Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


Dr. Suver ve Bilgiç 29 Ekim Kutlamasına katıldı

29 Ekim 2020 Perşembe - Okunma : 1305

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Vilayette bir resmi kabul verdi. Resmi  Kabul törenine  sivil toplum adına katılan Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver ve Sezgin Bilgiç İstanbul Valisi Ali Yerlikaya 'yı tebrik ettiler.İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın Cumhuriyet hakkında konuşmasıyla başlayan Tören Koronavirüs salgını dolayısıyla kısıtlı bir katılımla gerçekleşti. Tebrikat Töreni'nde, İstanbul'da bulunan yüksek rütbeli askerler, Mülki İdare Amirleri, Siyasi Parti İl Başkanları,Azerbaycan ve KKTC Başkonsolosları da hazır bulundu. Resimde Tebrikatta  Dr. Akkan Suver ve Sezgin Bilgiç'i Azerbaycan Başkonsolosu Nermine Mustafayeva ile birlikte görmektesiniz.

CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

29 Ekim 2020 Perşembe - Okunma : 1742

Atatürk'ün "En Büyük Eserim" dediği Türkiye Cumhuriyeti bugün doksanyedinci şeref yaşında. Marmara Grubu Vakfı olarak Bu Büyük Millet Bayramı'nda Büyük Atatürk'ü minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz. Benim fani vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, lakin Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır diyerek Cumhuriyet’i bizlere armağan eden Büyük Atatürk, Vatan sana minnettardır. Rahat uyu.

Karadağ Yargıtay Başkanı Vesna Medenica İstanbul’da

23 Ekim 2020 Cuma - Okunma : 1380

Montenegro (Karadağ) Yargıtay Başkanı Vesna Medenica İstanbul’a geldi. İstanbul’da Adalet Bakanlığı yetkilileriyle biraraya gelecek olan Karadağ Yargıtay Başkanı Vesna Medenica’yı Montenegro (Karadağ) İstanbul Başkonsolosu Selim Lika, İstanbul Başsavcı Vekili Zafer Koç, Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Hakan Öncel ve Dr. Akkan Suver birlikte karşıladılar.

Selim Lika Marmara Grubu Vakfı’ndaydı

23 Ekim 2020 Cuma - Okunma : 1729

Montenegro (Karadağ) İstanbul Başkonsolosu Selim Lika, Marmara Grubu Vakfı’nı ziyaret etti. Ziyarette Marmara Grubu Vakfı’ndan Dr. Akkan Suver, İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım ve Sezgin Bilgiç de hazır bulundular.

Murod Saidzoda’nın ziyareti

19 Ekim 2020 Pazartesi - Okunma : 1749

Tacikistan’ın İstanbul’a yeni atanan Başkonsolosu Murod Saidzoda, Dr. Akkan Suver’a bir nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette gelecek yıl gerçekleştirilecek 24. Avrasya Ekonomi Zirvesi ve gene gelecek yıl kutlanacak olan Tacikistan’ın Bağımsızlığı’nın 30. Yılı münasebetiyle görüş alış verişinde bulunuldu.

Jak Kamhi’yi kaybettik

7 Ekim 2020 Çarşamba - Okunma : 1747

Türk Sanayi Dünyası’nın Duayenleri’nden Jak Kamhi’yi kaybettik. Marmara Grubu Vakfı’nın Kurucularından ve Mütevelli Heyet Üyeleri’nden Jak Kamhi 2007 yılında Marmara Grubu Vakfı Onur Madalyası almıştı. Vakfımızın çalışmalarına büyük çapta katkılarda bulunmuş olan Jak Kamhi’nin aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz.

23. Avrasya Ekonomi Zirvesi, İlham Aliyev'in mesajıyla açıldı

7 Ekim 2020 Çarşamba - Okunma : 1922

MARMARA GRUBU VAKFI'NIN YAKLAŞIK ÇEYREK YÜZYILLIK BİR BAŞARİ HİKÂYESİ 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi 47 ülkenin iştiraki ile yapıldı Azerbaycan'ın haklı davası Zirvenin gündemini oluşturdu 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi bu yıl yaşanmakta olan pandemi dolayısıyla, uydu aracılığıyla yapıldı.47 ülkeden 101 konuşmacının yer aldığı 23.Avrasya Ekonomi Zirvesi'ne ikisi aktüel 16 cumhurbaşkanı da iştirak etti. 7-8 Ekim 2020 günleri İstanbul’da Marmara Grubu Vakfı tarafından tertiplenen 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde, 47 ülkenin cumhurbaşkanları, Senato ve Meclis Başkanları ile Devlet İnsanları, Akademisyen ve Din Adamları ile uluslararası üst düzey kuruluşlarının yetkilileri uydu aracılığıyla; Kuşak ve Yol Girişiminin Aydınlığında Koronavirüs Sonrası Yeni Dünya başlığıyla bir araya geldi.

Dr. Akkan Suver Çin Xınhuanet Ajansına konuştu

4 Ekim 2020 Pazar - Okunma : 1692

Dr. Akkan Suver Xinhuanet Haber Ajansına verdiği demeçte : “Çin, Deniz İpek Yolu boyunca uzanan ülkelerin yaşam standartlarını iyileştiriyor” dedi. Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı Başkanı Dr. Akkan Suver’in konuşma metni aynen şöyledir: “Çin'in 21. yüzyıl Deniz İpek Yolu üzerindeki ülkelerin yaşam standartlarını önemli ölçüde artırdığını söyledi. Suver Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Deniz İpek Yolu'nu büyük fedakârlıklarla oluşturarak ve kapsamlı bir yol haritası geliştirerek, Çin bu ülkelerin altyapılarına yatırım yaptı ve ekonomik büyümelerine katkıda bulundu" dedi. "Asya ve Afrika'daki pek çok ülkede, bu tür büyümenin doğal sonucu olan birçok davranışa ve nitelikli yaşam standartlarına tanık oldum," dedi ve "ilgili olumlu değişiklikleri gözlemlemeye devam ettiğini" ekledi. Dr. Suver ayrıca, yüksek kaliteli karayolları ağıyla desteklenen, ileri teknoloji ile donatılmış geniş limanları ile Türkiye'nin Deniz İpek Yolu'nun önemli bir parçası olarak kabul edilebileceğine inanıyor. Çin, Asya ile Avrupa ve Afrika'yı birbirine bağlayan denizcilik işbirliğini, bölgesel bağlanabilirliği ve ekonomik entegrasyonu teşvik etmek için Kuşak ve Yol Girişimi'nin bir parçası olarak 21. yüzyıl Deniz İpek Yolu'nu 2013 yılında başlattı. Dr. Suver, "Çin, hizmetleri ve altyapıları bir mekanizma ağı gibi yeniden inşa ediyor," dedi. "En önemlisi, Çin dünyanın barışına, refahına ve istikrarına temelden katkıda bulunuyor" dedi. Ona göre, girişimin ülkelerin birlikte yaşamasına ve gelişmesine izin veren çok uluslu özelliği, ulusların uluslarla buluştuğu ve kültürlerin kültürlere dokunduğu bir barış ortamı yaratıyor. "Kuşak ve Yol'un çok uluslu, çok kültürlü ve çok bölgeli boyutu sayesinde, ülkeler bir arada yaşamayı özümseyebilecek ve gelecek nesiller için daha iyi bir gelecek çizecekler" dedi. Dr. Suver, mevcut dünya durumunun, Çin'in insanlık için ortak bir geleceği olan bir toplumu teşvik etme taahhüdünün ne kadar doğru olduğunu ortaya çıkardığını sözlerine ekledi. COVID-19 salgınını örnek alarak, "İçinde yaşadığımız günler bize hiçbir devletin yalnız yaşayamayacağını söyledi." Dedi. En gelişmiş ülkelerin bile bu virüsle tek başına mücadele edemeyeceğini ve kapsamlı bir anti-salgın savaş yürütmek için başkalarıyla birlikte çalışması gerektiğini söyledi. Dr. Suver'e göre dünya çapında ülkeler ortak bir kaderi paylaşıyorlar ve ne kadar müreffeh olurlarsa olsunlar hiçbiri kendi başına bir yol haritası çizebilecek durumda değil. "Geleceğimiz için temel nokta, birlikte yaşamak için topluca bir yol haritası çizmek. Kara ve deniz kısımları da dâhil olmak üzere bu girişimin değerini bilelim. Destekleyelim ve yaşatalım."

Marmara Grubu Vakfı İcra Konseyi oy birliğiyle aldığı bir kararla Ermenistan’ı kınadı

28 Eylül 2020 Pazartesi - Okunma : 1358

Karabağ topraklarında işgalciliğini sürdüren Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı kalkıştığı hain saldırıyı Marmara Grubu Vakfı İcra Konseyi oy birliğiyle kınadı. “Ermenistan Devleti’nin hukuk tanımaz ve insan haklarına saygısız davranışlarına bir yenisini eklediği ve masum insanları hedef aldığı hainane teşebbüslerini şiddetle kınıyoruz. Marmara Grubu Vakfı olarak; sivil toplum kimliğimizle Azerbaycanlı kardeşlerimizin dün olduğu gibi bugün ve yarın da yanlarındayız. İnanıyoruz ki, Azerbaycan’ın nüfusu 93 milyondur. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin kahraman evlatlarını selamlıyoruz. Ve Türkiye’nin topyekün Azerbaycan’ın yanında olduğunun bilinmesini istiyoruz.”

Dr. Akkan Suver’e Toplumsal Yaşam Üstün Hizmet Ödülü verildi

22 Eylül 2020 Salı - Okunma : 1693

Trakya Grubu İşadamları ve Serbest Meslek Sahipleri Derneği tarafından Dr. Akkan Suver’e Toplumsal Yaşam Üstün Hizmet Ödülü verildi. Dr. Akkan Suver’e Gözlem Gazetesi köşe yazarlığı ve Süleyman Demirel’li Yıllar eseriyle Trakya Grubu Yetkili Kurullarınca 2020 yılının En İyi Yazar Üstün Hizmet Ödülüne laik görüldü. İşadamı Y. İnşaat Müh. Faruk Korça, Prof. Dr. Sıdıka Semahat Demir ve Prof. Dr. Gündü Özışık imzasıyla sunulan Ödül’ü, Koronavirüs tedbirleri kapsamında Törensiz kabul eden Dr. Akkan Suver için ilerideki günlerde Trakya Grubu tarafından bir Ödül Takdim Merasimi düzenleneceği de bildirilmiştir.