Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


Dr.Akkan Suver Birleşmiş Milletler’in Uluslararası Vicdan Günü Heyetine alındı

24 Temmuz 2020 Cuma - Okunma : 1685

Birleşmiş Milletler'in Uluslararası Vicdan Günü'nü benimsemesinin 1. Yıldönümü'nde, BM çercevesinde oluşturulan Kurucu Heyete Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr.Akkan Suver de kabul edildi. Kendimizi ve topluluklarımızı geliştirmek için öz-düşünmeye katılmayı hatırlatan bir gün olarak BM çerçevesinde kutlanacak olan Uluslararası Vicdan Günü'nün benimsemesinin 1. yıldönümünde Güney Koreli Dr. Hong, Tao-Tze'nin başkanlığında oluşturulan Kurucu Heyette Dr. Akkan Suver'le birlikte; Mauritius Eski Cumhurbaşkanı Ameenah Gurib-Fakim, Erik Solheim, UNEP (Birleşmiş Milletler Çevre Programı Genel Müdürü -Norveç), Sergio Duarte, (Pugwash Bilim ve Dünya İşleri Konferansları Başkanı-Brezilya), Anatolio Ndong Mba, (Birleşmiş Milletler Ekvator Ginesi Daimi Temsilcisi, Carlos Garcia, (El Salvador Birleşmiş Milletler Derneği Genel Sekreteri), Justice Antıine Kesia-Mbe Mindua,(Uluslararası Ceza Mahkemesi Hakimi-Kongo), Jonathan Granoff, (Global Güvenlik Enstitüsü Başkanı), Justice Duba Dukpa, (Bhutan Yüksek Mahkeme Başkanı) yer alıyor. 25 Temmuz günü, Birleşmiş Milletler tarafından, Uluslararası Vicdan Günü olarak kabul edildi.

Özgür Çengel Galata Üniversitesi Rektörü oldu

19 Temmuz 2020 Pazar - Okunma : 4010

Marmara Grubu Vakfı Gönüllülerinden , Akademik Konsey Üyesi Prof. Dr. Özgür Çengel yeni kurulan Galata Üniversitesi Rektörlüğü'ne getirildi. 1992-2000 yılları arasında Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan, lisans ve lisansüstü eğitimini University of Central Florida’da İşletme-Pazarlama alanlarında tamamlayan Prof. Dr. Çengel aynı üniversitede Öğretim Görevlisi olarak hizmet vermişti.2005 yılında Marmara Üniversitesi, Üretim Yönetimi ve Pazarlama Anabilim Dalında Doktor unvanına hak kazanan Prof. Dr. Özgür Çengel 2002-2020 yılları arasında 18 yıl İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesinde tam zamanlı olmak üzere akademisyen olarak çalışmıştı. Amerika Birleşik Devletlerinin saygın üniversiteleri olan Harvard, Tufts ve Babson Üniversitelerinde uzmanlık alanıyla ilgili çeşitli çalıştaylara katılan Prof. Dr. Çengel. 2015 yılında Profesör olmuş ve 2015-2019 yılları arasında İstanbul Ticaret Üniversitesinde Rektör Yardımcılığı yapmıştır. 1 Haziran 2020 itibarıyla İstanbul Galata Üniversitesine Rektör olarak atanan Prof. Dr. Özgür Çengel’in uzmanlık alanında anadilde ve yabancı dilde birçok makale kitap ve bildirisi bulunmaktadır. Prof. Dr. Özgür Çengel, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı tarafından 22 yıldır kesintisiz ve başarıyla organize edilen Avrasya Ekonomi Zirvelerinin Raportörü'dür. Galata Üniversitesi İstanbul Galata Üniversitesi, tarihi, sosyal, kültürel ve ekonomik zenginlikleriyle öne çıkan İstanbul’un Galata semtinde kurulmuş ve bu ruha uygun, çok kültürlülük, kültürlerarası diyalog, eşitlik, özgürlük, adalet, hoşgörü ve bilimde sanatta evrensel değişimleri takip etmek başta olmak üzere, , ülkemize hizmet edecek yüksek nitelikli, ahlaklı ve geleneklerimize bağlı, modern dünyayla uyumlu bireyler yetiştirmek amacıyla kurulmuş ülkemizin en yeni ve yenilikçi üniversitesidir.

15 Temmuz’un 4. Yıldönümümdeyiz

15 Temmuz 2020 Çarşamba - Okunma : 1400

15 Temmuz’un 4. yılında, milletimize bu büyük acıyı yaşatanları lanetliyor, şehitlerimizi bir defa daha rahmet ve şükranla anıyoruz. Tesellimiz topyekûn Türk Milleti’nin darbeyi, kalkışmayı reddetmesi ve demokrasiden yana tavır koymasıdır. Bunu bir milli birlik ruh ve şuuru içinde ortaya koyan Milletimizin bu şanlı destan gününde gazilerimize minnet ve şükran duygularımızı sunuyoruz. Marmara Grubu Vakfı olarak sivil toplum kimliğimizle bu olaya kalkışan demokrasi ve insanlık düşmanlarını lanetliyoruz. Bu acının dördüncü yıl dönümünde şehitlerimize rahmet dilerken, bir daha böylesine hainane teşebbüslerin olmamasını Cenab-ı Haktan niyaz ediyoruz.

Dr. Akkan Suver, Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırganlığını kınadı

13 Temmuz 2020 Pazartesi - Okunma : 1519

Ermenistan'ın yaptığı haince saldırıyı kınayan Dr. Akkan Suver, "-Marmara Grubu Vakfı olarak; bu vesileyle Türk Milleti’nin Azerbaycan'ın yanında olduğunu bir defa daha dünyaya haykırıyoruz. Sivil toplum kimliğimizle 4 Azerbaycan askerini haince şehit eden Ermenistan'ı şiddetle kınıyoruz. Siyasi çözüm yerine hainane saldırgan planlar peşinde koşan Ermenistan'ın bu yaptıkları asla karşılıksız kalmayacaktır. Marmara Grubu Vakfı olarak, Azerbaycanlı kardeşlerimize sabır, şehitlerimize rahmet diliyoruz.

Srebrenitsa Soykırımı 25. Yılında

11 Temmuz 2020 Cumartesi - Okunma : 1568

Bosna-Hersek'te 1995 yılında yaşanan ve 2. Dünya Savaşı ardından en büyük insanlık dramı olarak kabul edilen Srebrenitsa Soykırımı'nın acı yıldönümünü idrak etmenin büyük üzüntüsü içindeyiz. 8.372 Boşnak sivilin öldürüldüğü bu soykırımın yıldönümünde Marmara Grubu Vakfı olarak, sivil toplum kimliğimizle Boşnak kardeşlerimizin kapanmayan yarasının acısını paylaşıyoruz. Tanrı'nın rahmeti üzerlerine olsun

Dr. Suver Mustafa Şentopu tebrik etti

8 Temmuz 2020 Çarşamba - Okunma : 1515

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, yeniden Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na seçilen Mustafa Şentop'a bir tebrik mesajı göndererek, kutladı. (Haberin devamı için lütfen haber başlığını tıklayınız)

KORONALI GÜNLER

7 Temmuz 2020 Salı - Okunma : 4732

Marmara Grubu Vakfı olarak; düşünceleriyle, önerileriyle üyelerimiz, gönüllülerimiz, destekçilerimiz ve müdavimlerimiz oluşturduğumuz Koronalı Günler sitemizde düşünceleriyle, önerileriyle tarihe tanıklık ediyorlar. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen mesajlara teşekkür ediyoruz. (Haberin devamı için lütfen haber başlığını tıklayınız)

Moğolistan İstanbul Başkonsolosu, Dr. Akkan Suver’i ziyaret etti

3 Temmuz 2020 Cuma - Okunma : 1670

Moğolistan İstanbul Başkonsolosu Sayın Khishigsuren Sharav, Dr. Akkan Suver’i makamında ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu. Ziyaretle, Marmara Grubu Vakfı İcra Konseyi üyesi Av. Serhat Tabancada hazır bulundu.

Kabotaj Bayramı kutlu olsun

30 Haziran 2020 Salı - Okunma : 1524

1 Temmuz Kabotaj Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver; "-Kabotaj Bayramı Türk'ün denizlerine hâkim oluşudur “dedi. Dr. Akkan Suver'in 1Temmuz Kabotaj Bayramı ile ilgili mesajı aynen şöyledir: "-Denizlerimize hâkimiyetimizin tescili olan Kabotaj, ülkemizin iskele veya limanları arasında gemi işletme işinin ve bu işi yapmaktaki egemenliğimizin dünyaya ilanıdır. 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile Osmanlı Devleti döneminde yüzde 90'nı yabancıların elinde olan deniz ulaşımı böylelikle Türk devleti'nin egemenliğine geçmiş oldu. Gerçekte ise, bu düşünce'nin temeli “ulusal ekonomi” anlayışı ile Cumhuriyetin ilanından önce, 17 Şubat 1923’te İzmir İktisat Kongresi’nde atılmıştı. 1 Temmuz 1926 günü ise, “egemenlik ve ulusal ekonomi” anlayışıyla iskeleler ve limanlar kamulaştı, millileşti. Kabotaj hakkımızın sembolü, denizciliğimizin bu büyük bayramı kutlu olsun" (Haberin devamı için lütfen haber başlığını tıklayınız)

Mısır Önceki Başkonsolosu Nermeen Afifi Metwally vefat etti

18 Haziran 2020 Perşembe - Okunma : 1920

Mısır'ın önceki İstanbul Başkonsolosu Nermeen Afifi Metwally'i kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. İstanbul'da görev yaparken, Marmara Grubu Vakfı'nın çalışmalarına yüksek alaka gösteren Nermeen Afifi Metwally'nin aziz hatırası önünde saygı ile eğiliyor, ailesinin ve dostlarının haklı acısını paylaşıyoruz.