Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


Fas Büyükelçisi Muhammed Ali Lazreq'e ziyaret

13 Temmuz 2023 Perşembe - Okunma : 570

27. Avrasya Ekonomi Zirvesi tanıtım ziyaretleri çerçevesinde Marmara Grubu Vakfı Fas Krallığı Ankara Büyükelçisi Muhammed Ali Lazreq'e bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Dr. Akkan Suver, Sezgin Bilgiç ve Oğuzhan Ceylan'dan oluşan Marmara Grubu Vakfı Heyeti Fas'ın katılımına verdikleri yüksek önemi gündeme getirdiler. Büyükelçi Lazreq de, gelecek yıl gerçekleşecek 27. Avrasya Ekonomi Zirvesi'ne Fas'ın geniş bir Heyetle katılması için çalışacağını belirtti. Ziyarette Fas Krallığı Müsteşarı Wassim Eddahil de hazır bulundu.

Kosova Büyükelçisi Agon Vrenezi'ye ziyaret

13 Temmuz 2023 Perşembe - Okunma : 576

27. Avrasya Ekonomi Zirvesi tanıtım ziyaretleri çerçevesinde, Marmara Grubu Vakfı'nın Dr. Akkan Suver, Sezgin Bilgiç ve Oğuzhan Ceylan'dan oluşan Heyeti Kosova Büyükelçisi Agon Vrenezi'yi ziyaret etti. Ziyarette Heyet, geçen yıl tertiplenen Zirve'ye katılımından dolayı Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani'ye Büyükelçi'nin şahsında teşekkür etti ve 27. Avrasya Ekonomi Zirvesi hakkında bilgi sunumunda bulundu.

Hırvatistan Büyükelçisi Hrvoje Cvitanovic'e ziyaret

13 Temmuz 2023 Perşembe - Okunma : 521

Marmara Grubu Vakfı'nın Dr. Akkan Suver, Sezgin Bilgiç ve Oğuzhan Ceylan'dan oluşan Heyeti, Hırvatistan Ankara Büyükelçisi Hrvoje Cvitanovic'e bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarette: Heyet gelecek yıl gerçekleşecek 27. Avrasya Ekonomi Zirvesi çalışmaları çerçevesinde bilgi sunumunda bulundu. Elçi-Müsteşar Lovorka Ostrunic de ziyarette hazır bulundu.

Emil Nasırlının Haydar Aliyev kitabı tanıtıldı

12 Temmuz 2023 Çarşamba - Okunma : 418

Azerbaycanlı Gazeteci- Yazar Emil Nasırlı’nın kaleme aldığı “Haydar Aliyev’in Hayatının 100 Anı” isimli kitabı İstanbul’da Gazeteciler Cemiyeti’nde Marmara Grubu Vakfı tarafından düzenlenen bir törenle tanıtıldı. Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver’in moderatörlüğünde gerçekleşen Kitap Tanıtım Töreni’nde, Emil Nasırlı yaptığı bir sunumla kitabını ve Haydar Aliyev’i değişik yanlarıyla katılanlara tanıttı. Devlet (E) Bakanları'ndan Ali Talip Özdemir ise yaptığı konuşmada Türkiye’nin bağımsızlık sonrası Azerbaycan’ı tanımasını anlattı. Galata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özgür Çengel, Türkiye- Azerbaycan ilişkilerini gündeme getiren bir konuşma ile Emil Nasırlı’nın kitabının önemini vurguladı. Dr. Akkan Suver ise bu yılın Azerbaycan’ın Milli Lideri Haydar Aliyev’in 100.Doğum Yılı olduğunu belirterek Marmara Grubu Vakfı’nın 26 yıldır aralıksız gerçekleştirdiği Avrasya Ekonomi Zirvelerinin oluşumunda hakkı ve katkısı bulunan Haydar Aliyev’in hatırasına Marmara Grubu Vakfı’nın duyduğu yüksek saygıyı dile getirdi. Toplantı yazarın imzalı kitaplarını dağıtması ile sona erdi.

Ayvalıkta Karadağlılar bir araya geldiler

12 Temmuz 2023 Çarşamba - Okunma : 647

Karadağ İstanbul Başkonsolosu Branislav Karadzic ve Balıkesir Fahri Konsolosu Dr. Akkan Suver Ayvalık'ta; Karadağ Göçmenleri Derneği Başkanı Adil Özuzun öncülüğünde tertiplenen bir etkinlikle Karadağ kökenli yurttaşlarımızla biraraya geldiler. (HABERİN DEVAMI İÇİN LÜTFEN HABER BAŞLIĞINI TIKLAYINIZ)

Dr.Akkan Suver, Şangay Zirvesi öncesini değerlendi.

4 Temmuz 2023 Salı - Okunma : 457

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, Yeni Delhi'de toplanan Şangay Ekonomik İşbirliği Teşkilatı çalışmaları öncesinde Çin Xinhua Ajansı'na bir demeç verdi. Dr. Akkan Suver'in mesajı aynen şöyledir:

Kağıthaneye ziyaret

25 Haziran 2023 Pazar - Okunma : 543

Marmara Grubu Vakfı'nın Özbek misafirleri, Kağıthane Sadabad Bahçesinde; Sedef Atölyesi, Kağıt Atölyesi ve Ebru Atölyesine ziyaret ettiler. Özbekistan Türkiye arasında yapılan sivil toplum çalıştayı çerçevesinde Marmara Grubu Vakfı ve Özbekistan Strateji Merkezi kültürel bir ziyaret gerçekleştirdi. Kağıthane Sabadad bahçesi içerisinde bulunan; Sedef Atölyesi, Kağıt Atölyesi ve Ebru Sanatı icra edilen atölye de ortak değerlerin bir araya getirilmesi fikri oluştu. Ziyarette Marmara Grubu Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Saklı Marmara Grubu Vakfı Başkanı Dr. Akkan Suver'in selamlarını ileterek ortak değerlerin bir araya gelmesi için her türlü iş birliğine hazır olduğunu belirtti. Özbekistan Strateji Merkezi Başkanı Eldar Tulyakov ve Sedef Ustası Hilmi Emekli ise bu değerlerin ortak değerler olduğunu Özbekistan ile Türkiye arasında bu Sanatları icra eden ustaların bir araya gelmesi için bir an önce harekete geçilmesi düşüncesini somutlaştırmayı teklif ettiler. Program sonrası Kağıthane Belediye Başkan Yardımcısı Nedret Apaydın Kağıt atölyesinde üretilen bir kağıdı, Sedef Ustası Hilmi Emekli ise Ahşap üzerine Sedef işlediği bir duayı Eldor Tulyakov'a hediye ettiler. Gezide Marmara Grubu Vakfından Hasan Yediyıldız ve Faruk Gökyer ve Özbekistan Strateji Merkezi yöneticileri hazır bulundular.

Özbekler İstanbulda Müzikli bir Gösteri yaptılar

24 Haziran 2023 Cumartesi - Okunma : 644

Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu, ile Özbekistan Kültür Dayanışma ve İş Birliği Derneği ve Özbek Kadın Hakları Derneğinin organize ettiği "Özbekistan'da Düğün'' konulu bir konser düzenlendi. Marmara Grubu Vakfı'dan Mahmut Saklı, Hasan Yediyıldız ve Faruk Gökyer’in katıldığı konserde, müzik eşliğinde Özbek Pilavı ikramı yapıldı. Gecede: Özbekistan'ın yerel sanatçıları Özbekistan Türkülerinden örnekler sergilediler.

Marmara Grubu Vakfı Kent Üniversitesini ziyaret etti

24 Haziran 2023 Cumartesi - Okunma : 612

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver ve arkadaşları Kent Üniversitesi'ni ziyaret etti. Ziyarette Üniversite'de bulunan Mesut Yılmaz Kütüphanesi'ne Dr. Akkan Suver, Mesut Yılmaz'ın 2002 yılında Marmara Grubu Vakfı'na ziyaretine dair hatıra bir tablo hediye etti. Hatıra'yı Üniversite adına alan Cihan Sancak, Marmara Grubu Vakfı'nın içten davranışına teşekkür etti.

Türkiye-Özbekistan Sivil Toplum Çalıştayı

23 Haziran 2023 Cuma - Okunma : 780

Marmara Grubu Vakfı ile Özbekistan Cumhurbaşkanlığı nezdinde Strateji Geliştirme Merkezi arasında 21 -24 Haziran 2023 günleri düzenlenen “Türkiye – Özbekistan İlişkileri” ve “Türkiye Cumhuriyeti 100 Yaşında” isimli çalıştay, İstanbul Kent Üniversitesi’nde yapıldı. Eldor Tulyakov Başkanlığı’ndaki Özbekistan Strateji Geliştirme Merkezi’nin Furqat Yunusov, Nilufar Doniyorkhodjaeva ve Farrukh Khakimov’dan oluşan heyeti Türkiye – Özbekistan ilişkileri konusunda geniş bir sunum yaptı. Dr. Akkan Suver de Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı ile ilgili yaptığı tanıtım konuşmasında Cumhuriyetimizin oluşumunu ve bugünlere gelişini anlattı. Marmara Grubu Vakfı’ndan Cafer Okray, Belgin Tanrıverdi, Hasan Yediyıldız, Av. Murat Keçeciler, Nimet Ulubay, Prof. Dr. Figen Yıldırım, Rahmi Dilek, Mustafa Ergin, Engin Köklüçınar, Abuzer Sarı, Murat Uçak ve Mahmut Saklı’nın katıldığı çalıştayda Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Amirsaid Agzamkhodjayev de hazır bulundu. Eldor Tulyakov da Dr. Akkan Suver’e el yapımı bir satranç takımı hediye etti.