Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


Dr. Akkan Suver Hristiyan Alemi’nin Paskalya Bayramını kutladı

10 Nisan 2020 Cuma - Okunma : 1910

Dr. Akkan Suver, 12 Nisan 2020 günü Katolik Dünyası'nın, 19 Nisan 2020 günü Ortodoks Dünyası'nın idrak edeceği Paskalya Bayramı münasebetiyle bir tebrik mesajı yayınladı. Dr. Akkan Suver'in mesajı aynen şöyledir: "-Bu hafta Katolik Hristiyanların gelecek haftada Ortodoks Hristiyanların idrak edecekleri Paskalya Bayramları'nı Marmara Grubu Vakfı olarak sivil toplum kimliğimizle tebrik ediyoruz. Yaşamakta olduğumuz bu zor günlerde, bizleri manen birbirimize yakınlaştıran Bayram günlerinin, sağlıklı günlerimizin geleceği olması dileğiyle Katolik ve Ortodoks dünyasının Paskalya Bayramı'nı kutluyoruz. " (HABERİN DEVAMI İÇİN LÜTFEN HABER BAŞLIĞINI TIKLAYINIZ)

Nezir Kırdarı kaybettik

5 Nisan 2020 Pazar - Okunma : 2541

Marmara Grubu Vakfı'nın 2000-2003 yıllarında İcra Konseyi üyeliği görevinde bulunan Irak Türkmenleri'nden, iş adamı Nezir Kırdar'ı kaybettik. Nezir Kırdar Irak'ta bulunduğu yıllarda Kerkük Milletvekilliği de yapmıştı. 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de yakın dostu olan arkadaşımız Nezir Kırdar'a Tanrı'dan rahmet dilerken görev yaptığı dönemde beraber olduğu arkadaşlarımızdan Dr. Şahap Kocatopçu, Ogan Soysal, Zühdi Hacıoğlu'nu da bu vesile ile rahmet ve saygı ile anıyoruz. (HABERİN DEVAMI İÇİN LÜTFEN HABER BAŞLIĞINI TIKLAYINIZ)

Alparslan Türkeşi kaybedeli 23 yıl oldu

4 Nisan 2020 Cumartesi - Okunma : 2089

Türk milliyetçi hareketinin önderi ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin kurucusu Alparslan Türkeş'i 4 Nisan 1997 günü kaybetmiştik. Türk siyasi hayatına Milliyetçi Hareket Partisi kazandıran Alparslan Türkeş, 1969 ile 1997 yılları arasında Genel Başkanlığı'nı gerçekleştirdiği partisini 1977 yılında iktidar ortağı yapmış, 39. ve 41. Cumhuriyet Hükümetlerinde Başbakan Yardımcılığı görevinde bulunmuştu. Ebediyete intikalinin 23 yılında Dr. Akkan Suver yaptığı bir açıklamayla; "Türkeş'i albaylığından dolayı herkes asker olarak tanır. Oysa O, seksen yıllık hayatının yirmi iki yılını asker, otuz yedi yılını ise siyasetle geçirmiştir. Milliyetçi Hareket Partisi O'nun eseridir. Ebediyete intikalinin yirmi üçüncü yılında kendilerini rahmet ve özlemle anarken, geride bırakılan yıl gerçekleşen bir kadirbilirliği de burada zikretmek isterim. Bu önemli devlet adamımıza, geride bıraktığımız yıl KKTC Devleti bir vefa örneği göstererek, Kıbrıs doğumlu olan Alparslan Türkeş'in doğduğu evi Müze haline getirdi. Müze'nin açılışına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Tuğrul Türkeş, KKTC Başbakanı Ersin Tatar'la birlikte ben de bulundum. İnanıyorum ki gelecek yıllar O'nun değerini daha çok anlayacağız. Ebediyete intikalinin 23. Yılında Alparslan Türkeş'i rahmet ve özlemle anıyorum." (HABERİN DEVAMI İÇİN LÜTFEN HABER BAŞLIĞINI TIKLAYINIZ)

5 Nisan Uluslararası Dünya Vicdan Günü- Internatıonal Day Of Conscıence- münasebetiyle Dr. Akkan Suver bir mesaj yayınladı

4 Nisan 2020 Cumartesi - Okunma : 1991

Yaşadığımız bu Corona'lı Günlerde, Türkiye'nin Marmara Grubu Vakfı olarak Birleşmiş Milletler Uluslararası Dünya Vicdan Günü’nü sivil toplum kimliğimizle kutluyoruz. İnsanlık âleminin büyük bir sınav verdiği bugünlerde vicdanın önemi kendiliğinden ortaya çıkıyor. Yaşamakta olduğumuz olaylarla vicdan bizi imtihan etmektedir. Bir başka deyişle vicdan, insanlığı iyinin, kötünün farkındalığıyla karşı karşıya getirmiş bulunmaktadır. Dünya Uluslararası Vicdan Günü münasebetiyle söylemek isterim ki; sıkıntılı günlerin hitamında inanıyorum, dünyamızda bazı değerler ya biçim değiştirecekler ya da yok olup gidecekler. Yaşarsak göreceğiz! Dijital bir dünya düzenine doğru savrulacağa benzeriz. İnternet ve yapay zekâya uyum sağlayan gençlerin önünü açmağı hedefleyen bir senaryo ile karşı karşıyayız. Bu senaryo; inanmak istemiyorum ama teknolojiye ayak uyduramayan bizim nesli ortadan kaldırma projesi gibi geliyor! Robotlar dünyasında altmış beş yaş üstü insanların ne işi olabilir sorusu aklımı kurcalıyor?!. Öte yandan kâğıt para pek yerinde kalmayacağa benziyor. Bit coin her an kapıyı çalabilir. Yazılı medyaya karşı akıl dışı öneriler ileri süren, gazete kâğıdının mikrop taşımasından söz eden akl-ı evvellerle karşı karşıyayız. Eğitim online olmuş, evler sınıfa dönüşmüş herkes seyir halinde. Alış veriş durmuş. Manav, market uzaktan kumanda ile hizmet vermeğe hazırlanıyor. Dünyada camiler, cem evleri, kiliseler, sinagoglar ve diğer inanç gruplarının istisnasız bütün mabetlerinin kapılarına birer kilit vurulmuş. Mekke'ye ziyaret yasak. Vatikan'ın yalnız kendisi değil meydanı dahi kapalı. Ağlama Duvarı'na yaklaşmak imkânsız. Her dinin, her inancın en koyu, en sadık dindarları bu konuda sus-pus olmuşlar. Antarktika hariç, her kıtanın her ülkesinde savaş yaşanıyor. Anlı şanlı uluslararası kuruluşlar çaresizlik içindeler. Her ülke kendi öz imkânlarıyla bu savaşı nihayete erdirmenin gayreti içinde. Bankalardan fabrikalara, dükkânlardan uçak şirketlerine bütün sektörler çığlık atarlarken, telefon şirketleri altın dönemlerini yaşıyorlar. İnsanlık bana göre, bir dönemeç arifesinde. Bir virüs bizi kapattı. Düşünmek dahi istemiyorum bir başka virüs elektriğimizi veya doğalgazımızı kesse veya bloke etse ne yaparız?!. Dijital teknolojinin, yapay zekânın, internetin sirenleri çalıyor. Yeni bir düzenin arifesindeyiz. Yaşarsak göreceğiz.?!. Ama bilelim ki, yarınımız bugüne hiç benzemeyecek... Bu duygular içinde; sivil toplum kimliğimizle insanlara, olaylara daha vicdanlı ve daha sorumlu yaklaşmamız gerektiğine olan inancımla Uluslararası Dünya Vicdan Günü'nde herkesi selamlıyorum. https://youtu.be/n5wDi_4Np0M (HABERİN DEVAMI İÇİN LÜTFEN HABER BAŞLIĞINI TIKLAYINIZ)

Şamil Ayrıma Azerbaycan Devleti Madalya verdi

2 Nisan 2020 Perşembe - Okunma : 2539

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından İstanbul Milletvekili ve Marmara Grubu Vakfı Mütevelli Heyet üyesi Şamil Ayrım’a “Dostluk Ordeni-Dostluk Madalyası" verildi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından yayınlanan kararnamede; (Azerbaycan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında dostluk ve işbirliğinin gelişmesinde ortaya koyduğu çalışmalardan dolayı Şamil Ayrım “Dostluk Ordeni-Dostluk Madalyası ile taltif edilsin. ) denildi Marmara Grubu Vakfı olarak Mütevelli Heyet Üyesi arkadaşımız Şamil Ayrım'ı kutluyoruz. Aynı zamanda Türkiye -Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı da olan Şamil Ayrım daha önce de Azerbaycan Terakki Madalyası almıştı.

Dr. Akkan Suver, Dağlık Karabağda yapılan sözde seçimlere tepki gösterdi

1 Nisan 2020 Çarşamba - Okunma : 1620

Dr. Akkan Suver'in açıklaması: Düne kadar Azerbaycan toprağı olan ve AGİT, BM, Avrupa Konseyi tarafından Azerbaycan'ın toprağı olarak kabul edilen Yukarı Karabağ'da yapılması planlanan sahte seçimler hukuk dışıdır. İşgal altında bulunan bu topraklar böylelikle Minsk Grubu'nun faaliyetlerine karşı girişilmiş bir eşkıyalıktır. Dolayısıyla Ermenistan'ın giriştiği sözde seçim tercihini Marmara Grubu Vakfı olarak sivil toplum kimliğimizle reddediyoruz. Dünya'nın Korona virüsü ile savaştığı bir ortamda Ermenistan'ın kalkıştığı bu girişim gerçekte insanlık âleminden ne denli uzak olduğunun alametidir. Sivil toplum kimliğimizle uluslararası kuruluşlara sesleniyoruz: Ermenistan suçüstüdür. Hakkı olmayan bir coğrafyayı işgal eden bu insanların kanunsuzluğuna seyirci kalmayalım.

18 Mart Zaferi Kutlu Olsun

18 Mart 2020 Çarşamba - Okunma : 2018

Büyük Atatürk diyor ki: "Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh ve kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebeleri'ni kazandıran bu yüksek ruhtur. Mustafa Kemal Atatürk" 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105.yıldönümünde toprağın her bir karışını kanlarıyla sulayarak bize bu cennet vatanı armağan eden bütün şehitlerimizi rahmetle anarken başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün gazilerimize de saygı ve minnetlerimizi sunuyoruz.

Geleneksel Kültüre Meydan Okuma Semineri Gerçekleşti

13 Mart 2020 Cuma - Okunma : 2081

"Geleneksel Kültüre Meydan Okuma Semineri" 13 Mart Perşembe günü Beykent Üniversitesi’nin Taksim Yerleşkesinde gerçekleşti. Moderatörlüğünü Marmara Grubu Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Vakfı’nın AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan SUVER’in üstlendiği seminerde konuk konuşmacı olarak Milletvekili - Büyükelçi (E) Ertuğrul KUMCUOĞLU yer aldı. Geleneklerin inkar edilerek siyaset yapılamayacağını öne süren KUMCUOĞLU, seminer boyunca Türkiye ekonomisinde; özellikle ekonominin ağırlıklı olarak tarıma dayandığı dönemlerde, kadınların üretimin çok büyük bir parçası olduğunu ve şimdiki gibi yalnızca çocuk bakmak ile mükellef olmadıklarının üzerinde durdu ve ‘’Benim annem inek sağar, pamuk toplar, koca çiftliği yönetirdi. Yalnızca çocuk mu bakmış oluyor yani benim annem?’’ dedi. Son zamanlarda tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüs tehlikesinden dolayı beklenenin çok altında olan katılımcı sayısına rağmen Ertuğrul KUMCUOĞLU ‘’Bugün burada 1 kişi bile olsaydı gelir konuşurdum.’’ dedi ve sahip olduğu siyasi tecrübelerle birlikte gündeme ilişkin görüşlerinin gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan bu semineri gerçekleştirdiği için Sayın Müjgan SUVER’e teşekkürlerini sundu.

Prof. Dr. Halid Eren’i IRCICA’da Ziyaret

12 Mart 2020 Perşembe - Okunma : 2319

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, “IRCICA” İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi Genel Direktörü Halid Eren’i makamında ziyaret ederek 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi hakkında bilgi sunumunda bulundu ve Prof. Dr. Halid Eren’i Zirve’ye davet etti.

ÜNSPED Semineri Gerçekleşti

11 Mart 2020 Çarşamba - Okunma : 2092

AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, ÜNSPED Gümrük Müşavirliği ve Lojistik Hizmetler A.Ş. için "Yükselen Değer: KADIN YETENEKLER" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Konuşmasında kadın erkek eşitliğine dikkat çeken Suver, değişim için hep birlikte mücadele etmeliyiz mesajı verdi. Şirket çalışanlarının seminere ilgisi ve katılımı yüksekti.