Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


O AZERBAYCAN’I AZERBAYCAN DA ONU ÇOK SEVDİ

9 Mayıs 2020 Cumartesi - Okunma : 1359

İstanbul Milletvekili, Türkiye Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve Marmara Grubu Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Şamil Ayrım; Haydar Aliyev'in 97. Doğum Günü ile ilgili olarak bir makale kaleme aldı "-O Azerbaycan'ı Azerbaycan da O'nu Çok Sevdi" (Haberin devamı için lütfen haber başlığını tıklayınız)

9 Mayıs Avrupa Günü’nü kutluyoruz.

9 Mayıs 2020 Cumartesi - Okunma : 1458

70 yıl önce Fransa Dışişleri Bakanı Robert Schuman’ın Deklarasyonu ile bugünkü temeli atılan Avrupa’nın entegrasyonu, günümüz dünyasının en önemli barış, uzlaşı ve beraberlik örneklerinin başında geliyor. İkinci Dünya Savaşı’nın neden-sonuç ilişkisi tekrar hatırlandığında, Avrupa’nın yaratmış olduğu bugünkü dayanışma ortamının ne kadar büyük bir başarı olduğu takdir edilecektir. Avrupa Birliği’nden bahsederken kolaylıkla telaffuz ettiğimiz hoşgörü, özgürlük ve eşitlik ifadelerinin, gerçekte birçok zorlu sınavın sonucu olarak ortaya çıktığının unutulmaması gerekiyor. Marmara Grubu Vakfı olarak, birlikten her zaman güç doğduğuna inanıyoruz. Hoşgörü, çağdaş bilim ve aydınlanma fikirlerini ilke edinmiş olan Türkiye’nin, ayni temel değerler üzerine kurulmuş olan Avrupa Birliği ile günümüz zorluklarına karşı ayni safta yer aldığını biliyoruz. İçinden geçmekte olduğumuz bu karanlık günleri ancak şeffaf iletişim ve içten dayanışma ile atlatabileceğimize inanıyor, bu doğrultuda Türkiye-Avrupa Birliği ortak çalışmalarımıza ayni heyecanla devam ediyoruz. (Haberin devamı için lütfen haber başlığını tıklayınız)

Haydar Aliyeve Saygı

9 Mayıs 2020 Cumartesi - Okunma : 1593

Azerbaycan'ın Kurucu Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev yaşasa bugün 97 yaşında olacaktı. Marmara Grubu, Vakfı'nı 1998 yılında şereflendiren Haydar Aliyev, bugünkü olağanüstü Türk-Azerbaycan ilişkilerinin mimarıdır. Marmara Grubu Vakfı'nın Onursal Başkanlığını da kabul buyuran Haydar Aliyev hakkında, bu yeni yaş yıldönümü münasebetiyle Dr. Akkan Suver Türkiye'nin saygın gazetelerinden Milliyet Gazetesi'nde bir makale kaleme aldı. Dr. Akkan Suver'in makalesi için lütfen haber başlığını tıklayınız

Dr. Akkan Suver Vakıflar Haftası münasebetiyle bir mesaj yayınladı

8 Mayıs 2020 Cuma - Okunma : 1260

Her yıl çeşitli etkinliklerle yurt genelinde kutlanan Vakıflar Haftası'nın bu yıl Corona Virüs sebebiyle sanal ortamda kutlanması münasebetiyle Dr. Akkan Suver bir video mesajı yayınladı. Mesajında Vakıf düşüncesini bir medeniyet projesi olarak değerlendiren Dr. Akkan Suver, idrak ettiğiniz Vakıflar Haftası münasebetiyle Kültür Bakanlığı ile Vakıflar Genel Müdürlüğü camiasını ortaya koydukları verimli çalışmalarından dolayı da tebrik etti. (Haberin devamı için lütfen haber başlığını tıklayınız)

Çinden Marmara Grubu Vakfına Covit-19 salgını için koruyucu sağlık desteği

2 Mayıs 2020 Cumartesi - Okunma : 1525

Marmara Grubu Vakfı'nın üyesi olduğu, merkezi Pekin'de bulunan Bir Kuşak-Bir Yol inisiyatifi içinde , Xinhua Enstitüsü Başkanı Cai Mingzhao başkanlığında "Sağlık İpek Yolu" birlikteliği oluşturuldu. Corona Salgını sonrasında sağlık ve salgınla mücadele konularında yapılması gerekenleri, uluslararası sivil düşünce ortamlarında tartışmak , kamu oyu oluşturmak ve bu alanlarda yapılan çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla kurulan "Sağlık İpek Yolu " birlikteliği, sürdürülebilir işbirliklerinin oluşmasına hizmet edecektir. Marmara Grubu Vakfı’nın sivil toplum kimliğiyle içinde yer alacağı "Sağlık İpek Yolu" birlikteliği dünden bugüne sürdürülmekte olunan Bir Kuşak-Bir Yol projesine bağlı bir inisiyatif olarak çalışacaktır. Bu arada Sağlık İpek Yolu birlikteliği yaşamakta olduğumuz Covid-19 ile mücadeleye destek amacıyla Xinhua Enstitüsü Marmara Grubu Vakfı'na kişisel koruyucu eşya paketi de göndererek işbirliğinin ilk adımını atmış bulunmaktadır. (Haberin devamı için lütfen haber başlığını tıklayınız)

İlhami Emini kaybettik

28 Nisan 2020 Salı - Okunma : 1819

Yalnız Makedonya'nın değil Balkanlar'ın efsane yazar, şair ve gazetecilerinden olan ve başta eski Yugoslavya lideri Jozip Broz Tito olmak üzere yıllarca birçok devlet adamının resmi ve özel tercümanlığını yapan İlhami Emin'i kaybettik. Dr. Akkan Suver; "Türkiye'nin ve Türk varlığının Balkanlar'da uzun süredir devam eden boşluğunu dolduran ve yaşatan İlhami Emin Balkanların son ulu çınarlarından biriydi" dedi (HABERİN DEVAMI İÇİN LÜTFEN HABER BAŞLIĞINI TIKLAYINIZ)

TBMM Yüzüncü Onur Yaşında

24 Nisan 2020 Perşembe - Okunma : 1687

Türk istiklalinin temsilcisi Türkiye Büyük Millet Meclisi yüzüncü onur yılındadır. Marmara Grubu Vakfı olarak; milli iradenin temsilcisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin bu onur yıldönümünde, başta Atatürk olmak üzere kurucu meclisin bütün mensuplarını rahmet, şükran ve minnetle anıyoruz. Tarihe sivil toplum kimliğimizle bir not düşebilmek için Marmara Grubu Vakfı olarak bir Şükran Sayfası hazırladık. Yüce Meclisi'mize nice yüz yıllar temenni ediyoruz. (ŞÜKRAN SAYFAMIZ İÇİN LÜTFEN HABER BAŞLIĞIMIZI TIKLAYINIZ)

23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı Kutlu olsun

23 Nisan 2020 Pazar - Okunma : 2060

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir. Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 23 Nisan, 27 Mayıs 1935 tarihinde çıkarılan Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun ile "Ulusal Egemenlik Bayramı" olarak kutlanmaya devam edildi. Kanunun ikinci maddesinin B fıkrasında, "Ulusal Egemenlik Bayramı; 22 Nisan öğleden sonra ve 23 Nisan günü" ifadesi yer aldı. 1981 tarihli Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun'da, 20 Nisan 1983'te yapılan değişiklikle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı'nın adı, "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" olarak değiştirildi. 1979 yılında ilk olarak 6 ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşınan bu milli bayramda, dünyanın birçok ülkesinden çocuklar Türkiye'ye gelmeye başladı. Türkiye, dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülkedir. Türk milletinin gönlünde, bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri alan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurt içinde ve yurt dışındaki temsilciliklerde, bütün kurumlarda ve okullarda çeşitli etkinliklerle kutlanarak milli birliğin kenetlenmiş ruhunu temsil ediyor. Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanlar’ı çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir. (HABERİN DEVAMI İÇİN LÜTFEN HABER BAŞLIĞINI TIKLAYINIZ)

Dr. Suver Azertaca demeç verdi

15 Nisan 2020 Çarşamba - Okunma : 1530

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, Azerbaycan'a ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e üç günde gerçekleştirilen iki büyük etkinlikten dolayı Azertac Ankara Temsilcisi Sabir Şahttahtı’ya demeç verdi. (HABERİN DEVAMI İÇİN LÜTFEN HABER BAŞLIĞINI TIKLAYINIZ)

Dr. Akkan Suver, Türk Polis Teşkilatının 175.Kuruluş Yıldönümünü kutladı.

10 Nisan 2020 Cuma - Okunma : 1475

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver Türk Polis Teşkilatı'nın 175. kuruluş yıldönümü münasebetiyle İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ı kutladı. Dr. Akkan Suver'in mesajı aynen şöyledir: "- Değerli Emniyet Müdürümüz, Marmara Grubu Vakfı olarak sivil toplum kimliğimizle Zat-ı Ali'nizin şahsında, Türk Emniyet Teşkilatının 175. kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Yaşamakta olduğumuz bu zor günlerimizde yalnız güvenliğimizin değil, istikrarımızın ve hayatımızın teminatı olan Polis Camiasına şahsınızda tebrik ve teşekkür dileklerimizi sunuyoruz. Nice yılları sağlık, güvenlik ve birliktelik içinde idrak dileğiyle, saygılarımızı arz ediyoruz." (HABERİN DEVAMI İÇİN LÜTFEN HABER BAŞLIĞINI TIKLAYINIZ)