montenegro) Avrupa ve Atlantik kurumlarına üyelik sürecinde geride bıraktığımız 14 yıl içinde önemli başarılara imza attı. Gene Karadağ, (Montenegro) AB üyelik yolunda katılımın müzakerelerinin sonuna yaklaşmış bulunmaktadır. Karadağ (Montenegro) Bağımsızlık Günü münasebetiyle bir mesaj yayınlayan Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr.Akkan Suver, "-14 yıllık bağımsızlık döneminde Karadağ (Montenegro) istikrarıyla, demokrasi yolunda ortaya koyduğu örnek çalışmalarıyla Balkanların parlayan yıldızı olmuştur " dedi.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun

13 Mayıs 2020 Çarşamba - Okunma : 1719

101 yıl önce bugün, Büyük Atatürk Türk İstiklal Savaşı'nı başlatmak azim ve kararlılığı içinde Samsun'a ayak basmıştı. Bugün Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan bu Bayram, gerçekte modern Türkiye Cumhuriyeti'nin başlangıç noktasıdır. Marmara Grubu Vakfı olarak bu Bayram gününde Büyük Atatürk'e ve arkadaşlarına minnet ve şükranlarımızı sunuyor, aziz hatıraları, önünde saygı ile eğiliyoruz,

Dışişleri'ne Teşekkür

11 Mayıs 2020 Pazartesi - Okunma : 1503

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, Corona Virüs salgını nedeniyle yurt dışında bulunan binlerce vatandaşımızı bulundukları ülkelerden alıp yurda getiren Dışişleri camiasına teşekkür etti. Bu büyük başarı nedeniyle Dışişlerimiz hakkında Gözlem Gazetesi'ne bir makale yazan Dr. Akkan Suver'in yazısı için lütfen başlığı tıklayınız.

O AZERBAYCAN’I AZERBAYCAN DA ONU ÇOK SEVDİ

9 Mayıs 2020 Cumartesi - Okunma : 1493

İstanbul Milletvekili, Türkiye Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve Marmara Grubu Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Şamil Ayrım; Haydar Aliyev'in 97. Doğum Günü ile ilgili olarak bir makale kaleme aldı "-O Azerbaycan'ı Azerbaycan da O'nu Çok Sevdi" (Haberin devamı için lütfen haber başlığını tıklayınız)